[SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

[SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez shivadog » sobota, 10 października 2009, 16:19

Zawsze intrygowały mnie okręty w tej małej skali - jak to się je?
Z rok temu nabyłem okazyjne 2 niszczyciele W tym niszczyciel japoński Ariake klasy Hatsuharu, doszedłem do wniosku, że konkurs jest niezłą motywacją, żeby spróbować rozgrzebać takiego liliputa (15cm długości). Parę części w pudełku (w tym część nie za ciekawie odlana), wygląda na to, że jedna ramka jest nowszej produkcji - uniwersalna dla wielu okrętów japońskich w tej skali, reszta to jakiś zabytek. Do zestawu kupiłem relingi (Part), oraz metalowe lufy 127mm (Aber). Jest szansa, że dam radę skończyć :D

Obrazek

Niszczyciel w roku 1935

Obrazek
źródło angielskojęzyczna wikipedia

Jako, że moje doświadczenia w okrętach można określić na zerowe (no prawie bo jak miałem ze 12 lat robiłem jakiegoś MM, oraz coś auroropodobnego, ale to było dawno temu i nie prawda) liczę na pomoc. Poza jednym czy dwoma zdjęciami nie mam też żadnej dokumentacji, ale na tym etapie mojego rozwoju w skali 1:700 to i tak wystarczająco.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez spiton » sobota, 10 października 2009, 23:43

Japoński niszczyciel w 1:700 !! ,-))) Ale fajnie.
Tez jestem raczej zielony w te klocki, ale polecałbym wykonanie masztów ze strun gitarowych, a linek z włosów.
Tu jest moja relacja w której możesz zobaczyć jak to wygląda :

viewtopic.php?f=31&t=4757

Podstawową zaletą tej metody, są silne-sprężyste maszty, które nie wyginają się pod wpływem mocowanych linek.

Sorry że się trochę szarogęszę ,-)), Ale jako fan książki "Dowódca Niszczyciela" mam słabość do japońskich oktetów tej klasy ,-))

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez Michał Janik » środa, 14 października 2009, 12:40

spiton napisał(a):Tez jestem raczej zielony w te klocki, ale polecałbym wykonanie masztów ze strun gitarowych, a linek z włosów.

Pozdrawiam

Słyszałem, że w łosy z czasem obwisają - ale nie dam głowy za to. Ja z powodzeniem używam nitek wyciągniętych z rajstop - pończoch. Są elastyczne, łatwo się napinają. Do mojego "cztewrofajkowca" przy okazji kupna blach w sklepie White Ensign Models zamówiłem dodatkowo specjalną cieniutką linkę lycrową za bodaj funta - sam jestem ciekaw, jak zda egzamin, wygląda bardzo obiecująco.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez siara1939 » środa, 14 października 2009, 13:03

Michał Janik napisał(a):
spiton napisał(a): zamówiłem dodatkowo specjalną cieniutką linkę lycrową za bodaj funta - sam jestem ciekaw, jak zda egzamin, wygląda bardzo obiecująco.


Wspaniala rzecz.
Oprocz przeznaczenia, czyli do linek i anten, ja mojej uzywam takze do oplatania koncowek linek i laczenia linek. Uzywajac troche CA zaczynam oplatac konce i po zakonczeniu zabezpieczam lakierem.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez shivadog » środa, 14 października 2009, 13:22

Nie ma ktoś jakichś fotek albo planów "mojego" niszczyciela?
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez fragles » środa, 14 października 2009, 22:36

Ciężka sprawa z fotkami tego Ariake. Poza tymi w wikipedii nie widziałem innych. (Inna sprawa, że w ogóle mało co widziałem.) Ale może przez analogię spróbuj poszukać - to niszczyciel typu Hatsuharu (Hatsuharu class); było ich 6, bardzo podobnych. Obrobione cyfrowo fotki Hatsuharu mam, z jakiejś genialnej japońskiej stronki, i poniżej wkleję. Wbrew pozorom, widoczny na tych zdjęciach okręt to ta sama jednostka, tylko z różnych (nieodległych!) okresów.

Hatsuharu w zatoce Sasebo, listopad 1933 r.

Obrazek


Hatsuharu na próbach morskich (po przebudowie) koło Przylądka Sata, 12-13 lipca 1934 r.

Obrazek
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez shivadog » środa, 14 października 2009, 22:54

Dzięki, fotki z tej strony już mam, przeglądałem już tym kluczem o którym mówisz.
Ten Hatsuharu jest jednak mocno przebudowany...
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez donalyah00 » sobota, 17 października 2009, 22:15

Coś tam znalazłem (dosyć dokładną, pociętą na kawałki generalkę z paroma detalami na boku) - postaram się jutro podesłać. Znając jednak uproszczenia stosowane w 700ce będziesz miał sporo roboty przy uzupełnianiu modelu.

edit 18.10.2009: Materiały poszły mailem.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: [SZKUTNICTWO] Niszczyciel Ariake | Aoshima | 1:700

Postprzez spiton » sobota, 24 października 2009, 03:03

shivadog, bardzo jestem ciekaw tego niszczyciela w Twoim wykonaniu.
Mam nadzieje, że go zrobisz.

To jest bezpłatna akcja mobilizacyjna.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości