modelarstwo z pasją
Start Artykuły Narzędzia modelarskie Zaginarka do elementów fototrawionych
Zaginarka do elementów fototrawionych Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Fajga   

Wraz z rozwojem umiejętności modelarskich, zwiększaniem się ilości technik oraz materiałów, które modelarze zaczynają stosować rośnie również ilość i jakość narzędzi w warsztacie. Jednym z takich narzędzi, w które prędzej czy później decyduje się zaopatrzyć wielu modelarzy jest zaginarka do elementów fototrawionych. Celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi na cechy jakie powinna posiadać dobra zaginarka. Na kilku zdjęciach i w kilku zdaniach starałem się również przybliżyć podstawy pracy z zaginarką.

 

Przy wyborze zaginarki do elementów fototrawionych warto zwrócić uwagę czy w komplecie dostaniemy również specjalne listewki w różnych długościach służące do podważania i dociskania zaginanych elementów. Często występują one jako dodatkowe akcesoria. Jest to szczególnie ważne jeśli mamy w planie zaginanie elementów o dużej długości linii gięcia jak np. błotniki czołgów. Bez takiego „drobiazgu” praca z zaginarką będzie znacznie mniej komfortowa.

Oglądając zaginarkę przed zakupem warto ją rozkręcić i zwrócić uwagę w jaki sposób jest rozwiązane ustalanie wzajemnego położenia części dociskających. Jeśli ustalanie położenia jest przy pomocy dodatkowych kołeczków, oznacza to, że nie będziemy mięli problemów z równoległością i licowaniem płaszczyzn górnej i dolnej części zaginarki. Dwie lub więcej śrub dociskających spowoduje, że elementy zaginarki będą mocno i trwale utrzymywały zaginane elementy w każdym miejscu zaginarki. Sprężyny na śrubach dociskowych zapewnią, że przy luzowaniu śrub elementy dociskowe zaginarki będą się samodzielnie rozchylały umożliwiając wygodne wkładanie i wyjmowanie elementów zaginanych.

Kilka poniższych zdjęć wyjaśnia podstawowe zasady pracy z zaginarką.

Mimo, że jak sama nazwa wskazuje zaginarka służy do zaginania elementów fototrawionych, to można ją wykorzystać również do formowania innych elementów. Zaginarka doskonale nadaje się do formowania metodą zaginania różnego rodzaju długich kształtowników, pokryw itp, które możemy później wykorzystać do budowy elementów struktury wewnętrznej modelu lub budowy dodatkowego osprzętu np. w dioramach. Jako materiał można do tego celu wykorzystać grubą folię aluminiową z jednorazowych foremek do ciast i tacek do grilla lub blachę z puszek po napojach. W przypadku elementów długich do mocowania wykorzystujemy krawędź boczną lub tylną zaginarki.

Zaginarka firmy The Small Shop (thesmallshop.com) należy do najwyższej klasy urządzeń. Oba elementy dociskowe są wykonane z frezowanego metalu. W komplecie jest jedna krótka blaszka zaginająca. Dłuższe blaszki należy dokupić osobno. Docisk realizowany jest przy pomocy dwóch śrub ze sprężynami zakończonych wygodnymi pokrętłami, a ustalenie wzajemnego położenia części górnej i dolnej realizowane jest przy pomocy dodatkowych kołków. Dzięki dużej ilości zębów o różnych długościach i szerokościach, można zaginać elementy o dużym stopniu skomplikowania i o bardzo różnej wielkości. Dzięki temu, że elementy zaginarki są wykonane z bardzo dużą precyzją nie ma problemu z zaginaniem bardzo małych elementów. Dodatkowe wyfrezowania w tylnej części zaginarki umożliwiają dodatkowo kształtowanie elementów wzdłuż łuków o różnych promieniach.

Zaginarki The Small Shop są trudno dostępne w Polsce, najszybciej można nabyć w sklepie jbmodel.eu.

Firma Mission Models (www.missionmodels.com) wybierając materiał do budowy swojej zaginarki postawiła na...plastik. Dziwne to trochę, gdyż jedyną zaletą tego rozwiązania (a może nie zaletą) jest ciężar zaginarki, znacznie mniejszy od zaginarki wykonanej z metalu. Do docisku służą trzy śruby ze sprężynami. Jedna główna i dwie mniejsze na krańcach. Pozycjonowanie obu części zaginarki odbywa się przy pomocy kołków. Listwy zaginające wykonane są również z plastiku. Liczba i szerokość zębów zaginarki jest niewielka, ale umożliwia wykonanie większości prac. Problemy zaczynają się przy obróbce części bardzo małych, gdyż plastikową listwą jest ciężko je podważyć i zagiąć. Problemem jest zaginanie elementów z grubszej blaszki stosowanych niekiedy jako dodatki do modeli samochodów cywilnych w skali 1/24. W komplecie znajdują się trzy listwy zaginające o zróżnicowanej długości.

Artykuł ukazał się w 5(14)2007 numerze magazynu modelarskiego

 Skomentuj na forum