Projektowanie masek w programie Coreldraw

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez iras67 » sobota, 20 września 2008, 15:33

Na początku napiszę coś o historii programu Coreldraw :).

Stworzony przez Kanadyjczyków w 1989 roku rozwija się z każdą nowa wersją, wprowadzając usprawnienia i stając się coraz lepszym. Program potocznie nazywany "wektorowym" wykorzystać można do edycji, kreślenia planów, "malowania" plansz barwnych, rysowania projektów klisz, blaszek fototrawionych i w końcu do tworzenia projektów masek do malowania. Powszechnie używany jest przez agencje reklamowe i małe firmy poligraficzne.

Corel przynajmniej od wersji 7 wyposażony jest w narzędzie do przeglądania, instalowania i odinstalowywania fontów - Bitstream Font Navigator, bardzo przydatne do "wrzucania" do systemu fontów np. ściągniętych z internetu :), oraz moduł-plugin Corel Trace (w X3 - Power Trace) do trasowania map bitowych, bardzo ciekawe narzędzie do naszych - modelarskich celów.

Program znam z czasów premiery wersji 7 i ta, jak i następne spełni w zupełności nasze oczekiwania. Korzystanie z wyższych wersji z najnowszą włącznie ułatwia i przyśpiesza projektowanie. Niższe wersje dostępne są/były na aukcjach internetowych, wersje OEM ze sprzętem komputerowym (ja nabyłem wersję 9 ze skanerem :)). Zwrócę tylko uwagę, że największy skok jakościowy nastąpił wraz z wprowadzeniem 12. Tutaj będę korzystać z wersji X3 nazywanej również 13. Wiele z narzędzi i funkcji jest w niższych wersjach.

Chcę zwrócić uwagę, że zaprojektowanie maski jest tylko częścią procesu, a narzędzie do cięcia, czyli ploter tnący ma pewne ograniczenia w dokładności wycinania. Z moich doświadczeń (plotery Summa, Mutoh) wynika, że najmniejsze elementy (litery znaki), jakie zdolny jest wyciąć nowy profesjonalny sprzęt są większe od 1,5 mm, niektóre prostokąty i okręgi nawet 0,5mm.
Obrazek
Napis na kadłubie tego modelu w skali 1/72 ma 2 mm wysokości, wycinany na ploterze Summa S120T z ustawieniem na najwyższą precyzję cięcia. Dokładność jest ograniczana nie przez zaawansowanie plotera, a sam proces cięcia w folii, jej wytrzymałość, podatność na uszkodzenia podczas małych nawrotów, odklejanie podczas cięcia od tzw. woskówki...
Firma podaje 0,2mm za granicę dokładności, jednak nie wiem, co ma dokładnie to oznaczać :-/.

Wielkość 1,5mm jest to dużo i mało, dla popularnej skali 1/48 poza napisami eksploatacyjnymi i niektórymi małymi godłami można wyciąć i pomalować od szablonu wszystko: plamy kamuflażu, maski oszklenia, znaki rozpoznawcze, numery seryjne, dla modelarzy okrętowych maski na okna i iluminatory w 1/700 i wiele innych.

Jednak ostrzegam! Zlecając to firmie reklamowej, efekt nie zawsze może być zadowalający, decyduje o tym ustawienie plotera do cięcia większych liter, elementów z większą szybkością i mniejszą dokładnością, nie wymaganą do tamtych zastosowań.
Do naszych celów niezbędna jest najwyższa dokładność cięcia. Na samą jakość wpływa również zużycie sprzętu, przede wszystkim noża. Można spotkać szczególnie stare urządzenia, które mają problem z wycinaniem równo okręgów, zaokrąglonych kątów, a nawet prostych! Warto się zastanowić nad wyborem firmy z nowoczesnym sprzętem, niż być niezadowolonym z efektu po fakcie.
CIĄG DALSZY NASTĄPI...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez iras67 » niedziela, 21 września 2008, 13:48

Zanim zaczniemy rysować projekt maski powinniśmy znać proporcje,rozmiary elementów dla danej skali ,są książki w których bardzo dokładnie opisano zagadnienie oznaczeń. Dla miłośników polskich skrzydeł polecam np:
Obrazek
Czasem można za grosze trafić na Allegro
Można również korzystać z kalkomani ( ściągamy wymiary ;o) ) zawartych w zestawach jednak często są błędne, maski używamy właśnie żeby tych błędów uniknąć :mrgreen: .
Teraz możemy zacząć pracę z Corelem :) :
Będę używać zwrotów potocznych stosując uproszczenia.
Otwieramy program ,pojawi się tzw okno powitalne: przyciskamy Nowy.Otwiera się okno programu . będziemy skupiać się na kilku narzędziach lekceważąc te dla nas mniej istotne (program jest rozbudowany).Na początku wciskamy
Obrazek
Z prawej strony pojawi się zakładka podpowiedzi-Bardzo ciekawie zrobiony typ samouczka ,rozpoznający jakim narzędziem w danej chwili operujemy .Przy zmianie narzędzia, zmienia się również podpowiedź. Na początku pewne słowa mogą sprawiać kłopot dlatego zawsze polecam mieć podpowiedzi włączone :)
Corel to rozbudowany program graficzny potocznie nazywany wektorowym .Co to jest wektor?
W grafice - dwa punkty na płaszczyźnie połączone linią .Ploter tnący wycina właśnie na podstawie współrzędnych wektorów
Zdjęć, rysunków (pliki typu .jpg .bmp) opisanych jako tzw. Bitmapy nie wytniemy ;o)... musimy je przetworzyć na wektory
ale o tym później.
Zaczniemy od rysowania naszej szachownicy
Obrazek
C.D.N
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez iras67 » niedziela, 21 września 2008, 21:18

Maska (ta do szachownicy szczególnie) musi być zaprojektowana w taki sposób aby poszczególne wewnętrzne elementy można było dopasować operując tylko elementami foli bez dodatkowego mierzenia ,znaczenia:P
Trochę to zawiłe ale ta metoda sprawdza się z powodzeniem w malowaniu wielokolorowych motywów i napisów na pojazdach ,kaskach w skali 1:1 :)
Mniej więcej szablon szachownicy powinien wyglądać tak
Obrazek
Szablon prawy wykorzystujemy do białego podkładu ,potem lewy do czerwonego -kolejność malowania kolorów wynika ze specyfiki farb. Biały słabiej kryje ciemne kolory więc prawie zawsze stosujemy go na początku ( z pewnymi szczególnymi wyjątkami)
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez iras67 » poniedziałek, 22 września 2008, 01:02

W opisie będę stosować skróty :
ppm -prawy przycisk myszki
lpm-lewy przycisk myszki
W czasie pracy z programem dużym ułatwieniem jest stosowanie tzw. skrótów klawiszowych. Najeżdżając na przycisk w programie uzyskujemy informację o tym skrócie
Pamiętajmy że każdy błąd możemy cofnąć za pomocą Ctrl+z (domyślnie 20 zmian wstecz)
Z paska narzędzi wybieramy prostokąt,rysujemy kwadrat lpm+Ctrl (figury regularne takie jak koło ,kwadrat, i wielokąty zawsze rysujemy w ten sposób)
Obrazek
Zmieniamy narzędzie na wskaźnik i zaznaczamy kwadrat,teraz znając rozmiar szachownicy wpisujemy wartość w zaznaczonym oknie
wystarczy w jednym u góry
zwracając uwagę żeby przedtem sprawdzić czy kłódka obok jest zamknięta :) Szachownica będzie mieć wysokość i szerokość 40mm

Obrazek
Teraz najeżdżamy wskażnikiem + Shift na mały kwadrat z boku przyciskamy lpm i zmniejszamy do środka przyciskając po chwili równocześnie ppm
w ten sposób szybko kopiujemy drugi kwadrat współosiowo ,
Obrazek
znając szerokość wewnętrzną szachownicy (36mm) wpisujemy wartość w pole u góry podobnie jak poprzednio (kłódka obok jest zamknięta :)) W przypadku szachownicy wszystkie pozostałe rozmiary są wypadkową tych dwóch :mrgreen:Obrazek
One powinny nas interesować szczególnie
Obrazek
C.D.N
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez iras67 » wtorek, 23 września 2008, 00:35

Mamy zaznaczony większy prostokąt ( 40mm ), wskaźnikiem zaznaczmy mały czarny kwadrat u góry z prawej
trzymając lpm "jedziemy" do środka aż pojawi się znaczek środek
Obrazek

Wtedy dodatkowo wciskamy ppm
Obrazek

Teraz zaznaczamy wskażnikiem prostokąt 40mm najlepiej w miejscu pokazanym na rysunku
Obrazek

Łapiemy mały czarny prostokąt tak jak zaznaczyłem z drugiej strony i jedziemy do środka
Obrazek

Tym razem pojawi się napis krawędź wtedy przytrzymując lpm wciskamy również ppm
Obrazek
Mamy wszystkie elementy potrzebne do maski szachownicy Pozostaje tylko je rozdzielić.


Obrazek

Zaznaczamy w miejscu pokazanym wyżej duży kwadrat i odsuwamy na bok
Obrazek

Teraz pozostaje całość pogrupować ,zaznaczamy wskaźnikiem lpm wszystkie elementy z lewej razem
Obrazek

Puszczamy lpm i na zaznaczonych elementach wciskamy ppm ,pojawia się okno kontekstowe, wybieramy grupuj
można użyć również skrótu Ctrl+G

Obrazek
Zakładam że na model będziemy potrzebować również innych rozmiarów znaku np. mniejszą o boku 23 mm

Najprostszy sposób na proporcjonalne zmniejszenie obydwu elementów maski
Zaznaczamy tym razem całość

Obrazek
Kopiujemy podobnie jak poprzednio ppm

Obrazek
W oknie rozmiarów które zaznaczyłem (wcześniej sprawdzamy czy kłódka jest zamknięta)
wpisujemy wartość 23mm zamiast 40mm
Obrazek
C.D.N
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Nomad_fsoak » niedziela, 5 października 2008, 01:03

Mi często zdarza się przygotowywać grafikę wektorową dla ojca, do modeli statków dla armatorów. Zwykle są to dość proste rzeczy jak lądowiska dla helikopterów, wszelkie napisy czy oznaczenia dla holowników. Największym problemem w przypadku drobnych elementów jest nie ich wycięcie a "wydłubanie" w przypadku znaków o zamkniętych kształtach. Najgorsze są litery "A" i "B" bo często nawet solidne schłodzenie w lodówce przed usuwaniem zbędnych fragmentów folii nie pomaga i trzeba nieźle się nagimnastykować żeby coś z tego wyszło.

Obecnie zakład w którym zlecam wycinanie został doposażony w ploter/grawer laserowy, co daje możliwość wykonywania szablonów np. z cienkiej blaszki dzięki czemu uzyskujemy trwałe szablony wielokrotnego użytku.


Generalnie bardzo fajnie zrobiona porada, warto jeszcze dodać że linie nie mogą się pokrywać gdyż prowadzi to do podwójnego cięcia w danym miejscu i zwykle doprowadza do przecięcia także podkładu folii.
Pozdrawiam, Andrzej Mościński.
Avatar użytkownika
Nomad_fsoak
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 sierpnia 2008, 10:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Filip » poniedziałek, 23 marca 2009, 21:36

Nie będzie CDN :?:
Bardzo zaciekawił mnie ten artykół i ciekaw jestem co dzieje się dalej ;o)
pzdr
Obrazek
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 208
Dołączył(a): piątek, 8 sierpnia 2008, 20:22

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez iras67 » poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 23:57

Właściwie to jeśli chcecie coś konkretnego z czym macie największy problem to w przyszły weekend postaram się dopisać to do wątku ... piszcie na PW pytania bardzo chętnie odpowiem.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Lewy » wtorek, 12 stycznia 2010, 14:53

Czy mógł by ktoś opisać krok po kroku jak zaprojektować prostokątne litery i cyfry stosowane często na samolotach amerykańskich? Np:
Obrazek
Avatar użytkownika
Lewy
 
Posty: 398
Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 06:39
Lokalizacja: Słupsk/Kwidzyn

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Maxek » niedziela, 21 marca 2010, 19:42

Lewy napisał(a):Czy mógł by ktoś opisać krok po kroku jak zaprojektować prostokątne litery i cyfry stosowane często na samolotach amerykańskich? Np:
Obrazek


Wystarczy poszukać w internecie i ściągnąć sobie czcionkę o nazwie Long Beach USN.
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 22 marca 2010, 13:07

Ja to bym ściągnął odpowiednią czcionkę z netu i zamienił cyfry na krzywe.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 22 marca 2010, 16:58

Czcionka nazywa się Amarillousaf
Wpisz w gugla i otrzymasz np. to
http://www.fontstock.net/8944/amarillousaf.html
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Maxek » poniedziałek, 22 marca 2010, 17:31

Obrazek
Piotr Maksiak "Maxek"
Avatar użytkownika
Maxek
 
Posty: 471
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez Timi » poniedziałek, 22 marca 2010, 17:39

Ja z pytaniem ;o)
Czy istotna jest grubość linii jaka rysujemy kształty??
W najbliższym czasie chciałbym zaprojektować sobie trochę oznaczeń amerykańskich, więc podglądam i będę pytał na pewno jeszcze :)
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Projektowanie masek w programie Coreldraw

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 22 marca 2010, 18:15

Maxek napisał(a):...

Owszem, czcionki się różnią i właśnie przedstawione "21" jest bardziej Amarillo niż Long Beach.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości