SBS - składanie gąsienic Bronco do Shermana

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

SBS - składanie gąsienic Bronco do Shermana

Postprzez cooper69 » wtorek, 1 sierpnia 2017, 18:49

No i niestety fajny tutorial jak składać gąski Bronco padł ofiarą Photobucketa  :evil:  :evil:  :evil: 

To poniżej przedstawiam własny zrobiony na podstawie doświadczeń dwukrotnej "produkcji" i z podglądania innych:

Potrzebne są:
- ostry nożyk - ja używam Olfa AK-1 bo dla mnie do precyzyjnych prac jest lepszy niż Excel bo ma cieńsze i mniejsze ostrza. Oba nożyki bardzo dobrze się uzupełniają w moim warsztacie.

- przyrząd ułatwiający montaż - naklejona w moim wypadku na pasek HIPS listewka o przekroju 6x8 mm (pierwszy wymiar ważny)

- taśma dwustronna lub np. Tamiya przyklejona odwrotnie czyli klejem do góry

- klej typu Extra Thin 

Oczywiście zaczynamy od wycięcia elementów z ramek.
Przy odpowiednim (pod lekkim kątem dostosowanym do płaszczyzny, którą chcemy uzyskać) przycięciu dalszą obróbkę papierem, pilnikiem można pominąć (ja tak robię).
Do wycinania polecam podłożyć kawałek HIPS-u odpowiedniej grubości. Bez tego będzie się gorzej wycinało, a przede wszystkim mogą od naprężeń pękać delikatne ośki ogniwek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wycinane elementy polecam w osobnych pojemniczkach dla każdego rodzaju.

Obrazek

Następnie zaczynam montaż.
Na przygotowaną taśmę z klejem układamy kilka części z osiami, a potem za pomocą kleju doklejamy (polecam klej typu Extra Thin) boczne ostrogi/zęby (polecam chwytać pęsetą)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Finalnie otrzymujemy ponad 2 setki takich łączników - ważne jest żeby pilnować kąta ostróg w stosunku do modułu poprzeczek/osi.

Obrazek

Po zakończeniu tego etapu mamy już zdecydowanie mniej części :)

Obrazek

Na tym etapie przyda się "przyrząd" z listewki.
Zaczynamy finalny montaż.

Układamy wewnętrzną część gąsienicy (bez tzw. szewronu - "bieżnika").

Obrazek

Dokładamy osie z ostrogą i mamy pierwszy moduł przygotowany do klejenia.

Obrazek

kolejne części wewnętrzne polecam wkładać od spodu leżących osi wtedy się kruchy układ nie rozpada.

Obrazek

Następnie dokładamy i sklejamy ogniwa - moduł z szewronem.
Ja klejem pokrywam kropelką kleju od wewnątrz ten moduł (szewron) uważając żeby nie zalać osi i łączę przy pomocy pęsety ze szpiczastymi końcówkami (idealna jest do tego pęseta z Rossmanna - bardzo dobry zakup jakościowo na poziomie pęset Tamiya (mam też) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klej Extra Thin (szczególnie typu S - szybki) szybko schnie więc czasu dużo nie ma ale też pozwala odłożyć ogniwa z przypadkowo zalanymi klejem prowadnicami osi i dość szybko użyć ponownie.

Obrazek

I kontynuujemy robótkę do osiągnięcia pożądanej długości ostatnie ogniwo sklejamy tylko delikatną ilością (dosłownie kropelka) kleju żeby po pomalowaniu łatwo było rozkleić, a potem już na modelu skleić w całość.

Obrazek

Otrzymujemy super gąski o naturalnych właściwościach :)

Obrazek

Mam nadzieję, że napisałem dość zrozumiale.
Jak macie uwagi to piszcie.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość