BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Strug » środa, 2 grudnia 2009, 14:50

Miałem już kilka lat temu jedno podejście do BT-5, bo to bardzo ładny czołg jest.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A im dłużej go robiłem to się okazywało że model ma bardzo mało wspólnego z rzeczywistym pojazdem. Nawet blaszki abera (jedne z ich pierwszych) nie korygują błędów tylko je powielają, wiec są psu na budę zdatne.
Ostatecznie model z powyższych zdjęć trafił do kosza.
A ja nabyłem sobie nowy.

Do rzeczy...
Modelem bazowym będzie BT-5 ze Zviezdy, który jest również pakowany przez Italeri.
Obrazek

Obrazek

Model będzie waloryzowany wybranymi resztkami z użytej wcześniej blaszki ABER-a oraz jakąś toczoną lufką - kilka firm je robi, coś sobie dobiorę.

Literaturą pomocnicza przy poprawkach będzie:
Obrazek

oraz
Obrazek
Czołg z okładki powyższej pozycji będę się właśnie starał wykonać.

Godne uwagi są też poniższe linki:
http://www.aroundspb.ru/gallery.php?path=/variety/tanks/bt-5/ - wydobycie BT-5 z rzeki Newy i jego stan po odrestaurowaniu
http://www.nortfort.ru/np/foto_index_tbt_e.html - to samo wydobycie, ale zawiera kilka ciekawych zdjęć wnętrza. Kluczyk wciąż tkwi w stacyjce...
http://svsm.org/gallery/bt-5?page=1 - BT-5 z Kubinki
http://serkoff.narod.ru/photoalbum154.html - też z Kubinki, ale więcej detali
http://legion-afv.narod.ru/BT-5_Salpa_1.html - super galeria

BT-5 jest, nie wiedzieć czemu, traktowany po macoszemu przez modelarzy. Jak na razie jedyny godny uwagi znalazłem na track-linku http://www.track-link.net/gallery/3820 . Z tym, że jest on w większości zbudowany od podstaw.
Postaram się udowodnić, że da się ze Zviezdy coś wycisnąć.

Na początek ruchome zawieszenie. Czeska piłka-żyletka i po sprawie.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Strug
 
Posty: 155
Dołączył(a): wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:34

Reklama

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Grzegorz H. » środa, 2 grudnia 2009, 21:19

No to zasiadam do kibicowania, czołg bardzo ciekawy, taki inny, a niestety rzadko się pojawia.
Avatar użytkownika
Grzegorz H.
 
Posty: 494
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 13:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Akahoshi » środa, 2 grudnia 2009, 21:43

Za mną on chodzi już od dłuższego czasu (z wykonaniem wnętrza wieży i przedziału kierowcy), ale na razie nie doszedł :P
Sebastian, opłaca się robić ruchome zawieszenie do gąsienic zestawowych? No chyba że zaopatrujesz się we Friule...
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Strug » środa, 2 grudnia 2009, 22:22

Akahoshi napisał(a):opłaca się robić ruchome zawieszenie do gąsienic zestawowych? No chyba że zaopatrujesz się we Friule...


Do BT-5 nie ma fruili. Są do BT-7, ale trochę się różnią wyglądem. Można natomiast kupić aberowe łączniki (zawiasy) do gąsienic i przy sporym nakładzie pracy przerobić te firmowe na pracujące. Swój model raczej zrobię bez gąsienic, bo przecież on jest kołowo-gąsienicowy.
Ostatnio edytowano środa, 2 grudnia 2009, 22:49 przez Strug, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Strug
 
Posty: 155
Dołączył(a): wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:34

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 2 grudnia 2009, 22:32

ale w zestawie masz pojedyńcze ogniwa, które możesz powielić, a przy odrobinie chęci (i mniejszym nakładem pracy, niż zabawa z aberem) powiercić i zrobić ruchome..

ale skoro chcesz postawić go na kołach, to też będzie oryginalnie.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez subgrafik » środa, 2 grudnia 2009, 23:27

Tylko melduje by do walki zagrzac - bede zagladal.

P
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 16:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez badger » piątek, 4 grudnia 2009, 10:30

Proponuje się nie gorączkować - rozdziubie i nie skończy. :P
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Akahoshi » piątek, 4 grudnia 2009, 12:19

Strug napisał(a):Do BT-5 nie ma fruili. Są do BT-7, ale trochę się różnią wyglądem.(...)

Wiedziałem że Frul robi ogniwka do BT, ale byłem pewien że do BT-5.
(...)Swój model raczej zrobię bez gąsienic, bo przecież on jest kołowo-gąsienicowy.

A to jeszcze lepiej. W takiej konfiguracji "bystriego tanka" me oczy jeszcze nie widziały.
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez Strug » wtorek, 8 grudnia 2009, 00:53

Prace posuwają się do przodu.
Odcięte wahacze już pokazywałem. Usunąłem też sprężyny amortyzatorów i zacząłem kleić kadłub.
Na szczęście mam kilka zdjęć z klejenia poprzedniego modelu, więc mogę pokazać jak wygląda kadłub niezmodyfikowany.
Obrazek
A tak wygląda obecny, po przeróbkach.
Obrazek
Dwie małe dziurki na białych polach to osie obrotu wahaczy. Zanim odciąłem wahacze to nawierciłem w nich dziury na wylot. Mam więc pewność że po osadzeniu ich na ośki będą dokładnie w tych samych miejscach, z których je zabrałem.

Model zviezdy ma paskudnie powykrzywiane boki i dół kadłuba. Klejenie zacząłem od tyłu, dziś zawalczę z przodem i wóz powinien trzymać geometrię. Chyba nie będę go musiał ściągać śrubą jak to już raz zrobiłem.
Obrazek

Aby nie tracić czasu, zawalczyłem z dwoma ważnymi detalami, których wygląd znacznie poprawia odbiór całości; siatką osłaniająca żaluzje i tłumikiem.

Siatka
Do modelu można dokupić za ponad 40 zł blaszkę Abera 35003, która wygląda następująco.
Obrazek
Jak się będzie można z czasem przekonać, nie ma na niej nic do wykorzystania przy budowie modelu.
Oto jak według instrukcji wygląda siatka.
Obrazek
Ma trzy pasy wewnątrz (z żebrami od środka) i zawiasy od strony wieży czołgu.
Układ pasów wewnętrznych jest żywcem przekopiowany z elementu plastikowego, który jest błędny. Tak wyglądały siatkowe osłony w BT-7.
Obrazek
(fragment rysunku z zeszytu Broniekolekcija 5'96)

W rzeczywistości siatki w BT-5 miały dwa pasy, żadnych żeber od środka i były odchylane do tyłu.
Obrazek
Obrazek
(oba zdjęcia z zeszytu Armady nr 15)

"Wyprułem" siatkę ze sklejonej kiedyś już osłony (jej zdjęcia można zobaczyć na początku wątku) i wkleiłem w wyciętą nową ramkę z płytki polistyrenowej.
Obecnie siatka wygląda tak jak na poniższym zdjęciu. Dla porównania oryginalny element z modelu.
Obrazek

Tłumik
Tłumik w modelu po sklejeniu go z dwóch połówek ma w przekroju kształt elipsy zamiast koła. Miałem tłumik ze starego modelu i potraktowałem go grubo szpachlówką. Doprowadziłem do właściwego kształtu i dodałem lekko wypukłe boczki. Wydrążyłem też otwory przez które powinny wychodzić spaliny.
Na poniższych zdjęciach tłumik prosto z pudła i po moich przeróbkach.
Obrazek
Obrazek

I na koniec zdjęcie czołgu który bym chciał zrobić. Zdjęcie jest genialne.
Wg opisu jest to czołg zdobyty przez nacjonalistów 7 kwietnia 1938 nad rzeką Elbo.
Obrazek
(Źródło: Internet. Często występuje, ale nie pamiętam skąd je zgrałem)
Po pierwsze, prawie wcale nie ma zdjęć republikańskich BT-5 z wieżą w kolorach republiki.
A po drugie ten nie miał "firmowo" radiostacji, więc odpada mi robienie kikutków od anteny. Po dorabianiu ich w T-26 mam dość tej roboty. Te modelowe są oczywiście od niczego.
Po trzecie czołg nie ma jednego błotnika, więc będzie ładnie widać mechanizm skrętu.
Po czwarte wóz jest bez gąsienic.
Po piąte jest dobrej jakości - widać każdy szczegół. Mniam, mniam...
Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Strug
 
Posty: 155
Dołączył(a): wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:34

Re: BT-5 - Zviezda - 1:35 - open

Postprzez mart72 » środa, 9 grudnia 2009, 15:14

czołg zdobyty przez nacjonalistów 7 kwietnia 1938 nad rzeką Elbo.


A nie Ebro?

Poza tym będę kibicować, bo ciekawie się zaczyna.
Zgodnie z tematem wątku mogę tylko powiedzieć: No Pasaran! ;o)
Avatar użytkownika
mart72
 
Posty: 234
Dołączył(a): niedziela, 22 lutego 2009, 09:33
Lokalizacja: Warszawa/Marki


Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości