Wręgi od podstaw

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Wręgi od podstaw

Postprzez iras67 » wtorek, 15 lipca 2008, 15:58

Zestawy fabryczne, szczególnie wtryskowe posiadają ścianki które często zmieniają grubość,
nawet jeśli mamy rozrysowane przekroje sprawia dosyć dużo kłopotu i czasu oddanie struktury wręg, szukam sposobu od jakiegoś czasu i przypadkiem przy okazji przecinania owiewki kabiny .....
Dotychczas korzystałem z
Przyrządu kupionego ostatnio na Allegro( nie do końca spełnia w tej skali oczekiwania...)
Obrazek
Metoda na drut cynowy też nie jest precyzyjna, szczególnie przy skomplikowanych bryłach...
Wykorzystałem więc modelinę, cienką folię do pakowania , i ołówek 0,3 podostrzony oraz ostatnio nabyty Microscale Liqiutape-klej po zaschnięciu przypomina taśmę samoprzylepną
Obrazek
przykrywam folią miejsce gdzie ściągnę odcisk,(Modelina ma nieprzyjemną właściwość potrafi się wżerać w plasik)
Obrazek
teraz ugniatam delikatnie dobrze urobioną modelinę
Obrazek
odcisk odwijam z folii i gotuję modelinę
Obrazek
przymierzam po utwardzeniu
Obrazek
w miejscu gdzie ma być wręga znaczę flamastrem na odcisku miejsce cięcia
Obrazek
następnie przecinam nożykiem z żyletki zwracając uwagę na prostopadłe prowadzenie
narzędzia do podłoża
Obrazek
przymierzam ponownie już widząc ten zarys kształtu który przeniosę na płytkę polistyrenu
Obrazek
ostrze ołówek 0,3 na papierze 1000 w kształt stożka
Obrazek
teraz maluję dwie plamki klejem Liquitape - pomoże mi to w stabilnym przyłożeniu do plastiku
Obrazek
po wyschnięciu kleju zostaje przyłożyć, odrysować i wyciąć połówkę wręgi
Obrazek
ponieważ potrzebuję wręgę w całości tą samą operację powtarzam na drugiej połówce kadłuba i dorysuję do tego rysunku przykładając do osi wręgi którą zaznaczyłem
Obrazek
odciskając cały tył mogę teraz przecinać odcisk w miejscu innych wręg i po kolei dopasować wszystkie :D
Zachęcam do dyskusji i wymiany doświadczeń , może ktoś ma lepszą metodę?
Miałem umieścić ten wątek w innym miejscu ale jest chyba uniwersalny ,nie tylko dla tej skali i typu modeli... CDN ;o)
Pozdrawiam Ireneusz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wręgi od podstaw

Postprzez Timi » wtorek, 15 lipca 2008, 22:06

A nie powinien być w FAQ.
Ja stosowałem metodę na drucik ale było ciężko,a ta metoda jest genialna w swojej prostocie!
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Wręgi od podstaw

Postprzez mr.jaro » środa, 16 lipca 2008, 21:47

Tak, pomysl z modelina swietny.

Natomiast to urzadzenie z pierwszego obrazka dla celow modelarskich raczej sie nie nadaje. Juz kiedys dyskutowalismy na ten temat.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Wręgi od podstaw

Postprzez iras67 » środa, 16 lipca 2008, 21:52

Timi z drucika też korzystam jak jest łatwy dostęp i nieskomplikowany kształt :D
Wpadłem na ten pomysł po rozmowie ze stomatologiem o odlewach i nawet myślałem nad zastosowaniem Dentosilu
(silikon do odcisków protez 30min czas utwardzania) ,tylko problem z cięciem i sztywnością przy przerysowywaniu
Obrazek
Jest jescze jedno zastosowanie do tworzenia tzw fałszywych skrzynek
(wnęki i przedziały uzbrojenia) miejsca gdzie trudno odtworzyć kąty, rozmiary, krzywizny ;o)
Obrazek
Obrazek
Modelinę układam troszkę grubszą jak wysokość wnęki i dociskam skrzydełka razem ,
i żałuję że nie zrobiłem tak od początku w Hellcacie :-/
Pozdrawiam Ireneusz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości