PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 1 marca 2018, 12:46

Witam
Jeszcze jedno.
GrzeM wspomniał w wątku rumuńskich P7, że rumuńska "319" to wcześniej właśnie 64-T.
Postanowiłem i tam popatrzeć.Obrazek
Zastanawiający jest niewytłumaczalny /dla mnie/ zbieg okoliczności, że przy równomiernej /w miarę/ jednorodności barwy dołu skrzydeł, w miejscu domniemanej lokalizacji wylotu "fajki" jest eliptyczne zaciemnienie.
Proszę tego nie odbierać jako "siłowe" udowadnianie tezy. To tylko przykład poszukiwania prawdy.
Niewątpliwie sprawę uprościłaby lepsza fotografia ale myślę , że i to kiedyś nastąpi skoro kopie z posta zniknęły :)
No i ten fakt, że kaemów w skrzydłach nie ma.
A co na to PKL?
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Reklama

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez KR77 » czwartek, 1 marca 2018, 16:02

Bogdan Stanek napisał(a):...w miejscu domniemanej lokalizacji wylotu "fajki" jest eliptyczne zaciemnienie.


Ta dziura jest po prostu niefotogeniczna i wychodzi na fotkach jak eliptyczne zaciemnienie :mrgreen:

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez GrzeM » czwartek, 1 marca 2018, 19:49

Dziura tu chyba o niczym nie przesądza - wszystkie P.11c miały przecież kroplową osłonę wyrzutnika łusek, nawet te bez karabinów. Po zdjęciu zostawała dziura. Nie świadczy to nijak o obecności lub braku fajki.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez MarCo » piątek, 2 marca 2018, 01:28

GrzeM napisał(a):Dziura tu chyba o niczym nie przesądza - wszystkie P.11c miały przecież kroplową osłonę wyrzutnika łusek, nawet te bez karabinów. Po zdjęciu zostawała dziura. Nie świadczy to nijak o obecności lub braku fajki.

I nareszcie mądry głos.
Koledzy próbują wyważyć otwarte drzwi....
Kropla była na każdej maszynie, niezależnie od tego czy km skrzydłowy był zamontowany. Fajka była zawsze na tych, które miały fizycznie km zamontowany. Bez tych fajek strumień zaśmigłowy mógłby przetransportować łuski w okolice zębów pilota, a ten mógłby nie przeżyć salwy z tych km ;) Tak na powaznie to chodziło o zminimalizowanie uderzeń łusek o płatowiec, one musiły być skierowane na zewnątrz. Dla dociekliwych, obrys śmigła (okrąg rysowany końcem łopaty) jest dokładnie na wysokości kropli.
Przywołane zdjęcie gdzieś na początku jest z niemieckiego muzeum, istnieje jeszcze kilka i z całą pewnością te fajki są oryginalne. To że teraz ich nie ma to już kwestia ogarnięcia tematu w naszym muzeum.
Ostatnio edytowano piątek, 2 marca 2018, 21:27 przez MarCo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 10:56

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 2 marca 2018, 07:51

Fotogeniczność wyrzutników :D
Obrazek
i
Obrazek
i
Obrazek
Można sobie wyrobić pogląd na temat "plam" i ich położenia w zależności od kąta pod jakim wykonano fotografię.
A w swoim modelu i tak przykleiłem symetryczne :lol:
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 2 marca 2018, 10:28

Obrazek
Patrząc na powyższe zdjęcie, bardzo przekonywująca staje się uwaga MarCo o "zębach pilota".
Wewnętrzne wyrzutniki fajki mają a zewnętrzne nie.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez RAV » piątek, 2 marca 2018, 11:01

Bogdan Stanek napisał(a):Patrząc na powyższe zdjęcie, bardzo przekonywująca staje się uwaga MarCo o "zębach pilota".
Wewnętrzne wyrzutniki fajki mają a zewnętrzne nie.

Myślę, że chodziło nie o zęby pilota, tylko o tylny zastrzał płata. Trafienie w inny element płatowca jest mało prawdopodobne. Gdyby w strumieniu zaśmigłowym łuska miała lecieć pod kątem ok. 45 stopni do osi samolotu, to usterzenie byłoby kompletnie bezużyteczne.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 2 marca 2018, 11:25

Twój argument RAV jest dla mnie jeszcze bardziej przekonywujący, powiedziałbym decydujący.
Reasumując, biorąc pod uwagę fotografie oraz Wasze opinie, czy można się pokusić o rozstrzygnięcie ?
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez MarCo » piątek, 2 marca 2018, 21:31

RAV napisał(a):Myślę, że chodziło nie o zęby pilota, tylko o tylny zastrzał płata.


wcześniej MarCo napisał(a):Tak na powaznie to chodziło o zminimalizowanie uderzeń łusek o płatowiec...


Cieszę się że mamy takie samo zdanie :D
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 10:56

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Marek Jaszczołt » poniedziałek, 5 marca 2018, 00:19

I'm not lazy... I'm motivationally challenged.(Garfield)
Avatar użytkownika
Marek Jaszczołt
 
Posty: 478
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Tenzan » poniedziałek, 5 marca 2018, 10:01

Witam,
rozumiem, że wątpliwości związane z podskrzydłowym wyrzutnikiem łusek P-11c powstały wskutek braku ich na muzealnym egzemplarzu. Najprościej - wykonać ten element w projektowanym modelu. Od decyzji modelarza zależeć będzie czy zamontować go. Wiem, że zmusza to do dodatkowej dokumentacji, lecz czego nie robi się dla dobra Ogółu.

Pozdrawiam,
Avatar użytkownika
Tenzan
 
Posty: 262
Dołączył(a): sobota, 24 lipca 2010, 20:32

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 5 marca 2018, 10:54

Wiem, że zmusza to do dodatkowej dokumentacji, lecz czego nie robi się dla dobra Ogółu.

Super postawa :D
Fajki, wg mnie, zaginęły bo były zdemontowane do transportu a potem to już wszystko było możliwe.
Dodam, że Pan Tomasz Kopański który zagląda na to forum dał mi możliwość "luknąć" na szczegóły fotografii "64" ze 142 EM /o której pisałem wcześniej/.
"64" na tym zdjęciu ma "fajki" /widać jedną pod lewym płatem/. Nie dołączam foto ze zrozumiałych względów.
Tenzana przepraszam za dokładanie pracy :D ale nie chodzi o nas tylko o jedenastkę :lol: .
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez KR77 » poniedziałek, 5 marca 2018, 11:33

Do kompletu jeszcze jeden ''bananowiec''

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 5 marca 2018, 12:08

Bez wpływu na "banany" :D numer 142
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-11c Skrzydłowe wyrzutniki łusek

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 21 marca 2018, 20:45

Witam
Mam kolejnego "królika z kapelusza" :D
Jest to antyteza tego co napisałem wcześniej :lol:
Obrazek
Polska P-11 z 4 kaemami ale, z tego co widać, bez "fajek" :cry:
Fragment zdjęcia z 1938 roku.
No i co teraz będzie? :D :D :D :D
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości