Kalkomania u początkującego

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Kalkomania u początkującego

Postprzez dominiol » sobota, 29 lipca 2017, 01:19

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj całkiem nowy dlatego zakładam ten temat. Pierwszy raz mam kontakt z modelarstwem, mianowicie zakupiłem model marki Revell, samolot Boeing linii Germania. Przy zakupie sprzedawca nie wspominał nic o lakierze bezbarwnym oraz o plynach do kalkomanii dlatego mam pewne obawy. Czy te specyfiki są konieczne?

Mam nadzieję ze nie spadnie na mnie fala hejtu , bo przecież mógłbym sobie poczytać a nie durne tematy zakładać no ale dla kogoś nowego wiele rzeczy jest niezrozumiałych, dlatego liczę ze ktoś pomoże i doradzi mi z tym.
dominiol
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota, 29 lipca 2017, 01:05

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Kalkomania u początkującego

Postprzez bziumik » piątek, 11 sierpnia 2017, 07:36

1. Lakier bezbarwny: Germania (jeśli się nie mylę) to biały i najprawdopodobniej błyszczący kolor. Po co więc bezbarwny-nie widzę potrzeby. Na błyszczący najlepiej kładzie się kalkomanie. Raczej potrzebna jest biała farba błyszcząca lub biały mat+bezbarwny błyszczący. Temat farb to rozległa sprawa i ograniczam się do zadanych pytań.
2. Płyn zmiękczający: nie jest niezbędny. Jeśli się na niego zdecydujesz, to masz następny problem jakiej firmy wybrać płyn. Przydaje się gdy kalkomanie nie są miękkie po namoczeniu i nałożeniu na model i nie przylegają do nierówności na powierzchni modelu. Ja składam okazjonalnie modele i nie używam w zasadzie płynu. Kalkomanie po nałożeniu dokładnie dociskam wacikami kosmetycznymi i pałeczkami do uszu.
Tu jeszcze widzę jeden problem: malowanie kadłuba i szyby w oknach. Chyba najlepiej najpierw pomalować kadłub. Potem wkleić okna, skleić połówki kadłuba, wyszlifować/zaszpachlować łączenie, poprawić malowanie przy łączeniu.
To tak bez zbytniego rozwodzenia się w temacie.
bziumik
 
Posty: 20
Dołączył(a): niedziela, 23 lutego 2014, 14:53

Re: Kalkomania u początkującego

Postprzez posejdon » piątek, 18 sierpnia 2017, 09:31

Błyszcząca powierzchnia jest potrzebna pod kalkami, żeby dobrze przylegały i żeby nie zostały pod nimi bąbelki powietrza, które będą się później brzydko mienić pod światło. Na wierzch również przyda się jakiś lakier, żeby po czasie kalki po prostu nie odpadły.
Płyny do kalek też się przydają bo bardzo ułatwiają i przyspieszają prace. Nie trzeba naklejek wciskać w każdy zakamarek bo same się wsysają i układają na nierownosciach.

Porada odnośnie wklejania okien po pomalowaniu oczywiście jest bez sensu bo w Twoim modelu są one w postaci kalkomanii. Resztę sam sobie rozkmiń.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 15:05
Lokalizacja: Bródno


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość