Żywica - szanse i zagrożenia :)

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Krzysztofoslaw » czwartek, 11 października 2007, 02:39

Łechtany wypowiedziami na temat nowego Pz III Dragona, stwierdziłem, iż warto taki poskładać z części do jednej kupy. Model ten ma otwarte klapy silnika i tak sobie pomyślałem, że skoro CMK robi silnik, to może się wokól niego zakręcić. Problem z tym, że nigdy nie sklejałem żywicy. Na co powinienem zwracać na początek uwagę? Dlaczego akurat walorki robi się z żywicy, a nie z plastiku? Czyli co wiecie o żywicy, to proszę się tą wiedzą podzielcie ze mną :)
Krzysztofoslaw
 

Reklama

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Tomek Zieliński » czwartek, 11 października 2007, 09:44

Ponieważ model worka, placaka może mieć podcienia, które w tym wypadku nie stanowią przeszkody w procesie powielania.
Podcienia, ostre kontury, możliwość odzwieciedlenia drobnych szczegółów, nadają modelowi większego relizmu, porównaj plecak Tamii i Verlindena.
Używane są tu elastyczne masy silikonowe i ta cecha umożliwia bezproblemowe wyjęcie modelu z formy, prawdopodebnie niekiedy "bezdzielnej".
Formy takie są tańsze od wykonanych z metalu jak w przypadku produkcji modeli z polistyrenu, tu elementy-podcienia wykonuje się odzielnie czyli konieczna jest nowa forma i dodatkowe koszty z tym związane.
Taki przykład - plecak.
Zrobiony z polistyrenu wymagałby aż 4 form metalowych (2 boki + 2 klapka), a z żywicy jednej.
Tomek Zieliński
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Krzysztofoslaw » czwartek, 11 października 2007, 12:00

No dobra... a jak się to ma do obróbki materiału? Bo przyznam się, że to mi się wydaje trudniejsze od zwykłego polistyrenu... żywica jakby była bardziej krucha... przyznam się, że z nią nie miałem nigdy styczności. Ja skleiłem dotychczas (nie licząc tego co robiłem kilka lat temu w 72) tylko dwa modele i kilka beznadziejnie pomalowancy figurek. Więcej mam chęci niż doświadczenia. :)
Ostatnio edytowano czwartek, 11 października 2007, 12:38 przez Krzysztofoslaw, łącznie edytowano 1 raz
Krzysztofoslaw
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » czwartek, 11 października 2007, 12:21

niezbedne będą:
  • piłka włosowa
  • piłka żyletkowa
  • klej cyjanoakrylowy- a najlepiej ze dwa różnbej gęstości
  • papier ścierny róznej gradacji


bez tego nawet nie podchodź
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Krzysztofoslaw » sobota, 13 października 2007, 01:21

Twoje niezbędniki nie są trudne do zdobycia... Tylko nadal nie wiem jak z tą obróbką materiału...
Krzysztofoslaw
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez andrzej weimann » sobota, 13 października 2007, 22:26

witaj.

Żywica jest rzeczywiście nieco bardziej krucha od plastiku i należy bardziej uważać przy jej obróbce. Poza tym sama obróbka jest podobna jak przy elementach plastikowych tj. odcięcie elementu od podstawy, wyszlifowanie, uzupełnienie niedolewek i likwidacja nadlewek (zdarzają się i jedne i drugie - choć rzadko), odtłuszczenie elementu, malowanie i inne cuda.

Mam nadzieję, że pomogłem. :)
Pozdrawiam
Andrzej
Warsztat:
coś tam się klei ale bez pośpiechu :)
Avatar użytkownika
andrzej weimann
 
Posty: 163
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:00
Lokalizacja: Świdwin

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 13 października 2007, 22:56

ma tez przewagę nad polistyrenem- znacznie łatwiej ją obrabiać 'mechanicznie'- co przy plastiku jest utrunione, bo się topi. drugi plus, to możliwosc wyginania żywicy po jej podgrzaniu. podgrzany plastik się trwale deformuje, zywica robi sie plastyczna
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Krzysztofoslaw » niedziela, 14 października 2007, 00:54

Tak :) pomogłeś... zrobię ten silnik 8-)
Krzysztofoslaw
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez kelo83 » niedziela, 12 kwietnia 2009, 17:18

Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak wyprostować (nadać właściwy kształt) elementom :?: kupiłem ostatnio silnik do Jagdpantery i w zasadzie wszystkie elementy powierzchniowe są powyginane :-/ zdaje się że powinienem wrzucić je do gorącej wody i naprostować, pytanie jak bardzo woda ma być gorąca i jak długo trzymać w niej części :?:
pozdrawiam Olek
Obrazek
Avatar użytkownika
kelo83
 
Posty: 276
Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 10:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez wojtek_fajga » środa, 29 kwietnia 2009, 19:01

Tak, możesz wrzucić to do wody i wyprostować/ukształtować. Trudno określić temperaturę i czas podgrzewania, zależy to od wielu czynników - rodzaju żywicy, wielkości, skomplikowania elementu koniecznego zakresu odkształceń itp.. Dosyć skuteczną metodą jest stopniowe podgrzewanie wody z elementem do prostowania i sprawdzanie co pewien czas czy żywica jest już plastyczna na tyle, że można kształtować detal. Po ukształtowaniu należy część schłodzić w zimnej wodzie, aby zachowała kształt.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 2 maja 2009, 23:09

Trochę na marginesie uwag technicznych: z żywicą należy pracować w maseczce na twarzy (do kupienia w aptece), aby pył powstały przy cięciu i szlifowaniu nie popsuł zdrowia na dobre (o ile nie wykończyła go już wcześniej cała ta nowoczesna chemia).
Pył z żywicy ogólnie rzecz biorąc jest wrednie rakotwórczy, zatem prace z nią wykonuję z dala od dzieciaków, na mokro.

Faktycznie jest jednak tak, że elementy z żywicy dodają życia replice. Ostatnio kończę wczesnego Hurricana z AZ w 1:72, dopasowanie żywicy do plastiku było zwyczajną orką, ale efekt końcowy nawet przy moich ograniczonych zdolnościach baaardzo odbiega od standardu wtryskowego w tej skali.

Zatem powodzenia. Hubi
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2125
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 5 maja 2009, 18:25

Kendzior napisał(a):Pył z żywicy ogólnie rzecz biorąc jest wrednie rakotwórczy

jak 99% substancji z jakimi mamy do czynienia na codzień..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Enigma » czwartek, 23 lipca 2009, 00:19

wojtek_fajga napisał(a):Tak, możesz wrzucić to do wody i wyprostować/ukształtować. Trudno określić temperaturę i czas podgrzewania, zależy to od wielu czynników - rodzaju żywicy, wielkości, skomplikowania elementu koniecznego zakresu odkształceń itp.. Dosyć skuteczną metodą jest stopniowe podgrzewanie wody z elementem do prostowania i sprawdzanie co pewien czas czy żywica jest już plastyczna na tyle, że można kształtować detal. Po ukształtowaniu należy część schłodzić w zimnej wodzie, aby zachowała kształt.

Czy tak reagują wszystkie żywice czy tylko niektóre? Naczytałem się o plasyczności żywic pod w pływem temperatury tylko jakoś w praktyce się to nie sprawdza. Ktoś napisał że żywica staje się miekka jak guma i można ja nożem kroić. Ostatnio kupiłem model żywiczny i z ciekawości włożyłem do szklanki z ciepłą wodą jeden element. Odczekałem 5 minut i.....NIC. Jak była twarda tak twarda pozostała. Próbowałem na rózne sposoby: woda ciepła, gorąca, wrzątek nawet. Nic nie zmiękła. To jak to w końcu jest?
Avatar użytkownika
Enigma
 
Posty: 732
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 20:17
Lokalizacja: Éire

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » czwartek, 23 lipca 2009, 18:19

Enigma napisał(a):Czy tak reagują wszystkie żywice czy tylko niektóre?

wszystkie wykorzystywane w modelarstwie redukcyjnym do odlewania modeli, elementów waloryzujących czy figurek
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Żywica - szanse i zagrożenia :)

Postprzez Enigma » piątek, 24 lipca 2009, 11:43

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
Enigma napisał(a):Czy tak reagują wszystkie żywice czy tylko niektóre?

wszystkie wykorzystywane w modelarstwie redukcyjnym do odlewania modeli, elementów waloryzujących czy figurek

Czyli co? Cud?
Avatar użytkownika
Enigma
 
Posty: 732
Dołączył(a): sobota, 11 lipca 2009, 20:17
Lokalizacja: Éire

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości