Wash

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Wash

Postprzez orcom » piątek, 18 maja 2018, 09:13

Pytanie do znawców!!!
Od niedawna wróciłem do dawno zarzuconego hobby. W dzieciństwie mogłem co nawyżej model pomalować. Obecnie składam Karasia z IBG i chce zrobić wash (zaznaczyć linie między płytami). Model pomalowałem Pactrą i kupiłem do wash'a Tamiya Panel Line Accent Color Black. Czy po tym zabiegu od razu powiniennem wytrzeć farbę? Czy wystarczy zrobić to suchym patyczkiem do uszu? Czy może nasączonym wodą lub inna substancją? Czy nie wpłynie to destrukcyjnie na wczesniej położoną pactrę?
orcom
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek, 18 maja 2018, 08:54

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wash

Postprzez Łukasz_K » piątek, 18 maja 2018, 09:19

Nie wpłynie. Przy karasiu raczej nie będziesz musiał nic zmywać jak dobrze położysz to nic z tych linii nie wypłynie są dość szerokie, suchy patyczek wystarczy, a jak nie wystarczy to namoczyć w white spirit-cie, albo innym rozcięczalniku do emalii/olejów. Woda nie zadziała na panel accent, ale na pactre i owszem :)
Ostatnio edytowano piątek, 18 maja 2018, 13:09 przez Łukasz_K, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wash

Postprzez Seweryn » piątek, 18 maja 2018, 09:22

Przemyśl czy czarny wash to aby dobry pomysł.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2067
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Wash

Postprzez Marcino » piątek, 18 maja 2018, 12:11

Przed washem pamiętaj też położyć błyszczący lakier bezbarwny. Wycierać nadmiar washa możesz po kilkunastu minutach jak farba przeschnie trochę.
Marcino
 
Posty: 16
Dołączył(a): niedziela, 1 stycznia 2017, 19:50

Re: Wash

Postprzez Krocionorzec » piątek, 18 maja 2018, 13:54

Nie musi być błyszczący. Wystarczy żeby powierzchnia farby była gładka. Ja robię washa na macie...
Pozdrawiam, Michał
Kingsajz dla każdego!!!

Obrazek
Avatar użytkownika
Krocionorzec
 
Posty: 340
Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2014, 08:33

Re: Wash

Postprzez Atlis » piątek, 18 maja 2018, 14:20

Jak może być mat gładki?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Wash

Postprzez orcom » sobota, 19 maja 2018, 18:02

Dziękuję za odpowiedź. Model pomalowałem na Polish khaki stąd czarny wash wydawał mi się najlepszy. Sumując kładę teraz lakier bezbarwny na miejsca przeznaczone pod wash, następnie wash i po 15 minutach nadmiar ściągam suchym wacikiem? Czy mogę to robić bez lakieru? Warunki lokalowe nie pozwalają.
orcom
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek, 18 maja 2018, 08:54

Re: Wash

Postprzez golf czarny » sobota, 19 maja 2018, 19:26

a może umber a nie czarny ?
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Wash

Postprzez nexus6 » piątek, 24 sierpnia 2018, 19:45

Potrzebuje porady - nie zajmuje się modelarstwem, ale mam trochę do pomalowania modeli w 6mm do wargamingu. Prysnąłem surfacera i tamijowską farbę w sprayu i teraz czas na jakiś wash. Chce użyć emaliowych AK, a do wytarcia nadmiaru white spiritu. Czy white spirit nie zniszczy mi bazowej farby? Gdyby to była jakaś inna skala, to dałbym przed washem jakiś lakierek, ale ze względu na skale i bardzo drobne elementy chce ograniczyć do minimum ilość warstw farb/lakierow.
nexus6
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2016, 07:40

Re: Wash

Postprzez jery » niedziela, 23 września 2018, 14:50

nexus6 napisał(a):Potrzebuje porady - nie zajmuje się modelarstwem, ale mam trochę do pomalowania modeli w 6mm do wargamingu. Prysnąłem surfacera i tamijowską farbę w sprayu i teraz czas na jakiś wash. Chce użyć emaliowych AK, a do wytarcia nadmiaru white spiritu. Czy white spirit nie zniszczy mi bazowej farby? Gdyby to była jakaś inna skala, to dałbym przed washem jakiś lakierek, ale ze względu na skale i bardzo drobne elementy chce ograniczyć do minimum ilość warstw farb/lakierow.


Trudna sprawa. White spirit może podrażnić farbe bazową bez zabezpieczenia jakimś lakierem bezbarnym błyszczącym.
jery
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota, 1 września 2018, 20:37

Re: Wash

Postprzez Atlis » niedziela, 23 września 2018, 16:09

Tamki white spirit nie ruszy, śmiało.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Wash

Postprzez krzy65siek » niedziela, 23 września 2018, 19:34

Farby raczej nie ruszy, ale jak nie pryśniesz błyskiem to zmieni kolor farby bazowej.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
 
Posty: 188
Dołączył(a): niedziela, 6 października 2013, 12:52

Re: Wash

Postprzez HaVoK » poniedziałek, 1 października 2018, 10:36

Kontynuując temat wash'y ponieważ nie chce zakładać nowego tematu.

Na początek zaznaczę, że jestem kompletnym amatorem na polu modelarstwa.
I mój ostatni projekt wylądował w koszu właśnie przez moją amatorszczyznę...

Problem powstał w momencie kiedy chciałem nałożyć na model WASH (gotowiec firmy MiG- o ile mnie pamięć nie myli- olejny) i całe moje malowanie wraz z lakierem poszło w las... A konkretniej przy ścieraniu wash'a, rozmazała się lakier i farba z całego modelu. Gdzie popełniłem błąd? Od dwóch dni siedzę w sieci i szukam przyczyny ale nie potrafię znaleźć dla siebie rozwiązania.

Tak wyglądały prace malarskie po złożeniu modelu:
1. Podkład Mr. Primer Surfacer 1000
2. Farby emaliowe Revell (w tym momencie tylko takie posiadam)
3. Lakier Humbrol Gloss Clear x2 dla bezpieczeństwa (chyba akrylowy)
4. Wash MiG olejny

Po zamazaniu całego modelu washem odczekałem chwilę i w momencie jak zacząłem ścierać rozmazało się wszystko co pod spodem :(

Powiedzcie mi gdzie popełniłem błąd bo kolejny projekt w drodze!
Pozdrawiam!
HaVoK
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2018, 10:21

Re: Wash

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 1 października 2018, 11:22

HaVoK napisał(a):Kontynuując temat wash'y ponieważ nie chce zakładać nowego tematu.

Na początek zaznaczę, że jestem kompletnym amatorem na polu modelarstwa.
I mój ostatni projekt wylądował w koszu właśnie przez moją amatorszczyznę...

Problem powstał w momencie kiedy chciałem nałożyć na model WASH (gotowiec firmy MiG- o ile mnie pamięć nie myli- olejny) i całe moje malowanie wraz z lakierem poszło w las... A konkretniej przy ścieraniu wash'a, rozmazała się lakier i farba z całego modelu. Gdzie popełniłem błąd? Od dwóch dni siedzę w sieci i szukam przyczyny ale nie potrafię znaleźć dla siebie rozwiązania.

Tak wyglądały prace malarskie po złożeniu modelu:
1. Podkład Mr. Primer Surfacer 1000
2. Farby emaliowe Revell (w tym momencie tylko takie posiadam)
3. Lakier Humbrol Gloss Clear x2 dla bezpieczeństwa (chyba akrylowy)
4. Wash MiG olejny

Po zamazaniu całego modelu washem odczekałem chwilę i w momencie jak zacząłem ścierać rozmazało się wszystko co pod spodem :(

Powiedzcie mi gdzie popełniłem błąd bo kolejny projekt w drodze!
Pozdrawiam!


Jeżeli lakier humbrola jest akrylowy, to widocznie była zbyt cienka warstwa, albo niedoschnięty, albo tarłeś zbyt intensywnie. No chyba że to lakier olejny wtedy musiało popłynąć. Jeżeli masz tylko farby olejne to spróbój washa akrylowego.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wash

Postprzez HaVoK » poniedziałek, 1 października 2018, 11:30

Dzięki za szybką odpowiedz.
Nie ma mnie teraz w domu i nie mam możliwości sprawdzenia, ale wydaje mi się na 90% że małym druczkiem na etykiecie widnieje acrylic.

Odnośnie "tarcia" to tarłem normalnie (suchym ręcznikiem papierowym), w sensie nie starałem się być delikatny bo z filmików instruktażowych w sieci zapamiętałem, że niektórzy modelarze nie są delikatni podczas ścierania washa

@EDIT
Sprawdziłem właśnie tego Humbrola i tak naprawdę nie wiem na bazie czego jest robiony... Na etykiecie nie ma nigdzie napisane czy emanel czy acrylic.
Trudno. Podejrzewam, że wcześniejsza porażka jest właśnie z jego winy.
Zamawiam normalny lakier akrylowy i mam nadzieję, że nic już się nie zepsuje.
HaVoK
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2018, 10:21

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości