Pomocy jak zbudować dioramę !

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez ewpiga » czwartek, 29 sierpnia 2013, 20:49

Nie mam pomysłu na ten model, przeleżał na półce jakiś czas w takiej formie jak wygląda na fotografii. Potraktuje to jako poligon doświadczalny malując wyłącznie pędzlami i w kilku etapach zaprezentuje przebieg tych prac. Wnętrze modelu zostało już wcześniej pomalowane aerografem, co można uznać, jako podkład gdyż większość prac malarskich i tak wykonuje się pędzlem.
Jeśli spodoba mi się malowanie dorobię do modelu portowe nabrzeże i być może na bazie „zatopionego” pojazdu powstanie diorama.

Obrazek

Obrazek

Maluję w technikach laserunkowych „budowę obrazu” zaczynam od nałożenie „chudej” podmalówki. Farbę mieszam bezpośrednio na powierzchni plastiku z dużą ilością rozcieńczalnika, czyli dominujący kolor, np. pomarańczowy do wytworzenia efektu rdzy nakładam w pierwszej kolejności. W podmalówce nie ograniczam się do tej jednej barwy i w trakcie malowania, aby złamać kolor pomarańczowy dodaję w minimalnych ilościach: brązu, błękitu pruskiego, szarego oraz czarnego. Więc farbę bezpośrednio z pojemnika nakładam na powierzchnię plastiku, po czym moczę pędzel w rozcieńczalniku i farbę rozcieram po modelu. Nie dbam o to, że tu i ówdzie prześwituje jasny plastik, a gdzieś tam zalega w szczelinach modelu więcej farby - to nie jest jeszcze malowanie modelu a raczej mazanie pędzlem po plastiku. Celem takiej podmalówki jest „zmatowienie” śliskiej powierzchni plastiku oraz wypracowanie kształtu przejść tonalnych tej samej barwy.

Stosuje miękkie pędzle syntetyczne o rożnych końcówkach.

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Reklama

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Dżejrosz » piątek, 30 sierpnia 2013, 14:04

Ładnie ładnie. Mam jeszcze pytanie dotyczące roślinności , mianowicie jak wykonać drzewa bądź krzaki??
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez bartek33365 » piątek, 30 sierpnia 2013, 17:19

Mam nadzieję że to będzie model zatopiony. :)
Pozdrawiam Bartek Stawski :)
Warsztat: Wszystko po trochu
Zapraszam na My Models
Avatar użytkownika
bartek33365
 
Posty: 842
Dołączył(a): poniedziałek, 2 lipca 2012, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez bartek33365 » piątek, 30 sierpnia 2013, 17:21

Mam nadzieję że model zostanie zatopiony. :)
Pozdrawiam Bartek Stawski :)
Warsztat: Wszystko po trochu
Zapraszam na My Models
Avatar użytkownika
bartek33365
 
Posty: 842
Dołączył(a): poniedziałek, 2 lipca 2012, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Czesio » piątek, 30 sierpnia 2013, 20:27

Drzewka dobrze jest robić z naturalnych gałązek, a listowie np. siatka firmy Polak.
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez ewpiga » piątek, 30 sierpnia 2013, 21:48

Dżejrosz napisał(a):Ładnie ładnie. Mam jeszcze pytanie dotyczące roślinności , mianowicie jak wykonać drzewa bądź krzaki??

Nie wiem czy jest ktoś kto robi takie rzeczy samodzielnie? Gotowe drzewa krzaki trawę itp. można kupić w modelarskich sklepach. Często wykorzystuję plastikowe imitacje roślin i krzewów, które w rożnych rozmiarach dostępne są w sklepach zoologicznych./ taką plastikową roślinność wykorzystałem w budowie dioramy z zatopionym Stuartem w bagnach dżungli/

Malowanie wraków jest stosunkowo prostą czynnością naturalnym procesem tworzenia niebędącym ani wzorowaniem się na niczym, ani odtwarzaniem niczego. Malujemy nie to, co widzimy, ale to, co chcemy namalować..Ba nawet nie musisz umieć malować, znać technik malarskich, po prostu bierzesz farby wybierasz kolory i układasz je w kształty, dajesz im formę, strukturę... i dzieje się....(Jeśli chcesz próbować odwzorować naturę to kup sobie aparat fotograficzny ;o) )
Czekam 2-3 dni do momentu wyschnięcia pierwszej warstwy.
Farby Revell: 8; 36; 82; 85
Humbrol : 77; 150
Rozcieńczalnik: Wamod

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inną specyfiką jest malowania zardzewiałych pojazdów innego rodzaju zaś malowanie pojazdu w jednobarwnym kamuflażu. Wszystko jest dobrze, pięknie, nakładamy pierwszą warstwę farby.. i tu często pojawia się problem - smugi po pędzlu, z którymi nie wiadomo jak sobie poradzić. Poza tym te smugi często wychodzą również obok, po każdym pociągnięciu pędzla, jest to szczególnie szpecące na płaskich powierzchniach. Podejrzewam, że przyczyny nie należy szukać tylko we właściwościach farb i samej techniki, a raczej z braku znajomość właściwości poszczególnych produktów, ich wad i zalet. To nie pozwala początkującym malarzom najczęściej dokonać właściwego wyboru do zamierzonego efektu. Według mnie / a maluje już baaaaardzo długo/ bez względu na jakość efektu ostatecznego malowanie na surowym plastiku jest możliwe dzięki użyciu do tego odpowiednio spreparowanej farby.
Nazywam to „dojrzeniem barwnika”…

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez bartek33365 » sobota, 31 sierpnia 2013, 06:25

A jak zrobić by tafla wody wystawała za ramkę i była wtedy przezroczysta?
Chodzi mi o coś takiego jak jest tak słynna diorama z zatopionym shermanem.
Pozdrawiam Bartek Stawski :)
Warsztat: Wszystko po trochu
Zapraszam na My Models
Avatar użytkownika
bartek33365
 
Posty: 842
Dołączył(a): poniedziałek, 2 lipca 2012, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Dżejrosz » poniedziałek, 2 września 2013, 16:27

Nazywam to „dojrzeniem barwnika”…


Co masz na mysli mówiąc dojrzenie barwnika? O co chodzi? I mam pytanie dotyczące "podmalówki"-robisz ją zwykłymi farbkami akrylowymi do modeli czy może innymi??
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez NIEDZWIEDZ » środa, 4 września 2013, 23:50

Piotrek ucz mnie pls :mrgreen: ,WOW
Przyjaciel to ktoś kto zrobi dla Ciebie wszystko bezinteresownie
Avatar użytkownika
NIEDZWIEDZ
 
Posty: 482
Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 22:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Czesio » sobota, 7 września 2013, 12:48

bartek33365 napisał(a):A jak zrobić by tafla wody wystawała za ramkę i była wtedy przezroczysta?
Chodzi mi o coś takiego jak jest tak słynna diorama z zatopionym shermanem.

Ramka z plastiku, na to rozdzielacz w sprayu, potem wylewamy żywicę, zdejmujemy ramkę i polerka.
Edit : Trzeba pamiętać że żywica epoksydowa !
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 21:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Tomasz Ś. » niedziela, 22 września 2013, 15:46

Popróbowałem .. Co mistrz doradzi?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Ś.
 
Posty: 641
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2013, 18:49

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez hubert0 » niedziela, 29 czerwca 2014, 18:16

Mam pytanie: czy plastelinę w tych otworach jakoś specjalnie formujesz?
[img][IMG]http://i1247.photobucket.com/albums/gg637/hubertm0/9e8cf0ea46bd09d5_zpsc6ecc38a.jpg[/img][/img]
Avatar użytkownika
hubert0
 
Posty: 91
Dołączył(a): środa, 2 maja 2012, 07:22

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez hubert0 » niedziela, 29 czerwca 2014, 18:19

Mam pytanie, czy plastelinę w tych otworach jakoś specjalnie formowałeś czy jak leci?
Obrazek
Avatar użytkownika
hubert0
 
Posty: 91
Dołączył(a): środa, 2 maja 2012, 07:22

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości