Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez xxx » wtorek, 5 grudnia 2017, 13:56

Hej, na wstępie jeśli nie ten dział, to bardzo proszę o przeniesienie a nie usuwanie tematu. Niestety głównego FAQ już nie ma. Chcę kupić swojemu chłopakowi na święta model do sklejania oraz podstawowe narzędzia, mogę na wszystko maksymalnie przeznaczyć 180 zł z wysyłką, chciałabym żeby wszystko było do kupienia w jednym sklepie internetowym. Wiem, że ma to być model samochodu lub motocykla. Kompletnie nie wiem który model, jakiej firmy będzie dobry dla początkującego. Co do niego dokupić? Czytałam, że trzeba mieć skalpel, cążki, klej, jakieś farbki i pędzelki? Cążki służą tylko i wyłącznie do wycięcia elementów z ramki? W takim razie do czego służy skalpel? Jaki klej wybrać? Jak wygląda malowanie takiego modelu?
xxx
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek, 5 grudnia 2017, 12:32

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez Patterson » wtorek, 5 grudnia 2017, 16:11

Najważniejsze narzędzie, skalpel, przydatne do wszystkiego, czyszczenia miejsc po łączeniach, odcinania nadlewek , skrobania itp:

https://www.mojehobby.pl/products/Noz-s ... strzy.html

Obrazek


Nie malowałem nigdy farbami Revella, więc jak ktoś ma wiedzę to by się wypowiedział w sprawie rozcieńczalnika, czy jest potrzebny do tych zestawowych farbek.
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez xenomorph » wtorek, 5 grudnia 2017, 16:22

Cześć, nie pytaj, co i jak się z modelami robi, bo to on ma robić, a na forum znajdzie odpowiedź na każde pytanie,
bo było to wałkowane setki razy.

Odnośnie modelu, to proponuję coś z Tamiya (samo-składalne modele). Spory wybór i koszt całkiem znośny
W filtrach wybierz Tamiya skala 1:24
https://www.mojehobby.pl/catalog/Samochody.html?search_producer100017=t

Wybrać musisz sama. Do tego kupujesz farbę w spreju, koszt około 25pln. Kilka podstawowych kolorów (około 6pln/szt.)
Rozcieńczalnik do tych farbek, pędzelki, etc. Ot cała filozofia.
Najlepiej iść do sklepu, a tam otrzymasz pomoc. Ale dobrze jest zapoznać się z cenami onlie i znaleźć już co to ma być
za model samochodu w jakim kolorze ma być karoseria. Czy to jednorazowa akcja, czy chłopak będzie się tym zajmował.

Nie kupuj tanich, prostych modeli, np. Heller, Revell, bo na początek, bez warsztatu nie da się z tego zrobić nic dobrego.
Skup się na Tamiya, to niezawodna marka i sama przyjemność sklejania.

P.S.
byłbym zapomniał, kup oczywiście podkład, np.https://www.mojehobby.pl/products/Super-Surfacer-Primer-for-Plastic-Metal-Gray.html, bez tego się nie da.


Pozdrawiam i powodzenia życzę 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez xxx » wtorek, 5 grudnia 2017, 16:52

Przede wszystkim bardzo ślicznie dziękuję za szybkie odpowiedzi :) podpytałam chłopaka i z oferty Tamiya w budżecie 60-70 zł za sam model najbardziej spodobał mu się ten Nissan https://www.mojehobby.pl/products/Nissa ... C-490.html chociaż nie ukrywam, że wolałabym wydać więcej na, np. takiego https://www.mojehobby.pl/products/Nissa ... ec-II.html (lepiej wygląda) lub motocykl https://www.mojehobby.pl/products/Suzuk ... CF410.html w związku z czym mam kolejne kilka pytań. Czy samochody i motocykl które podałam będą dobre dla początkującego? Ta Corvetta z Revella z wyglądu jest okej, ale ma za mało części (nie chcę żeby skończyl go w dzień czy dwa), ale tak jak wyżej kolega napisał nie brać nic taniego z Revella. Dlaczego? Co do narzędzi trochę sama poczytałam i znalazłam skalpel Olfa AK1 lub AK3 za około 30 zl, któryś z nich będzie lepszy niż ten podany wyżej? Farba w spreju, tzn. chodzi o zwykły lakier który można kupić w każdym markecie budowlanym czy chodzi o jakiś specjalny modelarski? Ten zestaw narzędzi podanych wyżej (cążki, pęseta itd) będą okej, zważając na to, że mogę dopłacić więcej, a to nie jest zachcianka na raz? Na pewno model który mu wybiorę nie będzie ostatni, bo mówi mi już o tym hobby kilka miesięcy, ale nigdy nie było okazji żeby mu kupić. Proszę o linki do narzędzi, kleju, pędzelków z mojehobby.pl i konkretne modele farbek, a ja po wybraniu modelu spytam jaki by chciał mieć kolor i kupię polecane przez Was
xxx
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek, 5 grudnia 2017, 12:32

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez pawel700 » wtorek, 5 grudnia 2017, 17:43

Na hobbysta.pl w wybranych porach dnia na tamiye jest - 12%. W mojehobby promocja jest najczęściej na wybrane firmy modeli kartonowych, rzadko na japoński plastik.
Gotowe zestawy model+podstawowe akcesoria są na agtom.eu.
Farby w sprayu z budowlanego nie nadają się kładzenia bezpośrednio na model: agresywny rozpuszczalnik uszkadza plastik.
Oczywiście można je wykorzystywać w modelarstwie, ale jest dużo kombinowania, są trudne w użyciu.
Edycja postu: pomyłka, nie 12% a10%. Ceny Nissanów w hobbysta.pl odpowiednio 56,6zł za R32 oraz 85zł za R34 - V.spec II
Ostatnio edytowano środa, 6 grudnia 2017, 05:08 przez pawel700, łącznie edytowano 1 raz
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 19:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez xenomorph » wtorek, 5 grudnia 2017, 19:18

Nie będę dawał linków, ponieważ wszystko jest w mojehobby.pl, także nie widzę potrzeby.
Jeśli chodzi o sprej, to wszystko musi być raczej modelarskie. Kup spraj Tamiya TS xx (xx - numer koloru).
Puszka kosztuje około 25pln, ale się to opłaci. Takie rzeczy, jak cążki, pilniki, wiertła, etc. nie są potrzebne,
najważniejsze, aby złożyć jedyny i pierwszy model, to skalpel, papier ścierny (kilka gradacji).
Podkład, farba, lakier do zabezpieczenia farby i lepszego połysku, to także podstawa.

Większość potrzebnych narzędzi można z powodzeniem zastąpić sprzętem, który posiadamy w domu,
bez potrzeby kupna dla jednorazowego użycia.

Nissan skyline GTR, jest to bardzo dobry model na początek, po pierwsze bardzo fajnie wygląda, po drugie
ma silnik i otwieraną maskę. Także można zaszaleć. Dodatkowo jest tani. Ostatecznie wybór należy do Ciebie,
ale samochód wygląda lepiej na półce niż motocykl z racji wielkości skoro ma być tylko jeden. Ale na auto potrzeba
dużo więcej farb, etc. Choć to kwestia gustu. Ja bardzo lubię motocykle, także cieszyłbym się każdym wyborem.

Jeszcze jedno, jeśli to ma być jednorazowa akcja, to nie inwestuj w drogie narzędzia. Jeśli jednak jest szansa,
albo duże prawdopodobieństwo dalszego modelarstwa, to lepiej raz, a porządnie.

Według instrukcji potrzeba do pomalowania tego modelu 19 farbek, plus farba na karoserię i lakier. Można to
także troszkę zmniejszyć, ale już trzeba posiedzieć nad instrukcją i zobaczyć, co będzie konieczne, a bez czego można
się obejść.

Mam jeszcze kilka uwag, ale jeśli będziesz miała pytania, coś może jeszcze naskrobię.

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez xxx » środa, 6 grudnia 2017, 08:55

Mówimy o Skyline z pierwszego czy drugiego linku? No jak mówiłam wcześniej chłopak na pewno będzie się tym zajmować dłużej, a pierwszy model który mu kupię nie będzie ostatni. Dlatego chyba zdecyduję się kupić narzędzia lepszych firm żeby nie wydawać dwa razy. Dobrze myślę? Jeśli tak to powiedzcie konkretnie jakich narzędzi szukać. Jeśli mówisz, że chodzi tylko o kwestię wyglądu modelu na półce to zdecyduję się na motor bo bardziej mu się podoba. Czy ten który podałam z Tamiyi jest dobry na początek? Bardzo proszę jeszcze o podanie kleju
xxx
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek, 5 grudnia 2017, 12:32

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez xenomorph » środa, 6 grudnia 2017, 20:31

Wszystko co jest Tamiya, jest dobre na początek, kwestia gustu przy wyborze modelu. Ja i tak bym
wybrał Nissan Skyline GTR choćby ze względu na większe możliwości, silnik, wnętrze, etc.
Ale jeśli motocykl, to jakikolwiek się podoba i na jaki Cię stać.

Narzędzia i wszystko co potrzeba do modeli znajdziesz w sklepie, który kilka razy pojawiał
się w tym wątku, dodatkowo w każdym internetowym i stacjonarnym. Najczęściej widać po
narzędziach, które są dobre, a od których trzymać się z dala. Jest za dużo firm, aby wymieniać
czy choćby polecać.

Klej polecam ten https://www.mojehobby.pl/products/Tamiya-Extra-Thin-Cement-40ml.html
Dodatkowo przyda się jakiś super glue, ewentualnie klej do oszklenia. Jest tego sporo, na pewno coś znajdziesz.

Skoro mówisz, że będzie to tylko pierwszy model, ale nie ostatni, dlatego nie ma co się spieszyć.
Zrób mu prezent, kup dobry model i kilka podstawowych narzędzi, aby miał czym pracować.
Powoli dokupując chemię, w tym farby, lakiery, kleje, szpachle, etc.

A na temat samego warsztatu, wszystko znajdziecie na forum. W razie problemów, zakładamy temat
z budowy pierwszego modelu, a na pewno otrzymacie pomoc.

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pomoc z wyborem modelu dla chłopaka

Postprzez Slash » środa, 6 grudnia 2017, 20:51


Świetny klej, ale bardzo specyficzny i raczej ciężki do ogarnięcia dla początkujących. Bardzo inny od tego co w ogólnym rozumieniu kryje się pod pojęciem kleju.

Raczej lepszy na początek i praktyczniejszy będzie tradycyjny klej "rozpusczalnikowy"
https://www.mojehobby.pl/products/Klej-Contacta-Professional-Mini-12.5g.html
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 16:50


Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości