Niedroga maszynka do vacuformowania

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez piotr dmitruk » środa, 2 grudnia 2009, 01:59

Natchniony przez Kolegów z forum zmontowałem sobie maszynkę do formowania próżniowego. Do jej wykonania użyłem powszechnie dostępnych materiałów, i nie potrzebowałem wyrafinowanych narzędzi. Nie jest to może szczyt kultury technicznej, ale skutecznie funkcjonuje. Postanowiłem się podzielić doświadczeniem, może komuś coś takiego się przyda.

Potrzebne materiały:
Płytka laminatowo- miedziana do fototrawienia dla elektroników, rozcięta na pół, z wyciętymi (w dokładnie tych samych miejscach) otworami, nieco większymi, niż przewidywana wielkość wykonywanych elementów.
Obrazek

Jeden z najdroższych elementów zestawu- gotowa płytka laminatowa z otworami, również kupiona w sklepie dla elektroników. Koszt- 17 PLN.
Obrazek

Kawałek starej listewki
Obrazek

Pudełko do żywności kupione w hipermarkecie, koszt 2 złote. Można wybrać z licznych kształtów i wielkości, ale należy dobrać taką wielkość, żeby dziurkowana płytka laminatowa przykrywała je w całości, a płytki laminatowo- miedziane z dużymi otworami były nieco większe i wystawały poza obrys pudełka. W pudełku z boku wycinamy otwór o średnicy rury od odkurzacza. Można użyć okrągłej piłki na wiertarkę (najszybsze), gorącego noża, lutownicy lub ostatecznie ostrza modelarskiego.
Obrazek

Do tego metalowe klipsy kupione w sklepie z materiałami papierniczymi, cena 8 sztuk- 5 PLN.
Obrazek

Wszystko połączymy klejem epoksydowym, to drugi najdroższy element zestawu, ale ceny nie pomnę.
Obrazek

Odpowiednio przycięte kawałki listewek przyklejamy na boki pudełka dla ich wzmocnienia i jako podstawa dla wierzchniej perforowanej płytki, którą przyklejamy szczelnie w drugiej kolejności.
Obrazek

Tutaj widać, dlaczego płytki laminatowo- miedziane muszą być większe. Są ściskane ze sobą klipsami, które muszą być poza obrysem pudełka, aby nie utrudniać odsysania.
Obrazek

Formę- matkę odwzorowywanego elementu można przymocować na różne sposoby, ale najwygodniejszy i nie pozostawiający śladów, to dwustronna taśma klejąca.
Obrazek

Płytkę tworzywa wkładamy między dwie płyty laminatowo- miedziane i podgrzewamy np. nad palnikiem gazowym. Kiedy płytka zaczyna zwisać jak hamak, to jest pora, żeby przenieść całość na naszą maszynkę. Uprzednio podłączony i włączony odkurzacz spowoduje przyssanie się płytki i odessanie powietrza znad formy. Po rozpięciu klipsów uzyskujemy taki półprodukt:
Obrazek

Po odcięciu otrzymujemy gotowy element
Obrazek

Należy zwrócić uwagę, że przy elementach przezroczystych forma musi być doskonale obrobiona i wypolerowana na błysk. Metoda obsysania nie toleruje żadnych wad na formie ( w przeciwieństwie do klasycznej metody naciągania) a ewntualne skazy uwidoczni w gotowym elemencie.

Dobrej zabawy!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez Seweryn » środa, 2 grudnia 2009, 08:42

Proste, ale skuteczne. Przyda się ta wiedza :)
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2074
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez erkamo » środa, 2 grudnia 2009, 15:00

Prosto i skutecznie :) .
POXIPOL = ok. 12-13 Zl.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 2 grudnia 2009, 15:20

Czy kopyto nie powinno byc umieszczone na jakims dystansującym je klocku od płytki z otworami, dla uniknięcia podwiniętych brzegów? Czy też moje obawy są zbyteczne, bo tworzywo jest tak plastyczne, że obejmuje dokładnie całe kopyto?
Folia do bindowania? Czy inny wynalazek?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez piotr dmitruk » środa, 2 grudnia 2009, 17:17

Powinno, ale nie trzeba więcej niż 2mm i tyle tu akurat jest. Wysokość samego kopyta powinna być jak najmniejsza.
Wykorzystuję arkusze folii VIVAK Bayera.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez Jaho63 » środa, 2 grudnia 2009, 17:18

Piotr dokładnie o to chodziło, dodam tylko, że można jeszcze obniżyć koszt. W okolicznym zakładzie produkującym obwody drukowane (takich zakładów w Polsce jest wiele) można się zaopatrzyć w najróżniejszego formatu i faktury płytki z odpadów.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Niedroga maszynka do vacuformowania

Postprzez LugerOne » środa, 2 grudnia 2009, 18:24

Ja dodam od siebie że znakomicie do podgrzewania nadają się reflektory halogenowe - popularnie zwane halopak, takie do podświetlania ogródka :)
Szybciej się nagrzewają niż piekarnik.
Równomierniej rozprowadzają ciepło niż kuchenka gazowa, no i są poręczniejsze bo można taki halopak zamontować bezpośrednio przy stanowisku pracy.
Moc zależy od tego jak duże elementy chcemy odsysać, sądzę że do kabinek starczy halopak 150W lub 300W jak chcemy szybciej nagrzać folię lub polistyren.
LugerOne
 


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości