Profil konturowy / Contour Gauge

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Profil konturowy / Contour Gauge

Postprzez CeCha » czwartek, 22 stycznia 2015, 01:24

Dzień dobry,

Jak tutaj koledzy zauważyli, to, co możemy dostać w sklepach, nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Iras67 przedstawił alternatywny sposób na zdjęcie dokładnego kształtu wręgi w danym przekroju: klik. Myślę, że obie metody nie wykluczają się wzajemnie, a wręcz uzupełniają. Ja poniżej przedstawię, w jaki sposób można sobie Contour Gauge zbudować.

Potrzebne nam będą: listewki drewniane, kawałek gąbki tapicerskiej oraz taśma Tamiya (lub jakaś inna). W wersji De Luxe - spinacz biurowy lub kilka cienkich gwoździków.
I, oczywiście, komponent kluczowy - grafity do ołówków.

Obrazek

Listewki zostały mi z malowania mieszkania - akurat miały idealne wymiary - szerokość 20mm, grubość 3mm. Gąbkę też miałem. Listewki przyciąłem na długość około 10 centymetrów, i dopasowałem do nich dwa kawałki gąbki.

Obrazek

Cały pakiet skleiłem taśmą Tamiya. Linie namalowałem w celu ułatwienia ustawienia przyrządu w konkretnej pozycji.

Obrazek

Z jednej strony przyrządu wykonałem cztery otworki, i za pomocą SG w żelu osadziłem tam haczyki wykonane z gwoździków. Po co - zaraz wyjaśnię.

Obrazek

Pozostało nam żmudne wpychanie grafitów na miejsce...

Obrazek

... i założenie gumki recepturki.

Obrazek

Przyrząd gotowy. Teraz - sposób działania.

Za pomocą gumki mocujemy mierzony przedmiot (w tym przykładzie - kadłub od Jaka).

Obrazek

Jeśli uznamy, że element jest dokładnie ustawiony, wsuwamy delikatnie grafity do środka. Dzięki gumce kadłub trzyma się mocno i pewnie - unikamy ekwilibrystycznych manewrów, gdzie przedmiot trzymamy jedną ręką, przyrząd drugą, a grafity wpychamy językiem. :)

Obrazek

Obrazek

Delikatnie zdejmujemy gumkę z haczyków, i otrzymujemy poszukiwany kształt:

Obrazek

Jeśli zdarzyłoby się tak, że mierzony przedmiot byłby zbyt szeroki - na przykład połówka skrzydła - i ze względu na wystające haczyki nie moglibyśmy go dobrze ustawić - wystarczy przesunąć grafity na drugą stronę, i wziąć większą gumkę tak, żeby można było też ją przełożyć z drugiej strony.

I to wszystko. Koszt wykonania - chyba niewielki, najdroższe będą grafity. Ja kiedyś dostałem od znajomego architekta całą paczkę grafitów 4H, i za bardzo nie miałem pomysłu, co z nimi zrobić. Jak widać, wszystko może się przydać.

Długość robocza to około 55mm w moim przypadku, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić trochę dłuższy, jeśli będzie potrzeba. Ja sprawdzałem na kadłubie Ventury - wystarczyło. ;o)

Zdaję sobie sprawę, że żadnej Ameryki nie odkryłem, ale jeśli ten opis komuś pomoże czy zachęci do zbudowania takiego ustrojstwa - wielce się ucieszę.

Miłego konstruowania... i użytkowania. :)
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Profil konturowy / Contour Gauge

Postprzez potez » czwartek, 22 stycznia 2015, 19:37

tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Profil konturowy / Contour Gauge

Postprzez CeCha » piątek, 23 stycznia 2015, 20:27

Potez, pewnie że było. Przecież sam podlinkowałem ten temat w pierwszej linijce :)

Chodziło mi raczej o pokazanie innej metody na zbudowanie Contour Gauge. Jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach ;o)
Zasada działania jest dokładnie taka sama - wysuwające się grafity 0,5mm.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości