U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Ostach » czwartek, 3 grudnia 2009, 03:37

Obrazek
Obrazek

Witam

Warsztat jest TUTAJ

Typ VII
U-booty typu VII były największą wyprodukowaną serią okrętów podwodnych. Jako główna siła Kriegsmarine, największe sukcesy odnosiły na początku wojny w tzw "happy times". Do największych sukcesów można zaliczyć zatopienie HMS Royal Oak w Scapa Flow przez U-47 dowodzonego przez Priena czy też zatopienie HMS Barham czy HMS Ark Royal. Ale zatapianie okrętów wojennych nie było głównym zadaniem u-bootów. Okręty te miały przede wszystkim odciąć Wielką Brytanię od dostaw z kolonii i sojuszników. Rozwój taktyki (chronione konwoje) i technologii poszukiwania i zatapiania zanurzonych u-bootów położył kres "happy times"...

Typ VIIC/41
Wciąż udoskonalane metody walki aliantów z U-bootami wymuszały zmiany w projekcie VIIC: większą prędkość nawodna, grubszy pancerz umożliwiający głębsze zanurzanie się. Zmieniono także kształt dziobu w celu zmniejszenia oporów. Takie kosmetyczne zmiany pozwoliły stoczniom budującym standardowe VIIC na prostą zmianę projektu i szybkie wdrożenie nowego podtypu okrętu. Uzbrojenie i napęd nowych okrętów nie zmieniły się.
Wikipedia

U-995
9 patroli bojowych, zatopiony tonaż: 9500 - głównie na Morzu Norweskim i Barentsa. Okręt służył w 13. i 14. flotyllach bojowych. Jest to jedyny okręt typu VII jaki przetrwał do dziś. Skończył po perypetiach w Norwegii jako okręt-muzeum w niemieckim Laboe.

Model
Jest to zestaw Revella w skali 1:72. Jakość zestawu jest bardzo różna w różnych miejscach. Piękny kadłub i elementy kiosku a z drugiej strony wymagające wyrzeźbienia łoża działek 20mm i śruby z paskudnymi jamkami. Do zestawu dodałem blachy Eduarda - dały baaardzo dużo modelowi i myślę, że są po prostu koniecznością. Ponadto jest trochę scratchu - głównie chodzi o żebra we wnętrzu, rufową wyrzutnię, dodatkowe relingi i inne drobne elementy. Dodanie elementów od siebie jest również konieczne jeśli nie chcemy by niektóre rejony modelu ziały pustką.
Malowanie to głównie Pactra. Na pokładzie trochę emalii MM. Brudzenie olejami dla plastyków.
Izolatory wykonane z modeliny, powiązane plecionką wędkarską 0,25mm.
Otwory przelewowe są frezowane od środka, plastik jest pocieniony. We wnętrzu z tego co pamiętam około 130 żeberek wykonanych z plastiku.

Od momentu kiedy jako mały dzieciak oglądałem z tatą "Okręt" podzielony na odcinki zapragnąłem mieć duży model u-boota. W momencie kiedy wyszły modele Revella w 1:72 nie było ani umiejętności ani funduszy. Po drodze przewinął się u-boot Revella w 1:125 ale nie został nigdy przeze mnie skończony. Gdy modele zacząłem robić lepsze, zainwestowałem w warsztat, opanowałem nowe dla siebie techniki i znalazły się pieniądze - zapadła decyzja - buduję u-boota! Jest to więc spełnienie moich młodzieńczych marzeń. :)

Zdjęcia
Trudno okręt zmieścić w kadrze i jednocześnie na jednolitym tle. Tak prezentuje się w pełnej krasie:
Obrazek

Obrazek

Kilka rzutów ogólnych
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie jest tu jednak aż tak płasko:
Obrazek

Śruby:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiosk. Warto zwrócić uwagę na działko 37mm.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie taki izolator straszny! Na łączeniu lin dodałem blaszki z puszki.
Obrazek

I obiecane zdjęcie z reperem - czyli T-34 w tej samej skali:
Obrazek

Kilka zdjęć w warsztatu:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Zapraszam do komentowania i krytyki.

Pozdrawiam,
Ostach
Obrazek
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez spiton » czwartek, 3 grudnia 2009, 03:42

Gratulacje!!!!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez siara1939 » czwartek, 3 grudnia 2009, 09:50

Gratuluje ukonczenia modelu Ostach. Prezentuje sie znakomicie. Na pewno stanie sie ozdoba kolekcji.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Jaho63 » czwartek, 3 grudnia 2009, 14:59

Można uwierzyć, że to nie jest plastikowe! :) Podoba mi się bardzo. Najbardziej to kiosk! Nie znaczy, że reszta jest do kitu, po prostu kiosk jest doskonały (oczywiście okiem amatora ;o) ).
Ostach napisał(a):I obiecane zdjęcie z reperem

To kolego Ostach żeście nie odebrali intencji. ;o)
Jeżeli już miał być T-ciak to nie wykadrowany, tylko z całą sylwetką okrętu. Jak u innych interesują mnie ujęcia uświadamiające mikroskopijność elementów, tak u Ciebie chce widzieć ogrom U-boot'a. Tak, więc proszę o jeszcze jedną fotkę (dla marudy). :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez spiton » czwartek, 3 grudnia 2009, 16:49

1. Kiosk i pelotki rewelacyjne.Fantastyczne !!
2. Izolatory chyba mocno przeskalowane.
3. Kadłub generalnie prezentuje się nieźle, ale ja mam lekki niedosyt.
4. Fajny pomysł na zdjęcia pokazujące okręt w dużym skrócie perspektywicznym.
Ale powinieneś je zrobić przy maksymalnie dużej ogniskowej, i z maksymalną przesłoną(żeby uzyskać jak największą głębię ostrości. Wtedy byłyby na prawdę niezłe.

Pozdrawiam.

PS. Rośnie we mnie chęć zrobienia U-Boot'a większego niż 1:700 ,-)))To wasza wina "ubociarze!!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez mnowogro » czwartek, 3 grudnia 2009, 18:53

Spory kawał realistycznie zrobionego żelastwa Ci wyszedł ;)

Moje gratulacje :)

Czy dobrze pamiętam, że był na wystawie w Warszawie?
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Ostach » czwartek, 3 grudnia 2009, 23:45

Jaho63 napisał(a):Tak, więc proszę o jeszcze jedną fotkę (dla marudy). :)
Ok, będzie i taka fotka :)
spiton napisał(a):Fajny pomysł na zdjęcia pokazujące okręt w dużym skrócie perspektywicznym.
Ale powinieneś je zrobić przy maksymalnie dużej ogniskowej, i z maksymalną przesłoną(żeby uzyskać jak największą głębię ostrości. Wtedy byłyby na prawdę niezłe.
Spróbuję tak zrobić jak piszesz i podzielę się efektami jeśli będą zadowalające.
spiton napisał(a):Rośnie we mnie chęć zrobienia U-Boot'a większego niż 1:700 ,-)))To wasza wina "ubociarze!!!
Myślę, że dalszy opór jest bezcelowy :D

Panowie, dziękuję za słowa uznania i komentarze! Kiedyś popełnię jeszcze może typ IIA :D

EDIT:
mnowogro napisał(a):Czy dobrze pamiętam, że był na wystawie w Warszawie?

Dobrze pamiętasz. Był za szkłem.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez spiton » piątek, 4 grudnia 2009, 14:33

Ostach, spatynuj jeszcze śruby. Trochę dają po oczach.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Ostach » sobota, 5 grudnia 2009, 00:53

Mazałem je brązem a potem zielenią (oleje). W realu widać trochę zielonego połysku... pomyślę co z tym zrobić jeszcze... Nie chcę też żeby były zasyfione...
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Boozy » sobota, 5 grudnia 2009, 11:33

Świetne. Gratulacje. :D
PS. Przydałby się jakiś fotomontaż.
Ostatnio edytowano sobota, 5 grudnia 2009, 14:35 przez Boozy, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Boozy
 
Posty: 500
Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 18:21

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Slash » sobota, 5 grudnia 2009, 11:50

Szczerze powiem, że na żywca wygląda lepiej :P
Jedyne co to może ta rdza za bardzo jest taka odcinająca się w tonie. Ale to już raczej kwestia gustu ;o)
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez dewertus » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 15:35

Ostach - genialny model!!! Aż człowiek żal ogarnia, że nie ma więcej zdjęc w galerii :D

Abstrachując od samego modelu, to ciekawi mnie czy przy zejsciu pod wodę demontowali tą osłonę z działka 37mm? Taki kawał blachy to przecież gigantyczne źródło szumów i oporu...

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez spiton » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 16:48

Hubert, jaja sobie robisz?? Demontowali osłonkę ???
Większym źródłem hałasu, było przeniesienie napędu na śrubę.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez Ostach » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 19:41

Boozy napisał(a):Przydałby się jakiś fotomontaż.
Przyznam się, że próbowałem wklejać okręt w jakiś swojski obrazek ale próby wypadały żenująco. :oops:

dewertus napisał(a):Abstrachując od samego modelu, to ciekawi mnie czy przy zejsciu pod wodę demontowali tą osłonę z działka 37mm? Taki kawał blachy to przecież gigantyczne źródło szumów i oporu...
Osłona składa się do tyłu. Widać na niej nawet zawiasy.

pozdrawiam
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: U-995 Typ VIIC/41 - Revell 1:72 + Eduard, scratch

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 22:20

dewertus napisał(a):Abstrachując od samego modelu, to ciekawi mnie czy przy zejsciu pod wodę demontowali tą osłonę z działka 37mm? Taki kawał blachy to przecież gigantyczne źródło szumów i oporu...
pzdr.
Hubert


Przypomnialo mi sie jak czytalem o zyroplatach i ich wykozystaniu w Ubootwaffe. Byl taki zyroplat FA 330, montowany na typie IX. Mozna bylo go na linie ciagnac za U-Bootem na pewnej wysokosci i obserwowac horyzont.
Gdy wkolo byla cisza, to go normalnie sciagano powoli do lodzi na wyciagarce, a jak pojawil sie wrog, to kierowca tego wynalazku odstrzeliwal smiglo, wyczepial sie z siedzenia i spadal do wody. Jak mial szczescie, to spadl kolo lodzi i go wylowiono, ale kapitanowie mieli rozkaz natychmiastowego zanurzenia i pozostawienie nieszczesnika swojemu losowi.
:lol:
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości