Alclad II FAQ - ze starej strony producenta

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Alclad II FAQ - ze starej strony producenta

Postprzez HK » środa, 6 sierpnia 2008, 14:13

http://members.lycos.co.uk/AlcladII/faq.htm

Tłumaczenie:
:arrow: Czy muszę stosować podkład ?
Tak, dla zwykłych odcieni używamy podkładu akrylowego. Dobry będzie szary lub biały podkład samochodowy, oraz akrylowy podkład w sprayu Aeromaster, Floquil lub Tamiya.
Pod Highly Polished Aluminium używamy błyszczącej, czarnej farby akrylowej.
Pod Chrome używamy czarnej, błyszczącej emalii (farby "olejnej" - przyp. mój)

:arrow: Dlaczego muszę używać podkładu ?
Zwykłe odcienie:
Podkład akrylowy zabezpiecza tworzywo przed działaniem rozpuszczalnika, często występują mikropęknięcia plastiku i rozpuszczalnik może uszkodzić te miejsca.
Chrome i HPA:
Wysoki połysk uzyskuje się najlepiej na czarnym podkładzie, który pochłania światło nań padające (te które przedostało się przez powierzchnię metalizera nie jest rozpraszane, co poprawia efekt "lustra" - przyp. mój).
Odcień Chrome daje trwały "chromowy" efekt kiedy stosujemy go na ciemną, błyszczącą emalię podkładową.
HPA daje najlepszy efekt gdy stosujemy czarny, błyszczący, podkład akrylowy - samochodowy lub modelarski np. Tamiya gloss black.

:arrow: Czy mogę malować używając pędzla ?
Nie.

:arrow: Jak nakładać Alclad II ?
Aerografem, przy niskim ciśnieniu 12-15psi, używając dość wąskiego strumienia farby z bliskiej odległości 2-3" (5 - 8 cm). Użyj gazu w sprayu jeśli nie dysponujesz kompresorem - to medium daje dobre rezultaty.

:arrow: Czym zmywać ?
Rozpuszczalnikiem do farb i lakierów lub płynem do czyszczenia aerografów.

:arrow: Czy Alclad II trzeba rozcieńczać ?
Nie. Jeśli będziesz próbował, zaburzysz proporcje składników.

:arrow: Jak szybko schnie ?
Niemal natychmiast.

:arrow: Czy mogę na nim maskować ?
Tak. Około 10min. po nałożeniu.

:arrow: Czy trzeba lakierować/zabezpieczać powierzchnię przed lub po nałożeniu kalek ?
Nie.
Chrome i HPA: NIE.
Inne odcienie: TAK. (Nie wiem co to znaczy. Że nie trzeba ale można ? - przyp. mój)

:arrow: Czy trzeba polerować powierzchnię po malowaniu ?
Nie - przygotuj gładką powierzchnię podkładu a Alclad zrobi resztę.

:arrow: Czy można polerować ?
Zwykłe odcienie można polerować Micromesh'em lub pastą polerską Blue Magic. Sprawdzono, że lekkie polerowanie może dawac subtelne różnice w odcieniu, odpowiednie dla paneli na samolotach, samochodów lub pojazdów pancernych.

:arrow: Czy można na nich malować ?
Na Chrome i HPA - nie zalecane. Na zwykłych odcieniach - tak, z użyciem akryli lub emalii olejnych.

:arrow: Czy lakier Chrome ściera się przy dotyku ?
Nie.

:arrow: Czy mogę mieszać odcienie ?
Tak, za wyjątkiem Chrome i HPA.

:arrow: Czy mogę zabarwiać odcienie ?
Zwykłe odcienie mogą być zabarwiane niewielkimi domieszkami farb akrylowych lub olejnych. W ilościach przeznaczonych do natychmiastowego użycia.

:arrow: Jak długo można przechowywać Alclad II ?
4-6 lat. Ale muszą być szczelnie zamknięte.

:arrow: Czy Alclad II ma coś wspólnego z poprzednikiem? (Alclad - przyp. mój)
Nie.

:arrow: Na jaką powierzchnię wystarcza ?
1 butelka powinna z nadwyżką wystarczyć na pokrycie B-17 w skali 1/48

:arrow: Czy mogę polerować je proszkiem aluminiowym ?
Raczej nie.

:arrow: W czym tkwi tajemnica końcowego efektu ?
Postaraj się z podkładem. Wtedy jest czas aby dostrzec drobne nierówności wypełnienia i montażu. Sprawdź jakość zagruntowanej powierzchni, jeśli trzeba przeszlifuj na mokro papierem 1000 albo Micromesh'em. Jeśli występują nierówności lub wgłębienia na modelu, zamaskuj dookoła to miejsce, nałóż kilka dodatkowych warstw podkładu i wyszlifuj. Kiedy przygotowujesz powierzchnię pod odcień Chrome, upewnij się przed malowaniem, że dokładnie usunąłeś ślady palców na czarnym podkładzie - będą widoczne po nałożeniu metalizera.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 11:07

Reklama

Re: Alclad II FAQ - ze starej strony producenta

Postprzez Timi » środa, 6 sierpnia 2008, 23:53

W mini replice jest napisane ponadto żeby nakładać na ciśnieniu 1-1,5 bar w odległości ok 4-6 cm 2-3 warstwy. Warstwy nakładać po 10 min, a pełne wyschnięcie następuje po 24h.
Dzisiaj malowałem wg wskazówek zamieszczonych w mini replice i porównując efekt z poprzednim malowaniem Alcladem jest niebo a ziemia. CO do wydajności to mierna, pół butelki starczyło mi na pomalowanie T-bolta w 48
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości