P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » czwartek, 13 marca 2008, 21:35

Cześć,

Postanowiłem spróbować swoich sił w konkursie. Wybór padł na Mustanga z Tamiy w skali 1:48. Dziś kupiony, jeszcze cieplutki i częściowo wycięty z ramek. Docelowo model ma zostać pokryty aluminiową folią spożywczą. Obecnie podoba mi się bardzo malowanie Thomasa J.Christiana z 361st. FG 375th FS. Na razie początek budowy i mój zachwyt nad tym zestawem Tamiy. Części pasują do siebie idealnie. Nie mogłem się powstrzymać przed złożeniem podstawowych elementów płatowca w całość (co widać na trzecim zdjęciu). Pojawia się pierwsza wątpliwość: na jaki kolor malować kokpit i komory podwozia: flat yellow (tak jak podano w instrukcji) czy jakiś odcień zielonego?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Reklama

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez Arkady72 » piątek, 14 marca 2008, 00:19

Pojawia się pierwsza wątpliwość: na jaki kolor malować kokpit i komory podwozia: flat yellow (tak jak podano w instrukcji) czy jakiś odcień zielonego?

Raczej chromate green :roll: . Ale jeszcze poszperam czy w tej wersji tak było na pewno.
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez CzarekB » piątek, 14 marca 2008, 01:09

Czolem.
Kolorystyka P-51 D zostala ostatnio troche zweryfikowana.

Komory podwozia byly raczej nie malowane, jedynie dzwigar skrzydla blednie przedstawiony przez Tamiye jako tylna sciana komory byl malowany ZC czyli w tym zoltym odcieniu. Reszta to natutalny metal w tym golenie podwozia i magnezowe felgi. To samo z komora kolka z tylu. Tam czasami wystepowala oslona z brezentu w kolorze Khaki.

Podloga kabiny pilota byla wykonana ze skejki, pokryta mieszanina smoly i piasku, czyli w modelu powinna byc czarna. Czasami samoloty po remontach mialy podloge nie malowana, czyli drewniana.

Sam kokpit to raczej Cockpit Green czyli Zinc Chromate Green, odcien dosc dowolny. Pamietaj tez, ze w 1945 zaczeto malowac kokpity na czarno, od bocznych paneli w gore.
Nowe Mustangi mialy szpachlowane linie podzialu blach na skrzydlach, po szpachlowaniu byly malowane srebrzanka.

To tyle z pamieci, jak sobie wiecej przypomne to napisze.
Pozdrawiam,
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » sobota, 15 marca 2008, 13:59

CzarekB, dziękuję za informacje. Poszperałem trochę i doszedłem do następujących wniosków:
- kokpit z czarną podłogą, dolną połową ścianek kokpitu w kolorze ZC green
- komora podwozia pozostawiona niemalowana, jedynie tylna ściana ZC yellow anodowana, czyli bardziej umorusana niż pozostałe elementy komory podwozia. Na razie próbuję okleić komorę podwoza folią aluminiową, kiepsko to wychodzi. Prawdopodobnie pomaluję ją alcladem
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez Timi » sobota, 15 marca 2008, 14:04

No raczej ze Alcladem :mrgreen: szybciej, odebrałeś to co wysłałem?
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » sobota, 15 marca 2008, 14:05

Timi napisał(a):No raczej ze Alcladem :mrgreen: szybciej, odebrałeś to co wysłałem?


Kolega wczoraj był "niezdolny" z okazji piątku do zassania tych materiałów. Dziś go przycisnę ;)
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez Wojciech Perkowski » sobota, 15 marca 2008, 18:13

CzarekB napisał(a):.........

Komory podwozia byly raczej nie malowane, jedynie dzwigar skrzydla blednie przedstawiony przez Tamiye jako tylna sciana komory byl malowany ZC czyli w tym zoltym odcieniu. ....


Najwyraźniej w pewnym momencie nawet tylną ścianke przestali malować lub malowali na srebrno (po remoncie?):
Obrazek
(zdjęcie znalezione kiedyś w internecie)
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 706
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » niedziela, 16 marca 2008, 00:26

Timi, w takim razie muszę się w końcu zaopatrzyć w to cudo ;o)
Wojciech Perkowski, no to teraz znów mam mętlik jak malować komory podwozia

Dziś podgoniłem robotę, pocieniowałem czarnym kokpit, który następnie pomalowałem ZC Green. Zegary przetarłem suchym pędzlem, podobnie jak "bazę" wnętrza kadłuba. Radiator okleiłem folią alu. Mam też już pierwsze próby oklejania stateczników za sobą. Statecznik widoczny na zdjęciu oklejałem 3 godziny - tak bardzo wredny kurz pakuje się pod folię :-/
Jutro pewnie szpachlowanie linii podziału blach skrzydeł i ciąg dalszy malowania/oklejania. Muszę poszperać w dokumentacji dokąd szpachlowano kadłub, bo ten temat też mi nie daje spokoju

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » sobota, 22 marca 2008, 00:47

Cześć,

Troszke pogrzebałem przy modelu. Dokończyłem kokpit, doskonaląc technikę suchego pędzla i zapuszczania szpar washem. Postanowiłem że mój konik będzie z roku 44' więc kokpit pozostał ZC Green, bez czarnego. Przyszła pora na sklejenie kadłuba. W miejscu łączenia połówek powstały małe szpary. Do szpachlowania użyłem CA i debondera. Technika nie jest tak destrukcyjna dla linii podziałowych jak tradycyjna szpachlówka, ale wymaga nieco wprawy żeby nie wymywać zbyt wiele zaschniętego kleju. Ponacinałem krawędzie lotek i trymera oraz delikatnie wychyliłem lotki. Powoli wycinanie i/lub wychylanie powierzchi sterowych wychodzi mi coraz sprawniej. Zamaskowałem kokpit i położyłem pierwszą warstwę surfacera. Potem szpachla, szlifowanko i kolejna warstwa surfacera. Czeka mnie jeszcze trzecia taka sesja. Następnie odwiedziłem sklep modelarski, kupiłem Alclada. Danel jak zwykle sypnął z rękawa garścią dobrych rad odnośnie tego specyfiku i przystąpiłem do pracy. Postanowiłem że dźwigar zostanie pomalowany na ZC Yellow, a pozostałe części komory podwozia dostaną kolor aluminium. Pod alclada położyłem czarną pactrę. Efekt, jaki ukazał się po pomalowaniu komór alcladem przerósł moje oczekiwania. Bardzo mi się podoba ta farba. Muszę poprawić malowanie ZC Yellow i na nowo pomalować alcladem komory, bo nie wszędzie jest tak jak być powinno. Zapomniałem też zaszpachlować ślady po wypychaczach na przedniej ścianie komory podwozia - do poprawki :oops:. Teraz koniec gadania, a trochę oglądania

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez Daniel-Martola » sobota, 22 marca 2008, 07:37

Bardzo fajnie ci idzie.
Najgorzej ten pilot w tym kiślu się udusi :mrgreen:
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 22 marca 2008, 12:00

Linia łączenia połówek kadłuba na wąskim panelu przed przednią częścią osłony kabiny powinna być zaszpachlowana.
Obrazek
http://www.kiwiaircraftimages.com/pages/01mstg19.html
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » sobota, 22 marca 2008, 12:53

Dziękuję :)
Jacek Bzunek, oczywiście będzie zaszpachlowane, nadal walczę z tym miejscem...
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez Timi » sobota, 22 marca 2008, 13:19

No i fajnie Ci idzie :D szkoda tylko że nie zdecydowałeś się na jakąś blaszkę do wnętrza :P
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » poniedziałek, 31 marca 2008, 16:43

Cześć,

Koledzy, szperałem w różnych źródłach i są różne poglądy na temat szpachlowania kadłuba. Ja się najbardziej przychylam do tej, o szpachlowaniu go na całym obwodzie aż do krawędzi natarcia skrzydła. Może macie jakieś zdjecia z tejże operacji, ale (prawie)pewne informacje?
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: P-51D - Tamiya - 1:48 - standard

Postprzez LukaszS » poniedziałek, 31 marca 2008, 23:07

Cześć,

Prace posunęły się do przodu.
- Przygotowałem płaty do sklejenia, pomalowałem komorę podwozia.
- Musiałem pomalować pędzlem brzegi kokpitu. Dopiero 3 warstwy Vallejo Air zaczęły "jakoś" wyglądać.
- Oddzieliłem stery od stateczników i nieznacznie je wychyliłem przygotowując pod położenie surfacera.
- Skleiłem kadłub ze skrzydłami i przymierzyłem stateczniki
- wkleiłem klapy i antenę

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości