Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

Postprzez ergie » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 20:43

Popełniłem na moim blogu tutek na powyższy temat. Tutaj podaję jego kopię.

Do wykonania połaci dachowej pokrytej gontem będziemy potrzebować ➀ płytki polistyrenu HIPS, ➁ nożyka o ostro zakończonym ostrzu, ➂ skrobaka z płaskim zakończeniem. Przy wybieraniu płytek HIPS należy zwrócić uwagę na ich powierzchnię, najlepiej żeby była matowa. Powierzchnia błyszcząca jest utwardzana i ciężko się w niej rzeźbi.

Obrazek

---

Najpierw należy rozrysować poszczególne pasy gontów, układające się równolegle do krawędzi okapu. Można do tego użyć zarówno miękkiego ołówka, ➁ długopisu jak i cienkopisu spirytusowego. Przy rysowaniu długich ➀ linii dobrze pomóc sobie ➂ linijką.

Obrazek

---

Następnie rysujemy nieregularne ➀ "łaty" świadczące o naprawianiu dachu. Dobrze jest zaznaczyc przy tym niepotrzebne już ➁ linie, regularnego podziału.

Obrazek

---

Następnie, przy pomocy płasko zakończonego ➁ skrobaka wykonujemy imitację pionowych podziałów połaci. Krawędź skrobaka prowadzona przy narysowanej linii powinna być poddana większemu naciskowi, po to aby uzyskać pochyłą powierzchnię w stosunku do pierwotnej powierzchni płytki. Skrobak prowadzimy długimi posunięciami równoległymi do narysowanej linii. Powstający w ten sposób ➀ uskok nie musi być idealnie prosty. W tej skali dopuszczalne jest odstępstwo od narysowanej lini ok. +/- 0,5 mm.

Obrazek

W efekcie powinniśmy uzyskać płytkę o przekroju zbliżonym do tego pokazanego poniżej.

Obrazek

---

Wybierając skrobak zwróćmy uwagę na to aby jego ➀ szerokość była zbliżona do największej szerokości rzeźbionego podziału. Ważne jest też aby ➁ kąt pomiędzy krawędzią roboczą a jego krawędzią boczna był zbliżony do kąta prostego.

Obrazek

---

Po wykonaniu podziałów poziomych przystępujemy do rzeźbienia poszczególnych gontów. Używamy do tego ostro zakończonego nożyka. Wykonując ruchy prostopadłe do wykonanych poprzednio podziałów, w kierunku od ➀ "dolnej" krawędzi pasa gonów.

Obrazek

---

Gdy wyrzeźbimy już wszystkie gonty, zabieramy się za nadawanie im odpowiedniej faktury. Tym razem wykonujemy ruchy w kierunku odwrotnym do tego w jakim rzeźbiliśmy poszczególne gonty. Należy do tego używać ostrej końcówki nożyka, lekko ja naciskając. Mamy bowiem uzyskać delikatne rowki na powierzchni poszczególnych gontów.

Obrazek

---

No i robota skończona. Na pierwszym planie widoczna gotowa ➀ połać dachu pokrytego gontem. W tyle ➁ połać z dodatkowo nieregularnie ukształtowanym okapem.

Obrazek

---

PS.
Jako, że to mój pierwszy raz chętnie wysłucham uwag krytycznych. Szczególnie co do sposobu podania wiedzy.
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 19:12

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

Postprzez Marek Barański » piątek, 26 kwietnia 2013, 14:20

Bardzo fajna lecz cokolwiek pracochłonna metoda. Przy małej skali wydaje się być jak znalazł, do 35 całość jak dla mnie jest za równa i za płaska.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

Postprzez ergie » piątek, 26 kwietnia 2013, 19:05

Robiłem w podobny sposób gonty w skali 1:25. Tylko składałem je z pasów a całość rzeźbiłem w płytce 2mm. Efekt wyszedł całkowicie zadowalający. A co do czasochłonności to niestety prawda.
Modelarstwo redukcyjne jest mocno przereklamowane. Pasjonujące jest budowanie dioram.
ergie
 
Posty: 376
Dołączył(a): czwartek, 29 stycznia 2009, 19:12

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

Postprzez spiton » piątek, 26 kwietnia 2013, 23:18

Szerokość "sorów" gonta jest równa. Chyba, że geometria dachu wymusza "równanie sorów" bądź "tracenie sorów". Na prostym dachu szerokość jest równa.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Dach kryty gontem - rzeźbienie (1/50)

Postprzez khushfehmi045 » czwartek, 11 grudnia 2014, 05:32

Tym razem wykonujemy ruchy w kierunku odwrotnym do tego w jakim rzeźbiliśmy poszczególne gonty. Należy do tego używać ostrej końcówki nożyka, lekko ja naciskając. Mamy bowiem uzyskać delikatne rowki na powierzchni poszczególnych gontów.??
We are the leading the world in providing best iseb - testking and prep solutions. Our incredible offers for 642-447 - braindumps - questions and artinstitutesmiami at reasonable prices; our www.tabor.edu is very rare in Florida Institute of Technology.
khushfehmi045
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek, 11 grudnia 2014, 04:47


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości