PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 9 lipca 2017, 12:32

Obrazek
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 10 lipca 2017, 10:20

Uzupełnienie
Obrazek
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 11 lipca 2017, 10:09

Z nudów
Obrazek
Dopuszczam możliwość korekty długości klapy /1400/ max na + 50 pod warunkiem zachowania łącznej długości ze skrzydłem "zewnętrznym" wynoszącej 8450 mm.
Dopuszczam też możliwość, że przeczytam: kończ waść..
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez GrzeM » wtorek, 11 lipca 2017, 10:56

Na tym rysunku bardzo fajnie widać, że sloty otwierały się nie tylko do przodu, ale i w bok (tak samo jak w Karasiu A).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Grzegorz Stróżek » wtorek, 11 lipca 2017, 15:11

Bogdan, dobrze, że poprawiłeś ten radziecki niedodruk na klapie pod centropłatem.
Ale resztę, czyli lotki, sloty trzeba wyrysować samemu.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 13:38
Lokalizacja: Łódź

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 11 lipca 2017, 18:00

Ku przestrodze ;o)
aby nie patrzeć bezkrytycznie nawet na plany zdawałoby się pewne /rosyjskie/
Obrazek
Pomimo, że nie znam typu obiektywu to mnie wszystko pasuje.
Rosyjski kreślarz planów Łosia -nie był precyzyjny.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » wtorek, 11 lipca 2017, 20:50

Cenię upór w szukaniu nowych perełek historii polskiego lotnictwa ale:
1) To czego używasz od kilku postów to nie jest żaden pewny plan. To szkic z wymiarowaniem pozwalający w ograniczonym zakresie naszkicować geometrię bryły. Popatrz chociażby jak nieodpowiadające rzeczywistości są osłony silników czy gondole za silnikiem.
2) Po to są właśnie zdjęcia w dobrej jakości potrzebne, żeby wyłapać błędy kreślarza. W żadnym z planów Łosia w polskich publikacjach nie widziałem innego połączenia krawędzi natarcia płata w rzucie z góry z gondolą silnikowa inaczej niż ze skosem, który narysowałeś na zdjęciu.
3) A co do wyciągania wniosków ze zdjęć...
proszę bardzo , bo widzę, że malujesz grube linie na jakichś słabych kopiach - NAC Sygnatura: 1-W-1552-10 użyte tylko do celów dyskusji namalowałem cieńkie linie.:
Obrazek
Obawiam się, że twoje wnioski co do geometrii Łosia troszkę się kłócą ze stanem faktycznym.
4) Na pewno krawędzie nie są w miejscu które oznaczyłeś na zdjęciu jak miejsce załamania krawędzi natarcia. Geometrycznie skos zaczyna się tam gdzie narysowany jest w planach w monografii Łosia z Aj-Pressu, mniej więcej 1/3 szerokości gondoli od zewnętrznej strony ale w rzeczywistości nie ma załamania bo jest płaska płyta ogniowa na całej szerokości gondoli i rama mocowania silnika, do zewnętrznej strony kesonu są mocowane skośne końcówki płata. Więc jest tylko miejsce geometryczne a nie fizyczne.
5) Po tej całej dyskusji nie wiem czy masz jakieś przygotowanie kreślarskie ale gorąco polecam zapoznanie się z geometrią wykreślną a zwłaszcza rzutami skośnymi, kładami i transformacjami. Bo dopiero używając tych narzędzi możesz precyzyjnie zakotwiczyć punkty przecięcia się tych prostych w rzucie z góry. W każdym razie krawędzie, których skosy bierzemy na tych zdjęciach jako odniesienie nie są w rzucie pionowym z góry swoimi odpowiednikami bo nie leżą w jednej płaszczyźnie aby w oparciu o nie wyznaczyć punkty przecięcia . Stąd takie przesunięcie żółtych kresek na gondolach pokazujących ich przecięcie.

Uciekam już z tego tematu, co miałem napisać, napisałem, co miałem pokazać, pokazałem, wielu nowych odkryć życzę.
Ps: Dla twojej informacji typ obiektywu i jego ogniskowa są kluczowe aby usunąć ze zdjęcia zniekształcenia geometryczne z obrazu. Zwłaszcza w wypadku gdy obiektyw był szerokokątny a zdjęcie było robione z bliska, wtedy zniekształcenia sa największe. Ale na tym materiale który pokazujesz w tym wątku nie ma to większego znaczenia. Tam i tak niewiele widać i można wyciągać niekoniecznie trafne wnioski.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 12 lipca 2017, 08:44

sloty trzeba wyrysować samemu.

Pan Kempski dobrze to narysował.
Uwzględnił zwężenie na długości, w rzucie z góry, wierzchu i spodu.

Orientacja i ścisłe wymiary na skrzydle, wg szkicu rosyjskiego.
Istnieje rozbieżność szerokości w węższym końcu, rysunek 280mm a tabelka 289 mm.
Pierwsze "sieczenie" slota ma błąd oznaczeń literowych ,odwrócone "a" to u nich"e".
Dla modelarzy wystarczające.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 12 lipca 2017, 08:54

nie wiem czy masz jakieś przygotowanie kreślarskie ale gorąco polecam zapoznanie się z geometrią wykreślną a zwłaszcza rzutami

Znajomość matematyki nazwałbym elementarną zaś lotnictwa czystą amatorszczyzną.
/otarłem się o rysunek techniczny np. przy budowie domu i trochę w pracy/
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez greatgonzo » środa, 12 lipca 2017, 10:14

potez napisał(a): krawędzie, których skosy bierzemy na tych zdjęciach jako odniesienie nie są w rzucie pionowym z góry swoimi odpowiednikami bo nie leżą w jednej płaszczyźnie


Właśnie o tym wspomniałem. To w zasadzie wyklucza intuicyjne wykreślenie odpowiednika rzutu z góry w i tak zniekształconej perspektywie zdjęcia. Inaczej mówiąc, żeby wyznaczyć te trzy linie, trzeba by wcześniej narysować kilkadziesiąt. O problemach z deformacją zdjęcia nie wspominam.
To tylko tak, by może jaśniej pokazać co oznacza to, o czym pisze Potez.

I jeszcze a'propos malowania sufitu w piwnicy :). Moim zdaniem tego typu wyjaśnienia sprawdzają się, gdy wiemy już jakie były procedury i szukamy przyczyn ich powstania. Odwrotnie to duże ryzyko. Zawsze można tworzyć kontrteorie. Np gdy okaże się, że trzeba namalować te kreski na kilkudziesięciu identycznych sufitach, to wygodnym rozwiązaniem będzie przygotowanie sobie szablonu, który przyłożony w odpowiednim miejscu zupełnie zwolni nas z zastanawiania się nad tym jakie tam linie już są na suficie. I to też jest przykład z praktyki.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 12 lipca 2017, 12:42

I jeszcze a'propos malowania sufitu w piwnicy

No to mamy sytuację "patową" , definicję opinii przeczytałem na tym forum. : :D
Ja nadal twierdzę, że łatwiej się maluje cyfry / litery/ na suficie, zresztą "skośnym", mając jedenaście linii równoległych i jedną nie całkiem prostopadłą - odręcznie, do tych linii.
Analogię można szukać w malowaniu numerów na P-11. Wg mnie np 46 jest malowane odręcznie.
Ireneusz nazwał te linie "zastanymi".
Potwierdzeniem lub zaprzeczeniem takiego wyglądu numerów, może być, dla mnie, kolejny Łoś w galerii.
Problemem jest to, że perspektywa obejmująca szachownicę i 343 się rozjeżdża a nie biegnie ku umownemu środkowi.
Ale to tylko moje widzenie Łosia :D .
Trochę to kuriozalne, że wygląd numerów których wyglądu w rozważanej formie, w realu, nie widział nikt. No bo jak?
Jak samolot przelatywał nad głową ? Nawet gdyby mechanik leżał pod płatem to by miał perspektywę z uwagi na wymiary numeru i odległość od niego. Zajmuje nam 10-ty miesiąc.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:57

Miałem wstawić nagłówek "gdy emocje już opadły"
ale myślę, że 'te' emocje związane z Łosiem opadną nieprędko :D
Dziękuję Potezowi za słowa życzliwości, dla mnie, amatora.
Z pokorą nie jestem jeszcze na bakier.
Co się tyczy prawd objawionych, obecnie jest kilka opracowań dotyczących Łosia różniących się szczegółami lecz całość zawsze składa się z małych elementów /szczegółów/ w których "coś siedzi".
Sprawdzać należy wszystko, nawet rosyjskie tabelki z profilami i rysunki.
Np załamanie krawędzi, o której wyżej, w planach Pana Witolda Szewczyka jest trochę inaczej.
W tych planach jest też wiele "dobra" / wzierniki, krzywa o której pisze Grzegorz w MR 25 sloty itp./
Nadal twierdzę, że dyskusji, wokół tego tematu, nie za wiele,/ w oczekiwaniu na zaginione 40 rosyjskich rysunków /jeżeli powodują powstawanie wierniejszych replik.
I to by było na tyle.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 17 lipca 2017, 14:01

Bogdan, to bardzo cenne że zwróciłeś naszą uwagę na te "nieregularności" w malowaniu oznaczeń. Zmienia to "stare" spojrzenie na te sprawy, pomaga złapać zdrowy dystans do "przyjętych schematów", które często były rysowane nawet w poważnych książkach bez realnej podstawy. Podobne rzeczy wyłapaliśmy z Puskalem (Marcinem Ciepierskim) przy okazji przygotowywania kalkomanii do PZL P.7 - np. nieopisaną nigdzie asymetrię malowania szachownic także na dolnych powierzchniach płata czy ewidentnie błędny krój cyfr w dobrej i nowej książce. Ale o ile tę asymetrię szachownic P.7a widać bardzo wyraźnie (w odniesieniu do żeber płata wystających z dolnej powierzchni - specyfika konstrukcji bardzo nam tu pomaga), to już sprawa liter Łosia jest o wiele trudniejsza do definitywnego rozstrzygnięcia.
Wydaje mi się, że na tym etapie nie mamy wiedzy (dowodów) pozwalającej nam powiedzieć coś więcej niż to, że te łosiowe litery bywały malowane wg nieco innych linii odniesienia niż szachownice. I tyle... Dlatego bez kolejnych zdjęć czy informacji źródłowych typu oryginalne rozkazy, instrukcje itp. nie ma co tego tematu dalej cisnąć - bo poruszasz się już wyłącznie w sferze spekulacji.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez quest » wtorek, 25 lipca 2017, 22:27

Siema
Dawno mnie nie było.
Jeśli mogę dla Bogdana
Szachownice na płatach malowano fabrycznie, numerki i N-ki w pułku.
Ładnie Ci idzie z fokus-pokus. Wstawiłeś zdjęcia 343, w tle P.11.
Może jakby Ci się chciało poczaruj coś z fotką i powiedz, czy literka pod skrzydłem 11-ki to P? :mrgreen:
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 26 lipca 2017, 09:56

Cześć quest
czy literka pod skrzydłem 11-ki to P?

Odpowiedż: nie
/ jeżeli pytanie jest powiązane z Twoim "projektem", szukałbym powiązań z Br.P./

pozdrawiam B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości