modelarstwo z pasją
Start Artykuły Narzędzia modelarskie Suszarnia - Mr. Dry Booth firmy GSI Creos (Gunze Sangyo)
Suszarnia - Mr. Dry Booth firmy GSI Creos (Gunze Sangyo) Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Gałecki   

Można z dużą pewnością stwierdzić, że każdy modelarz łamał lub łamie sobie głowę, jak sprawnie i bezpiecznie dla modelu wysuszyć go po malowaniu, myciu bądź kładzeniu kalkomanii. Rozwiązań jest kilka, od najprostszych jak zamknięte pudełko, po bardziej szalone jak mikrofalówka (wyłączona) pod nieobecność żony…
Jednak bardziej efektywne jest suszenie, gdy oprócz czystej przestrzeni możemy też podnieść temperaturę powietrza, co znacznie skraca czas schnięcia chemii.

Mr. Dry Booth jest rozwiązaniem stworzonym właśnie na potrzeby suszenia modeli. Suszarnia jest zarówno prosta w konstrukcji, jak i w użyciu.

Konstrukcja i funkcjonalność

Suszarnia została wykonana z czarno-szarego tworzywa, natomiast jej pokrywa (drzwi) zostały odlane z materiału przeźroczystego. Zamknięcie zachodzi nad ostatnią półkę, ułatwiając wyjmowanie elementów.

Na spodzie został zamontowany element grzejny, pozwalający na uzyskanie temp ok. 40 stopni Celsjusza. Temperatury nie można regulować, jedynie czas pracy grzałki – maksymalnie 60 minut z dokładnością do 10 minut. Ponieważ suszarnia nie jest idealnie szczelna a element grzewczy zbyt mocny -  w warunkach domowych trudno jest uzyskać temperaturę zagrażającą modelowi. Suszarnia jest zasilana napięcie 110V więc w polskich warunkach jest konieczne nabycie oddzielnego zasilacza sieciowego.

Regulator posiada też funkcję podgrzania przed rozpoczęciem suszenia (pokrętło w lewo w dół). Urządzenie posiada wymiary (szer, gł, wys) 41,5x25x36cm. Efektywna szerokość wewnątrz to 37 cm.

W zestawie dostajemy 2 ażurowe półki, które można wsuwać w plastikowe uchwyty, umieszczone co 3,5 cm. Przy zamontowaniu półek na pierwszej i ostatniej prowadnicy mamy dostępną wysokość odpowiednio 11,5 i 9 cm.

Do suszarni można dokupić oddzielnie zestaw półka plus zestaw uchwytów do elementów. Uchwyty są plastikowe, krokodylkowe i mogą być montowane w otworach dokupionej półki.

Podsumowanie

Mr. Dry Booth to produkt spełniający oczekiwania, elementy schną szybko, jest wystarczająco szczelne aby nie dopuścić dużych drobin kurzu. Malowanie z użyciem lakierni i suszarni jest znacznie łatwiejsze i zapewnia lepszą powtarzalność wyników. Urządzenie przydaje się też przy suszeniu klejonych elementów, szpachlówek czy żywic.

Po stronie plusów urządzenia można zapisać: wystarczająca pojemność dla większości zastosowań modelarstwa redukcyjnego, łatwość użytkowania, gotowe rozwiązanie „z półki”, możliwość dokupienia półek i klipsów.

Po stronie minusów: wysoka cena ok. 150 USD i konieczność dokupienia zasilacza, brak regulacji temperatury, zbyt elastyczne półki (lekko się uginają), zbyt ciasne gniazda klipsów.

Mimo kilku wad, osobiście używam i polecam ten produkt dla osób ceniących wygodę w modelowaniu.