[LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

[LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 24 września 2007, 14:25

Tak sobie gdzieś w głębi duszy myślałem, że spróbujesz Przemku wykonac naciągi z nitki poliamidowaj...
Ostatnio edytowano poniedziałek, 18 lutego 2008, 00:09 przez wojtek_fajga, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Reklama

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 24 września 2007, 14:32

A gdzie ją zdobyć? I podstawowe pytanie, jaka jest jej sztywność na rozciąganie? Bo jeśli taka duża, jak żyłki wędkarskiej, to nie dam rady. Zbyt duże siły działają na komory płatów i wszystko mi się deformuje.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez c3p0 » poniedziałek, 24 września 2007, 14:38

Na 100% Tora,Tora,Tora!
Nic Ci nie zdeformuje. Jest "delikatna", ale o tem więcej WOjetk musi Ci napisać.
pozdrawiam
Powrót w "komarzym" stylu :P
Avatar użytkownika
c3p0
 
Posty: 103
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 24 września 2007, 14:42

Nitkę kupiłem w Tora Tora. Zamówiłem telefonicznie, za kilka dni przysłali za zaliczeniem.

Nitka, po napięciu nie tworzy żadnych większych naprężeń w konstrukcji modelu.

Tutaj: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?t=230 jest mały tutorial jak mocuję tę nitkę.


Ostatnio udało mi się zdobyc jeszcze ciekawszy patent. Nitkę, która jest grubości żyłki , ale się rozciąga o ok 300-400 %. Ma to tę zaletę, że po przypadkowym "trąceniu" naciągu nie urywa się on, ale strzela jak guma od gaci.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 24 września 2007, 15:09

Dzięki za podpowiedź. Spróbuję sobie zamówić. Czy te żyłki są różnych grubości?
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 24 września 2007, 15:58

PrzemoL napisał(a):Czy te żyłki są różnych grubości?


Tak są dwie grubości. W Nieuporcie 17 w skali 1/48 zastosowałem cieńszą.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 24 września 2007, 16:12

Dzięki. Właśnie się dowiedziałem w ToraToraTora, że jest 0,2 i 0,3mm. Boję się, że nawet ta ciensza będzie zbyt gruba w 1/72... Ale spróbuję.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 24 września 2007, 17:09

PrzemoL napisał(a):Dzięki. Właśnie się dowiedziałem w ToraToraTora, że jest 0,2 i 0,3mm. Boję się, że nawet ta ciensza będzie zbyt gruba w 1/72... Ale spróbuję.

Jesli za gruba, to moze tzw. "niewidzialna nitka" z IKEA? W rzeczywistosci jest to nylonowa niteczka o grubosci 0,1mm, konfekcjonowana w szpulkach po 250m.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » wtorek, 25 września 2007, 13:43

PrzemoL napisał(a):...czy ta niteczka jest termokurczliwa? A jeśli nie, to w czym jest lepsza od nitek wyciągniętych z rajstop nylonowych?

Hmm, czy termokurczliwa? Chetnie to sprawdze. Material to 100% nylon, a nylon jest poliamidem. Zatem jesli u Wojtka funkcjonuje...

Czym jest lepsza? Chyba tym, ze jest pieknie zwinieta na szpulce, w kazdej chwili gotowa do uzycia i nie trzeba sie bawic w wyciaganie z rajstop.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez Darek Trzeciak » wtorek, 25 września 2007, 16:30

mr.jaro napisał(a):Jesli za gruba, to moze tzw. "niewidzialna nitka" z IKEA? W rzeczywistosci jest to nylonowa niteczka o grubosci 0,1mm, konfekcjonowana w szpulkach po 250m.

A może jednak żyłka wędkarska, ja używam grubości 0,06mm i jest OK... no prawie OK bo ledwo ją widać :-/
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » środa, 26 września 2007, 09:39

Producenci żyłek wędkarskich chlubią się tym, że one się prawie nie rozciągają - mają dużą sztywność. A to jest cecha, której ja nie chcę, gdyż oznacza to, że do dobrego naciągnięcia potrzebna jest większa siła. A to prowadzić może do deformacji ledwo trzymającego się modelu. Po pierwszych doświadczeniach z żyłką wiem na pewno, że do niej juz nie wrócę.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » środa, 26 września 2007, 11:21

Ja tutaj czegos nie rozumiem. Przeciez nylon jest w pewnych granicach elastyczny i wyglada na to, ze takze w wystarczajacym stopniu termokurczliwy - patrz wypowiedz Wojtka w temacie o wykonaniu naciagow (poliamid=nylon). Jesli u Wojtka wykonanie naciagow funkcjonuje bez zarzutu, powinno dac sie to zrobic takze w skali 1/72, przy zastosowaniu odpowiednio cienszego (delikatniejszego) materialu.

Na wyposazeniu wedkarskim absolutnie sie nie znam, co implikuje nastepne pytanie: czy wspolczesne zylki wedkarskie z cala pewnoscia wykonane sa w 100% z nylonu, czy tez moze z innego materialu?
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez PrzemoL » środa, 26 września 2007, 11:23

Nie wiem z czego wykonuje się żyłki wędkarskie, ale wiem na pewno, że są one znacznie sztywniejsze niż nitka nylonowa z rajstopy.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez mr.jaro » środa, 26 września 2007, 11:30

Moze faktycznie to nie jest to samo... W niedziele sprawdze, jak sie zachowuje ten specyfik z IKEA. Wiem jednak, ze moi tutejsi koledzy stosuja go powszechnie do wykonywania naciagow i efekty za nienaganne.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: [LOTNICZE] Z czego wykonac naciągi?

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 28 września 2007, 00:10

PrzemoL napisał(a):A gdzie ją zdobyć?.


tutaj?

O ile to to samo...

Malowanie francuskiego Spada jest w Windsocku

Schemat francuski, ale u PrzemoLa maszyna włoska :) Każda fabryka miała trochę odmienne schematy malowania. Polecam też Goworka "Pierwsze samoloty myśliwskie ..." gdzie jest to dobrze wyjaśnione.
Wg. tego autora samoloty produkowane przez Bleriota miały na lewym dolnym skrzydle czarną plamę , taką jaką namalował Przemol, ale dzieliła ona pole brązowe i zielone. Brąz powinien być na całej wew. części skrzydła do czarnej plamy...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości