[CYWILNE] Tłumik końcowy al'a Mugen

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

[CYWILNE] Tłumik końcowy al'a Mugen

Postprzez fliper_nx » wtorek, 13 listopada 2007, 21:51

Aby wykonać tłumik w stylu potocznie zwanym Mugen potrzebujemy:

-profilu aluminiowego o przekroju okrągłym [np 5mm jak w moim przypadku] [ok 7zł Obi, Castorama itp],
-wiertarki,
-brzeszczotu do metalu od wyrzynarki [3zł],
-papiery ścierne [600, 1500,2000] [2zł 1 szt],
-pilnik [5zł],
-pasty polerskiej [2,5 zł],
-imadło,
-gogle [do zabezpieczenia oczu przed opiłkami].

Obrazek

A więc najpierw ucinamy część profilu alu ok 3cm aby mieć zapas. Możemy założyć z góry że nasz tłumik będzie miał ok 2 cm, to daje nam 1 cm na ewentualne uszkodzenia.
Na początku wkładamy wycięty profil do wiertarki aby wystawał ok pół centymetra z chwytaków wierteł.
Wiertarkę ustawiamy na wysokie obroty [Bosch 5/5], blokujemy obroty aby mieć obydwie ręce wolne. Do kręcącego się już kawałka metalu zbliżamy powoli pilnik tak aby zbierał nam materiał lub brzeszczot, zależne od dostępnych środków.
Zbieramy odpowiednią ilość materiału, resztę szlifujemy już papierem ściernym o małej gradacji [250-600], po wygładzeniu końcówki http://i239.photobucket.com/albums/ff37 ... ztytuu.jpg << KOŃCÓWKA wyciągamy odpowiednią część tłumika [wcześniej wspomniane 2cm] i znów szlifujemy w wiertarce ale cały tłumik starając sie nie uszkodzić końcówki. Całość traktujemy papierem ok 1500-2000, [podczas tego procesu możemy użyć pastę polerską która sprawi, że nasz tłumiczek będzie błyszczał]. Wstawiamy już odpowiednio wyrzeźbiony tłumik do imadła i odcinamy nie potrzebny 1cm.


Porównanie: tłumik kupiony a wykonany poprzez moją metodę [kupiony - lepiej oszlifowany]

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podczas wykonywania tego tłumika nie przyłożyłem się do końca lecz biorąc pod uwagę, iż jest to mój pierwszy samemu wykonany Mugen nie jest źle :).

W razie jakiś pytań pisać.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano poniedziałek, 18 lutego 2008, 00:43 przez fliper_nx, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
fliper_nx
 
Posty: 194
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:52
Lokalizacja: wroclaw.pl

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [CYWILNE] Tłumik końcowy al'a Mugen

Postprzez INsejn » wtorek, 13 listopada 2007, 22:07

A nie lepiej w większą rurkę włożyć rurkę o mniejszej średnicy ?
Łukasz
Obrazek
Avatar użytkownika
INsejn
 
Posty: 225
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [CYWILNE] Tłumik końcowy al'a Mugen

Postprzez fliper_nx » wtorek, 13 listopada 2007, 22:32

Nie każdy ma dostęp do takich rurek, [możliwość dobrania średnic] niestety ja nie miałem wyboru w rurkach tylko 5 mm i 1 cm... Poza tym ściągać 2 rureczki od HiroBoya to trochę burżuazja :).
"I gotta thank the Lord !!" :)
"Gdy Subaru slajdem tnie dzika chuć ogarnia mnie, a gdy Misiek zatnie bok orgazm jest o krok" :D
Avatar użytkownika
fliper_nx
 
Posty: 194
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:52
Lokalizacja: wroclaw.pl

Re: [CYWILNE] Tłumik końcowy al'a Mugen

Postprzez jakub476 » niedziela, 18 listopada 2007, 19:52

W markecie budowlanym da się dobrać rurki tak aby jedna weszła w drugą, mieszając aluminiowe z miedzianymi. Potem pomalujemy alcadem albo chrome silver MM i będzie dobrze. Najlepszy sposób to chyba antenka teleskopowa.
Avatar użytkownika
jakub476
 
Posty: 234
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 19:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [CYWILNE] Tłumik końcowy al'a Mugen

Postprzez fliper_nx » niedziela, 18 listopada 2007, 23:54

Owszem ale jak piszę w moich marketach nastała bida ... :lol:
"I gotta thank the Lord !!" :)
"Gdy Subaru slajdem tnie dzika chuć ogarnia mnie, a gdy Misiek zatnie bok orgazm jest o krok" :D
Avatar użytkownika
fliper_nx
 
Posty: 194
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:52
Lokalizacja: wroclaw.pl


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości