PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 24 lutego 2018, 14:14

Witam
Ponieważ naszła mnie pewna wątpliwość, to pytam.
Dlaczego P-11c z 4 kaemami, w malowaniu polskich jednostek, przedstawiane są zawsze z kroplowymi osłonami wyrzutników łusek a nigdy jak na zdjęciu poniżej.
Rzecz dotyczy wszelkich "wizualizacji" takowej wersji.
Czy tak się utarło bo brak fotografii/niestety/ czy jest jakaś inna przyczyna?
Obrazek
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Reklama

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 25 lutego 2018, 22:19

Witam
Napisałem ten wątek, jako pewną sugestię, mając na myśli nowo powstający model w skali 1/72.
Bo skoro nowy to mógłby mieć "alternatywnie" dwie dodatkowe części dla tych którzy się zgodzą z moimi obserwacjami.
Chcąc mieć świadomość, że zrobiłem wszystko" w kwestii moich Pezeteli" dorzucam jeszcze jedną grafikę ze skrzydłami wyposażonymi w km-y.
Jest to samolot z Br.P. przed 1.9.39r.
Obrazek
Być może dla niektórych jest ono znane w całości, to chętnie poznam interpretację bo to ciekawa sprawa :)
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 26 lutego 2018, 12:11

A miałem już nie pisać w tym temacie :)
Wspominając o nowym modelu jedenastki nie nie miałem na myśli A.H.
Ponieważ trafiłem na stronę AH z tym modelem/zapowiedż/ i ciekawą wymianą poglądów skłoniło mnie to do zmiany postanowienia.
Oto moje uwagi dotyczące spraw poruszonych w komentarzach na "tej" stronie:
1. Jeżeli czegoś nie widzieliśmy to wcale nie znaczy, że tego nie ma lub nie było.
2. Istnieją sytuacją gdy dwie strony mają rację pomimo pozornej różnicy zdań.
3. Należy powstrzymywać się od kategorycznych stwierdzeń przy skromności materiałów żródłowych ale te które są wnikliwie rozpatrywać i brać pod uwagę.
Np. samolot Dudwała nie miał 4 kmów tylko wyrzutniki lub z innej bajki, ale niekoniecznie, nie było 2 cyfrowych czarnych numerów w 1 PLM i wiele innych. Co jakiś czas jesteśmy zaskakiwani nowymi faktami. ;o)
Wybaczcie mentorski ton ale to idzie z wiekiem :lol:
P.S. trochę żal, że nie otrzymałem odpowiedzi na p.w. bo chodziło o ten temat.
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Jostein » poniedziałek, 26 lutego 2018, 19:02

Trudno o odpowiedź, gdy na znanych zdjęciach nie można było dostrzec "jedenastek" z fajkami. Ba, ciężko jest nawet o zdjęcia "jedenastek" wyposażonych w skrzydłowe kaemy. Zdjęcie egzemplarza muzealnego nie stanowi wszak dowodu (miał też w swoim czasie nieoryginalną płozę ogonową, koła podwozia głównego o zbyt malej średnich ma do dziś), zaś o przytoczonym przez Pana drugim zdjęciu trudno w ogóle coś powiedzieć, skoro zostało tak pieczołowicie zamazane.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez KR77 » poniedziałek, 26 lutego 2018, 19:35

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 26 lutego 2018, 23:45

Witam
Szanowni Panie i Panowie /pozdrowienia dla Pani Agnieszki :) /
Chcę zwrócić uwagę na fakt, że niczego nie spreparowałem na załączonych fotografiach i pokazałem te elementy płatowca o których napisałem.
Oczekiwałem opinii: czy na zamazanym zdjęciu inni też zidentyfikują przedmiotowy wyrzutnik "z fajką" lub temu zaprzeczą.
Fakty są takie , że oba "rzadkie" zdjęcia potwierdzają taką prawidłowość.
Zaręczam, że wszystko co napisałem powyżej/w całym wątku/ jest prawdą i nie robię tego dla taniej sensacji.
Dziwi mnie tylko to, że niektóre wątki wygenerowane przeze mnie ale też powyższe opinie wzbudzają taki sceptycyzm jak np. wątek P 11 c z 4-km ze 142 EM.
Wg mnie to jest przykład montowania i demontowania kontrowersyjnych km-ów. Drugim jest 8.70.
Co do grafiki KR77 to jest mi ona znana, nie mam tylko wiedzy czy fajka była mocowana w owiewce takiej jak w muzeum czy też była nakładaną całością.
Co do zdjęć "takich" jedenastek to większe zdjęcie 64-T ze 142 /3/4 z przodu/ mogłoby pomóc ale mam tylko to z ML
P.S Wybaczcie ale nie zawsze można powiedzieć i pokazać wszystko to co by się chciało : :(
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Mecenas » wtorek, 27 lutego 2018, 08:26

Trochę nie rozumiem na czym ma polegać sensacja z tymi wyrzutnikami. Konstrukcyjnie była możliwość ich montażu, ale widocznie w praktyce okazały się na przykład zbędne, uciążliwe podczas pracy, niepraktyczne albo powodujące częstsze zacięcia i je demontowano. Historia zna wiele podobnych przypadków. W Rumuńskich P-11f, który też miał 4 km-y są znacznie częściej widoczne niż w naszych P-11c.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 27 lutego 2018, 09:25

Wtam
Ja natomiast nie rozumiem
widocznie w praktyce okazały się na przykład zbędne, uciążliwe podczas pracy, niepraktyczne albo powodujące częstsze zacięcia i je demontowano.

skoro pokazałem dwie grafiki przedstawiające skrzydła z km w widoku "od dołu",a jednak ukazujące te elementy :?: .
Twoje pierwsze zdanie ze słowem sensacja już wprowadza pewną atmosferę i nijak się to ma do innych dyskusji na tym forum o rzeczy mniejszego kalibru /wg mojej subiektywnej oceny/.
B.S
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Jostein » wtorek, 27 lutego 2018, 09:53

A ja jeszcze raz powtórzę, że zdjęcie egzemplarza muzealnego nie stanowi dowodu, zwłaszcza wykonane wiele lat po okresie, w którym samolot eksploatowano.
Po drugie, druga grafika została w takim stopniu wymazana, że nie są widoczne znaki rozpoznawcze ani szczegóły konstrukcji. Skąd pochodzi owo zdjęcie? Trudno o dyskusję nad tak fragmentaryczną grafiką.
Jedyny uwieczniony na zdjęciu "czterolufowy" P.11c, jaki jest mi znany to "64" ze 142 EM. Być może także i "61", także z 4 PL, ale tu trudno orzec na pewno, z uwagi na odległość od obiektywu i jakość zdjęcia. Wiadomo tylko, że "64" nie jest wyposażona w owe fajki.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 27 lutego 2018, 11:13

Moich pytań i argumentów (?)c.d.
1. Gdzie stoi /na zdjęciu/ ten "muzealnik"? wg mnie w Berlinie
2. Samolot do Berlina transportowano koleją /zdemontowany/ czy lotem? wg mnie koleją
3. Czy widoczne wyrzutniki były odkręcone od skrzydeł w czasie transportu ? wg mnie tak ze względu na delikatną konstrukcję
i możliwość "wyłamania" no i "kulturę techniczną Niemców" co by o nich nie myśleć.Kto transportuje drzwi z przykręconymi
klamkami? :D
4.Jeżeli w porzuconej jedenastce / tej ze zdjęcia/ wyrzutniki "w Berlinie" są to jest to efekt importu z Rumuni ? bo
zakładamy, że w w 121 EM ich nie było ? mogli szperać w naszych magazynach?
5. Pozostaje sprawa pomazanego zdjęcia, które to, jeszcze raz powtórzę, przedstawia część nieznanej powszechnie
ale istniejącej fotografii PZL P-11c.
6. Dlaczego, pomimo "niewielkiej wagi" :) sprawa budzi kontrowersje? może należy to zignorować?
po 7. Ja nie mogę tego zignorować bo jestem fanatykiem, teraz już zdeklarowanym :) i spełniam swój obowiązek "no profit"
P.S. Jak duży jest problem dorobić ramkę do modelu z "tymi" 2 elementami ?/gdyby były potrzebne.
I jeszcze jedno: model Rewell,a z lat 70-dziesiątych te fajki miał ale nie bierzcie tego za argument :D
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez potez » wtorek, 27 lutego 2018, 15:02

Bogdan Stanek napisał(a):Witam
Ponieważ naszła mnie pewna wątpliwość, to pytam.
Dlaczego P-11c z 4 kaemami, w malowaniu polskich jednostek, przedstawiane są zawsze z kroplowymi osłonami wyrzutników łusek a nigdy jak na zdjęciu poniżej.
Rzecz dotyczy wszelkich "wizualizacji" takowej wersji.

Najlepiej zapytaj sie tych co te wizualizacje robią. Raczej nie właściwy adres wybrałeś? Podpowiem że najbardziej prawdopodobna odpowiedź : "bo tak namalowałem" :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 27 lutego 2018, 22:31

Przepraszam Poteza i innych, wprowadzonych w błąd moimi nieprecyzyjnymi określeniami, też.
Co do "wszelkich wizualizacji" to miałem na myśli różne formy przedstawienia jedenastek, przede wszystkim modele, dlatego napisałem w cudzysłowiu. Chciałem przez to zaznaczyć znaczenie niedosłowne użytego słowa.
NO cóż, umknęło mi, że precyzja wśród braci modelarskiej dotyczy nie tylko modeli :oops:

P.S. Również słowo "zawsze" było błędem gdyż była w internecie grafika komputerowa przedstawiająca P-11 tkę, prawdopodobnie toruńską, z "fajkami'.
Tak szczerze, to cieszę się, że są tylko takie zastrzeżenia pod moim adresem /na ten czas :D /.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez quest » środa, 28 lutego 2018, 16:29

Jostein to zdjęcie "2" zostało zrobione wr niemieckim muzeum.
Prawdopodobnie jest to 11 w stanie jakim zdobyli ja Niemcy choć osobiście mam trochę wątpliwości biorąc pod uwagę choćby kolor numeru wojskowego.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Jostein » środa, 28 lutego 2018, 18:19

quest napisał(a):Jostein to zdjęcie "2" zostało zrobione wr niemieckim muzeum.
Prawdopodobnie jest to 11 w stanie jakim zdobyli ja Niemcy choć osobiście mam trochę wątpliwości biorąc pod uwagę choćby kolor numeru wojskowego.

Dlatego napisałem, że nie czyni dowodu. Gdybym zobaczył wrześniowa fotografię tego samolotu z "fajkami" - OK. Ale tak...
Ba, fajki mogły pochodzić nawet i z bułgarskiego P.24 remontowanego/przebudowywanego w PZL gdy wybuchła wojna. Przyznaję, hipoteza karkołomna.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 28 lutego 2018, 22:00

Wiadomo tylko, że "64" nie jest wyposażona w owe fajki.

Skąd to wiadomo?
Pytam bo zdjęcie w M.L.37 cz.II str. 18 drugie od góry, jak już pisałem, jest małe i przydałoby się większe.
No i jakość niska bo papier ma tendencje do "ścierania" przy /wielokrotnym :)/ przeglądaniu.
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości