Wszystko o wodzie cz1.

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez Bubi » niedziela, 7 lipca 2013, 12:09

Witam.
Ponieważ co jakiś czas pojawiają się pytania odnośnie wody, postanowiłem skrobnąć coś od siebie. Nie mam doświadczenia z żywicą, więc może szanowni koledzy pomogą i sami coś napiszą. W ten sposób powstanie fajny mini poradnik.
No to zaczynamy.
Na wstępie chciał bym poinformować ze ten mini poradnik (czy jak to na zwać) ma na celu zaznajomienie się informacyjnie z tym co można kupić w sklepach. Pokażę też co i jak wygląda.
Ma on na celu nieść pomoc początkującym, ale może i ci bardziej doświadczeni też znajdą coś dla siebie.
W sklepach modelarskich można dostać wiele specyfików. Wiele producentów sprzedaje to samo pod innymi szyldami. W większości przypadków są to zmodyfikowane preparaty zwykłej chemii.
Na pierwszy ogień pokażę produkty vallejo, i uwaga nie tylko. Mowa o tym za chwilę.
Mały test.
Mała tekturka spod zdjęcia. Pomalowana akrylami Vallejo i podcieniowana w płynne przejście.
Kolory użyte to :
Andrea Blue, Turkus oraz Emerald

Obrazek

Obrazek

Na przygotowaną płytkę nałożyłem kolejno od prawej :
Vallejo Transparent Water – Dostepny w małych i dużych opakowaniach (200ml) jak widać w ciekawy sposób układają się fale. Czasem pojawiają się mikro bąbelki co w sumie daje efekt lekko spienionej wody. I tu uwaga. To nie to samo co barwione żele typu morze śródziemne czy Pacyfik.

Obrazek

Po środku.
Vikol – klej stolarski. Ja użyłem kleju mlecznego który po wyschnięciu staje się przeźroczysty i nie odkształca się po brzegach. Są takie. Jak widać Woda jest lekko pofalowana. Bardziej na spokojne jeziora, stawy itd. Według mnie w porównaniu z Vallejo Still Water Vikol wypadł genialnie i nie mal tak samo.

Po lewej
Faller Water Effect – To nic innego jak specjalnie zmodyfikowany silikon sanitarny (producenci Faller, Noch, Auchagen, itd.) Używany głownie do dioram kolejowych.Po wyschnieciu przeżroczysty. Zaletą tego specyfiku jest to iż genialnie formuje się na większe fale oraz spienioną wodą. Posiada także większą plastyczność. Wada? Cena. Jak widać w tym wypadku 64 zł.

Obrazek

Vallejo Water Effect- Dostępne 3 kolory. Mediterrain, Atlantic oraz Paciffic.

Obrazek

Cena około 40 zł. Ładnie się nakłada. Przy grubych warstwach robi się nie przeźroczysty. Jak napisałem wyżej. Nie układa się tak ładnie jak Vallejo Transparent Water. Co można zrobić? Kupić Transparent Water i zabarwić farba transparentną Co da nam coś takiego :

Obrazek

Obrazek


Można także zmieszać np. morze Atlantyku z Transparent Water. Co z tego wyjdzie? Efekt poniżej. Ciekawy kolor i lepsze ułożenie na wodzie.

Obrazek

Niestety żaden z tych specyfików nie daje się położyć grubo. Nie zastąpi to raczej żywicy na głębokie odmęty morskie. Jednak jest pomocny przy tworzeniu innej wody.
Mam nadzieję że ten mały poradnik pokazał co i jak oraz okazał się chodź trochę pomocny.
W przeciwnym wypadku proszę moderatora o usunięcie.
Pozdrawiam
Krzysiek
Bubi
 
Posty: 176
Dołączył(a): piątek, 5 grudnia 2008, 20:24
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez ModoZbig » poniedziałek, 8 lipca 2013, 17:22

A ja mam pytanie czy dało by radę którymś z tych specyfików zrobić kałużę z mętną ,brudną wodą a zarazem przezroczystą ??
Avatar użytkownika
ModoZbig
 
Posty: 108
Dołączył(a): poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 20:35
Lokalizacja: ....Daleko!!!

Re: Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez Bubi » wtorek, 9 lipca 2013, 13:50

Witaj
Do kałuż to najlepiej Still Water od Vallejo zabarwiony minimalnie farbka transparentną lub zwykla. ale to naprawde musi byc minimalna ilosć.
Chyba że ktoś jeszcze ci coś podpowie.
Bubi
 
Posty: 176
Dołączył(a): piątek, 5 grudnia 2008, 20:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez Andrzej Godlewski » wtorek, 9 lipca 2013, 18:47

Trochę w temacie z innych postów z tego forum
viewtopic.php?f=76&t=24941
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 20:42

Re: Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez mnak24 » środa, 10 lipca 2013, 16:08

ModoZbig napisał(a):A ja mam pytanie czy dało by radę którymś z tych specyfików zrobić kałużę z mętną ,brudną wodą a zarazem przezroczystą ??


Wikol i Pactra
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 21:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez dzidas » sobota, 13 lipca 2013, 16:48

Fajny temat. Napiszcie poszę jak formujecie 'fale' przy tych specyfikach Vallejo ?
Avatar użytkownika
dzidas
 
Posty: 94
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 22:41

Re: Wszystko o wodzie cz1.

Postprzez kub » niedziela, 14 lipca 2013, 21:55

Tylko trzeba uważać.
Jeśli nałożysz wikol grubą warstwę może ci zostać białe na długo
Lepiej kłaść na 2-3 warstwy unikniesz wtedy też wklęśnięcia które się tworzy po wyschnięciu
Avatar użytkownika
kub
 
Posty: 255
Dołączył(a): wtorek, 14 sierpnia 2012, 11:52
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości