[LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 28 września 2007, 00:46

PrzemoL napisał(a):Producenci żyłek wędkarskich chlubią się tym, że one się prawie nie rozciągają - mają dużą sztywność. A to jest cecha, której ja nie chcę, gdyż oznacza to, że do dobrego naciągnięcia potrzebna jest większa siła. A to prowadzić może do deformacji ledwo trzymającego się modelu. Po pierwszych doświadczeniach z żyłką wiem na pewno, że do niej juz nie wrócę.


Nie za dużo zrobiłem dwupłatów, ale parę jednak tak. Używam żyłki wędkarskiej 0,055 mm i nigdy nie miałem problemów z deformacją komory płata. Trzeba tylko naciągać je tak aby siły z poszczególnych naciągów stopniowo się znosiły (czyli najczęściej na zmianę lewa-prawa strona). Nie naciągam żyłek ręcznie tylko termicznie i nie wydaje mi się żeby termokurczliwość tak cienkiej nitki spowodowała powstanie sił mogących wygiąć gruby na 1 mm plastik (można zrobić próbę na sucho- doczepić żyłkę do umocowanego w imadle zastrzału i ogrzewając spróbować złamać). Sztywność żyłki może być zaletą już po sklejeniu modelu- stanowi dodatkowe usztywnienie komory płata (tak jak w oryginale). Przy elastycznej lince trącenie płata może spowodować jego uszkodzenie, bo nitka nie trzyma tego w kupie.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » piątek, 28 września 2007, 08:11

piotr dmitruk napisał(a):Trzeba tylko naciągać je tak aby siły z poszczególnych naciągów stopniowo się znosiły (czyli najczęściej na zmianę lewa-prawa strona).

Sztywność żyłki może być zaletą już po sklejeniu modelu- stanowi dodatkowe usztywnienie komory płata (tak jak w oryginale). Przy elastycznej lince trącenie płata może spowodować jego uszkodzenie, bo nitka nie trzyma tego w kupie.


Z medycznego na techniczny ( :mrgreen: ): powstaje wowczas kratownica przestrzenna, w ktorej rownowaga sil wewnetrznych zostaje zachowana w wyniku rownomiernego naprezenia wstepnego pretow rozciaganych (naciagow).
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 28 września 2007, 09:56

Grzegorz2107 napisał(a):
PrzemoL napisał(a):A gdzie ją zdobyć?.


tutaj?

O ile to to samo...




Szpulka wygląda tak samo jak ta kupiona w Tora Tora.
Tyle że kosztuje 2 zł, a nie 12zł...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » piątek, 28 września 2007, 11:43

PrzemoL napisał(a):A nitka nylonowa, mimo swej mniejszej sztywności też nieźle usztywnia kratownicę przestrzenną, w każdym razie czuje się różnicę przed i po napięciu naciągów. Natomiast chętnie wypróbuję nitkę poliamidową, gdyż chętnie odszedłbym od przewiercania płatów na wylot i naprawiania tego po naciągnięciu nitek.

Tyle, ze poliamid to wlasnie nylon...
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » piątek, 28 września 2007, 12:53

Sugerujesz żebym sprawdził, czy ogrzanie suszarką nitki z rajstopy spowoduje jej skurczenie się?
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » piątek, 28 września 2007, 13:27

Niekoniecznie. Dopiero w tym temacie zaczelo to byc dla mnie pewna zagwozdka. Cos mi tu nie pasuje, gdyz z Wojtkowego sposobu wykonania naciagow wynikaloby, ze poliamid (czyli wlasnie nylon) dobrze sie do tego nadaje. Piotr zdaje sie potwierdzac przydatnosc zylki wedkarskiej, a jest ona prawdopodobnie wykonana z nylonu. Natomiast Ty twierdzisz, ze nylonowe nitki z ponczoch sie nie nadaja. Zatem zastanawiam sie, od czego zalezy az tak duza rozbieznosc wlasciwosci? Od grubosci materialu?
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » piątek, 28 września 2007, 13:36

Nie twierdzę, że się nie nadają, nie sprawdzałem tego. Ale chyba dziś wieczorem to zrobię. Pytałem Ciebie, bo mam wrażenie, że znasz się na tym i być może wiesz, czy to by działało. A może są różne rodzaje poliamidu, bo grubość nitki raczej nie ma wpływu na właściwości fizyczne materiału.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 28 września 2007, 14:01

wojtek_fajga napisał(a):Ostatnio udało mi się zdobyc jeszcze ciekawszy patent. Nitkę, która jest grubości żyłki , ale się rozciąga o ok 300-400 %. Ma to tę zaletę, że po przypadkowym "trąceniu" naciągu nie urywa się on, ale strzela jak guma od gaci.


Daj jakiś opis bliższy tego wynalazku i namiar na dystrybutora. No i nazwę , żeby można było przeszukac internet...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » piątek, 28 września 2007, 14:10

Hmm, dotychczas wykonywalem rozne anteny ze sprzedawanej w IKEA, nylonowej (napis na etykiecie: 100% nylon) nitki. Zauwazalnych problemow przy tym nie stwierdzilem. Jednak szmatoplaty stanowia dla mnie nowy teren i z cala pewnoscia nie powiedzialbym o sobie, ze znam sie na wykonaniu naciagow. Ot, probuje uporzadkowac w mojej glowie Wasze doswiadczenia i wyciagnac pare wnioskow. Jak dotad - bez wiekszego skutku. :mrgreen:

Nie wydaje mi sie, by istnialy rozne rodzaje poliamidu. Poliamid to poliamid. Zastatawiam sie jednak nad mozliwoscia istnienia roznych dodatkow chemicznych, mogacych wplywac na zmiane wlasciwosci poliamidu. Ale do takich rozwazan trzebaby chemika...

Byc moze kazdy z nas stawia nieco inne wymagania dla tego samego materialu...

Doswiadczenia Wojtka i Piotra juz znamy. Ja sprawdze w niedziele, jak zachowuje sie nitka nylonowa z IKEA, Ty zrob to samo w odniesieniu do nitek z ponczochy, byc moze ktos jeszcze dla pewnosci pomaltretuje kawalek zylki wedkarskiej i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

P.S. Wlasnie nad naszym Biurem przeleciala z basowym pomrukiem silnikow majestatyczna Ciocia Ju.
Ostatnio edytowano piątek, 28 września 2007, 14:18 przez mr.jaro, łącznie edytowano 1 raz
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 28 września 2007, 14:18

Grzegorz2107 napisał(a):Daj jakiś opis bliższy tego wynalazku i namiar na dystrybutora. No i nazwę , żeby można było przeszukac internet...




Oto jak to wygląda:

Obrazek


Kupiłem to na Allegro od gościa o nicku NOVAXIM

Oto jego opis z aukcji:

nowa, oryginalnie opakowana w blister

NIĆ ELASTYCZNA

dł. 200 m

produkcji niemieckiej


Produkt ten idealny do wykonania naciągów w samolotach, lin anten, drutów telegraficznych, oraz naciągów zwrotnic kolejowych. Najważniejszą cechą produktu jest elastyczność, przez co w przypadku dotknięcia nici na gotowym modelu/makiecie, nie zostaje odna natychmiast zerwana. Ponadto, nić daje się łatwo kleić i malować

Nić ma grubość ok. 0,04-0,05 mm (błąd suwmiarki lub efekt elastyczności poprzecznej).
Nić daje rozciągnąć się ponad 3-krotnie. Nić rwie się przy maks. rozciągnięciu, czyli ok. 5-krotnej długości.
Nić można kleić klejem UHU z igłą (klej ten rozpuszcza plastik). Klej ten nie osłabia nici w miejscu montażu.


To co gościu napisał z grubsza się zgadza.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » piątek, 28 września 2007, 14:32

Wojtku, a czy na opakowaniu nie ma przypadkiem nazwy producenta, lub jakiejs nazwy wlasciwej? Na zdjeciu widze tylko okreslenie "elastyczna nic".
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 28 września 2007, 14:36

hmmm....

Przyznam się, że szpulkę wyjąłem i opakowanie wywaliłem... :roll:
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez RAV » piątek, 28 września 2007, 14:39

A czy ta nić jest pleciona z wielu cieńszych, czy jednorodna jak żyłka?

Czy po pomalowaniu zachowuje elastyczność?

Nie jest włochata?
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 28 września 2007, 14:44

wojtek_fajga napisał(a):
Grzegorz2107 napisał(a):Daj jakiś opis bliższy tego wynalazku i namiar na dystrybutora. No i nazwę , żeby można było przeszukac internet...




Oto jak to wygląda:

Obrazek


Kupiłem to na Allegro od gościa o nicku NOVAXIM

Oto jego opis z aukcji:

nowa, oryginalnie opakowana w blister

NIĆ ELASTYCZNA

dł. 200 m

produkcji niemieckiej


Produkt ten idealny do wykonania naciągów w samolotach, lin anten, drutów telegraficznych, oraz naciągów zwrotnic kolejowych. Najważniejszą cechą produktu jest elastyczność, przez co w przypadku dotknięcia nici na gotowym modelu/makiecie, nie zostaje odna natychmiast zerwana. Ponadto, nić daje się łatwo kleić i malować

Nić ma grubość ok. 0,04-0,05 mm (błąd suwmiarki lub efekt elastyczności poprzecznej).
Nić daje rozciągnąć się ponad 3-krotnie. Nić rwie się przy maks. rozciągnięciu, czyli ok. 5-krotnej długości.
Nić można kleić klejem UHU z igłą (klej ten rozpuszcza plastik). Klej ten nie osłabia nici w miejscu montażu.


To co gościu napisał z grubsza się zgadza.


Widziałem tę aukcję...przeszukałem siec i znalazłem, że taka szpulka jest do kupienia na zachodzie Europy za 2,1 Euro . Nie lubię przepłacac.

http://www.yatego.com/kramers-shop/p,46 ... ilauffaden

Firma nazywa się Gold-Zack
Ostatnio edytowano piątek, 28 września 2007, 14:51 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 28 września 2007, 14:46

RAV napisał(a):A czy ta nić jest pleciona z wielu cieńszych, czy jednorodna jak żyłka?

Czy po pomalowaniu zachowuje elastyczność?

Nie jest włochata?


Nitka jest jednorodna, nie pleciona i nie włochata. Nie wiem jak zachowuje się po malowaniu, jeszcze jej nie malowałem. Wydaje mi się, że farba jej nie usztywni na tyle żeby straciła elastycznośc. Pewnie ją trzeba będzie malowac po zamontowaniu w modelu, gdyż przy tak dużym rozciągnięciu (ok. 300%) pewnie by farba popękała.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości