Pomocy jak zbudować dioramę !

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Brevis » piątek, 9 sierpnia 2013, 21:51

Chciałbym się dowiedzieć z czego mogę zbudować podstawkę dioramy ? Jak uformować teren? I jakich materiałów użyć by zbudować takową dioramę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc... :)
Brevis
 
Posty: 12
Dołączył(a): sobota, 25 sierpnia 2012, 11:16

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Dżejrosz » piątek, 9 sierpnia 2013, 22:17

Witam,

Najlepszym według mnie materiałem pod teren jest styrodur (rodzaj sytropianu "bez kulek"), jest tani i łatwy do zdobycia. Do terenu możesz użyć plasteliny, kleju do kafelków. Jeśli już wszystko ładnie uformujesz użyj listewek do podklejenia boków.

Dioramy jeszcze nie robiłem ale się przymierzam :twisted:
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez mnak24 » sobota, 10 sierpnia 2013, 11:06

A jaka ma być to diorama?
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 21:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Grzegorz R. » sobota, 10 sierpnia 2013, 13:48

Witam!
Obejrzyj sobie jakieś filmy na youtube bo jest tego bardzo dużo. Przejrzyj różne fora modelarskie, tam na pewno znajdziesz odpowiedz na swoje pytania :)
Pozdrawiam Grzegorz
Grzegorz R.
 
Posty: 133
Dołączył(a): wtorek, 14 lutego 2012, 22:20
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez halset » niedziela, 11 sierpnia 2013, 18:32

Grzegorz R. napisał(a):Witam!
Obejrzyj sobie jakieś filmy na youtube bo jest tego bardzo dużo. Przejrzyj różne fora modelarskie, tam na pewno znajdziesz odpowiedz na swoje pytania :)
Pozdrawiam Grzegorz


Konkretna i rzeczowa wypowiedź na każde pytanie, nie ma co. Można zamknąć forum :)

A co do pytania - viewtopic.php?f=28&t=7720&start=30
Formowanie terenu możesz zrobić pianką montażową. Po wyschnięciu wycinasz sobie jak Ci pasuje i cześć jak czapka, szybko i podstawka nie będzie ważyć tony.
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
halset

Ukraina
 
Posty: 327
Dołączył(a): wtorek, 31 lipca 2012, 00:45
Lokalizacja: Nysa/Bielefeld

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Jan Maria Kozik » wtorek, 13 sierpnia 2013, 16:26

Teren Ewentualnie można z gipsu bądź ostatecznie masy solnej
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 07:47

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Sherman » środa, 14 sierpnia 2013, 02:51

Jan Maria Kozik napisał(a):bądź ostatecznie masy solnej

Miałem nie pisać w wątkach merytorycznych ale po przeczytaniu tego nawet mój kot spadł z wrażenia.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez ewpiga » środa, 14 sierpnia 2013, 20:47

Dobra ja dodam od siebie kilka słów: rada jest zbliżona do rady mojego dobrego kumpla - nie gap się w kartkę, czy nie gap się w monitor, podnieś tyłek i idź do parku, wyluzuj się pogadaj z kimkolwiek, nie żyj tylko myślą „o pomoc” bo ona zwykle przychodzi nie z nieba, tylko ze zwykłego życia, a nie przed monitorem z obsesyjnym myśleniem co tu naskrobać.
(Jeszcze to, a skąd ma się brać ? /talent/ jeden go ma, a drugi nie…a skąd bierze ? Jak się ktoś dowie, niech da znać.. :D zapytać możesz doktor Zosi albo Wojewódzkiego.... ja swój kupiłem w Biedronce...) :D

Jeszcze, żeby temat sam zaczął mówić…systematycznie wkleję tu kilkadziesiąt fotogramów modelu dioramy, które uchowały się w komplecie w moim archiwum. Być może dzięki temu będziesz miał wgląd jak w ogóle zacząć prace przy modelu dioramy.
Moim zdaniem do niczego sensownego nie prowadzi zakładanie pomysłu z góry: domek, płotek, polna droga, krzaczek itp. …A już najbardziej śmieszy gdy modelarz przedstawia szkic wykonany w PS i stara się za wszelka cenę wykonać projekt makietki na podstawie tego co akurat sobie narysował. Taki projekt na papierze jest dobry, jak ma się zamiar zbudować dom w którym zamierza się zamieszkać.
Na początek, składam model pojazdu, który dopiero zamierzam usadowić w podstawce dioramy. Nigdy nie zaczynam od samej podstawki, a od przygotowania składowych najważniejszych elementów kompozycji krajobrazu, które dopiero potem układam na płaszczyźnie podstawki.

Będzie to forma uproszczonej relacji warsztatowej więc wątpliwości i pytania, jeśli padną, odpowiem na nie bardziej szczegółowo.
Pierwszy był model rozbitego pojazdu. Dopiero wtedy zastanawiałem się w jakim krajobrazie wrak ten usadowić,

Obrazek

Koszt takiego zestawu nie jest zbyt wygórowany. Jest to forma „vacu” wdzięczna w budowie, łatwo obrabialna.

Obrazek

Wycinam wszystkie połówki elementów domku, które wypełniam plasteliną. Zmodyfikowałem budowlę nadając jej charakter częściowo zburzonej kamienicy. Obie połówki sklejam do siebie, plastelina wewnątrz dodatkowo je ze sobą "skleja" Można jak ktoś lubi pobrudzić sobie biurko - zalać plastikowe formy gipsem,

Obrazek

Ściany oklejam / w wybranych losowo miejscach/ bibułą chusteczki higienicznej. Tylko po to, aby nadać ścianie zniszczonej faktury, którą wykorzystam w efekciarskim malowaniu. Po wyschnięciu kleju zdzieram papier i szlifuję papierem ściernym w wybranych miejscach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miejscach gdzie ściany urwały się od budynku nożykiem "rzeźbię" fragmenty ułamanych cegieł.

Obrazek

cdn.
W kolejnej odsłonie..Malowanie powierzchni pędzlem.

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez ewpiga » czwartek, 15 sierpnia 2013, 20:25

Malowanie pędzlem jest rzeczą prostą, aby dobrze malować wcale nie potrzeba mieć precyzyjnej ręki. Warto jednak zaznaczyć, że do tego typu malowania zawsze należy posługiwać się dobrej jakości pędzlami z miękkim włosiem syntetycznym.
Od frontu: praktycznie cała budowla w kolorze zielonym, kilka bardzo "chudych" warstw położonych w odstępach około 15 minut jedna na drugą. (wykorzystuję suszarkę do włosów aby szybciej wysuszyć farbę - nie na całej powierzchni - a jedynie w wybranych miejscach)

Obrazek

Powierzchnia modelu nie musi być odtłuszczona.

Obrazek

Od zawsze maluję farbami Humbrol, przede wszystkim ze względu na sporą gęstość i gruboziarnistość, która jest niczym niezwykłym gdyż są one przeznaczone głównie do możliwie szybkiego i łatwego malowania pędzlem.
Mazanie jasno-szarym,

Obrazek

Brązowy kolor do wydobycia cieni,

Obrazek

Stosując technikę zwaną podmalówką opartą na nakładaniu na siebie wielu cienkich warstw farby co w połączeniu ze świadomie przygotowaną papierową fakturą i gamą barw, ograniczonych do tonacji zielonej, jasnoszarej i brązowej pozwoli mi uzyskać ciekawe efekty przestrzenne.

Obrazek

Wewnątrz budowli na szaro bez specjalnych malarskich fajerwerków,

Obrazek

Po co kleiłem ten papier na ściany budynku ?
Na tak przygotowany podkład nałożone kolory będą się mieszać w różny sposób zależnie od gęstości nakładanych na siebie warstw i wilgotności, która się zmienia od momentu nałożenia do wyschnięcia.
Na koniec jeszcze kilkanaście maźnięć już "tłustą" mieszanką po papierze,

Obrazek

Na świeżo pomalowanej „płaskiej” powierzchni plastiku, mieszanki wysychać będą wolniej, rzadkie rozpłyną się w większym stopniu. Na "papierowej" mieszanki wysychają szybciej papier wchłonie też więcej barwnika przez to ten sam kolor np. zielony, położony na papier będzie bardziej kontrastowy od tego na plastiku. (proponuję postudiować techniki malarstwa sztalugowego dot. przygotowania rodzaju powierzchni pod malowanie ) Można też wykonać podkład surfacerem i po takim podkładzie farbkami olejnymi dla plastyków starać się „wymęczyć” efekt „starości” budowli.
Po wyschnięciu,

Obrazek
Obrazek
Obrazek

cdn...

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Dżejrosz » czwartek, 15 sierpnia 2013, 21:02

Ja mam takie pytanie na marginesie- Czy zwykły styropian albo pianka do uszczelniania okien może być? I pytanie z czego zrobić błoto?
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez mnak24 » czwartek, 15 sierpnia 2013, 21:30

Suche- gips, farba akrylowa i woda, a na mokre musisz dodatkowo nałożyć coś błyszczącego i je odpowiednio uformować.
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 21:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez ewpiga » piątek, 16 sierpnia 2013, 20:32

Lubię mieć „pełną” kontrolę nad użytym materiałem i pianki montażowej do wypełnienia skrzynki podstawki raczej bym nie zastosował. Styropian, sterodur to dobry materiał do wstępnego uformowania kształtu krajobrazu. Gipsu do wykonania błota również bym nie użył. Tylko dla tego, że późniejsze korekty względem usadowienia w takim podłożu modelu a samym błotem równało by się z pozyskaniem konkretnych dłutek do rzeźbienia w twardym wyschniętym materiale.
Jako, że jest to warsztat dot. dioram to rozumiem, że pytasz jak odwzorować efekt błota na makiecie.
Ja, idę na łatwiznę, wykorzystuję do tych celów modelinę i plastelinę. Nakładam cienkie warstwy na uformowaną uprzednio powierzchnię (sterodur) Wtapiam w takie podłoże model. Dokonuję korekty - poprawiam przyleganie błota do pojazdu - wykorzystując proste narzędzia np. łyżeczką do herbaty. W miękkim podłożu mogę odcisnąć „kałużę wody" wzór wycinam w kawałku twardego kartonika. Następnie przesiewam piasek przez damską pończochę /piach zabrany bezpośrednio z trawnika/
Całą powierzchnię smaruję klejem z pędzelka do plastiku i posypuję uzyskanym z piasku pyłem. Starym rozwidlonym pędzlem wklepuję pył z klejem w wszelkiego rodzaju zgłębienia i czekam do wyschnięcia. Zdmuchuję piasek, który nie zdołał się przykleić. Swobodnie mogę wyjąć kartonowy wzór kałuży, który zostawiłem w plastelinie jako maskowanie. W te miejsce wlewam odrobinę kleju i rozprowadzam pędzelkiem. Po całkowitym wyschnięciu pył związany z klejem utworzy dość twardą skorupę, którą następnie maluję pędzlem nakładając wiele cienkich warstw do momentu aż uzyskam odpowiednią tonację. Kładę lakier błyszczący na powierzchnie wedle uznania. Do osiągnięcie całkiem miłego dla oka efektu ubłocenia pojazdu. Możesz wykorzystać pastę do zębów - po wyschnięciu stwardnieje prawie na kamień.
Każdy z modelarzy ma swoje wytrenowane i sprawdzone techniki. Są one tak indywidualną sprawą, że nie mogę wytyczać w nich jakiś konkretnych dobrych rozwiązań. Nie chcę też tutaj narzucać swojego sposobu wykonania „prawidłowego” ubłocenia a jedynie przedstawiam to jakie materiały sam stosuję.

Przykład z błotem,

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Dżejrosz » piątek, 16 sierpnia 2013, 22:36

A czy tą plastelinę nakłdasz bezpośrednio na styropian czy już na "powierzchnię terenu" wykonaną np: z kleju do kafelków?

Próbowałem dzisiaj nakładać ją bezpośrednio lecz średnio trzymała sie styropianu.

Napisałeś ze do form kałuży wlewasz klej jaki?

Z tego co wiem plasteline też można używać do rzeźbienia powierzchni na styropianie tylko jak rozwiązać problem z jej złym przyleganiem?
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez ewpiga » sobota, 17 sierpnia 2013, 15:50

Dżejrosz napisał(a):Z tego co wiem plasteline też można używać do rzeźbienia powierzchni na styropianie tylko jak rozwiązać problem z jej złym przyleganiem?

Spróbowałeś i już wiesz… :lol: Faktycznie nie wspomniałem o tym problemie. Sterodur dość mocno "łapię" plastelinę i zazwyczaj nakładam na tą powierzchnię bez jakiegokolwiek podkładu. Oczywiście, na początku pierwszej warstwy plastelina nieco się roluje podczas rozprowadzania. Rozgrzewam więc kawałki plasteliny suszarką do włosów i wtenczas łatwiej przylega do powierzchni.
Ta powierzchnia zazwyczaj nie jest płaska bo podczas wstępnego rzeźbienia krajobrazu powstaną w niej ubytki i różnego rodzaju szczeliny. Gdy przewidujesz, że fragment terenu ma być płaski, warto przed klejeniem plasteliny zwyczajnie nożem pokroić powierzchnię na kształt podobny do faktury gofra.
Styropian przyznam, sprawia problem, ta powierzchnia jest zdaje się zbyt tłusta. Przed rozprowadzaniem plasteliny na tej powierzchni, gdy już wyrzeźbiłem wstępny zarys krajobrazu wykonuje podkład. Zwyczajnie smaruję pędzlem całą powierzchnię gęstym klejem do drewna „Wikol” lub klejem poliuretanowym. Odstawiam na 2-3 dni do wyschnięcia, po tym czasie plastelina lepi się bez problemów do tak spreparowanego podkładu.
Na tym modelu plastelina bezpośrednio na sterodur… i wstępne formowanie błota.

Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o płaskie małe winietki.
Podstawki wykonuję ze sklejki 3-5 mm, lub plastikowej płytki podobnej grubości. Oba materiały mocno „łapią” plastelinę bez zbędnych podkładów.

Obrazek

Dżejrosz napisał(a):Napisałeś ze do form kałuży wlewasz klej jaki?

Kałuża w tym wypadku to nie to co myślisz. Nie jest głęboka, /woda stojąca, niekoniecznie czysta/ Płaska, zapadnięta w podłoże zaledwie na 3-5mm. Nie zalewam kałuży klejem, wpuszczam zaledwie kilkanaście kropel. Zależnie od wielkości kałuży tych kropel będzie więcej. Klej „Wamod” jak pisałem na początku.
Dżejrosz napisał(a):A czy tą plastelinę nakłdasz bezpośrednio na styropian czy już na "powierzchnię terenu" wykonaną np: z kleju do kafelków?

Moja rada: zapomnij o kleju do kafelków.

Podstawka:

Większość modelarzy buduje podstawki z balsy. Materiał obrabia się bardzo łatwo i szybko. Ja swoje „pudełka” kleję z drewna, do wnętrza wklejam - odpowiednio do wielkości pudła -styropian lub sterodur.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę !

Postprzez Slash » sobota, 17 sierpnia 2013, 15:53

ewpiga napisał(a):Obrazek

Panthera ICMu z friulami? Do tego zrobiona na wrak? Cóż to za hegemonia, której taki artystyczny wyraz dać musiałeś? :shock:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 16:50

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości