Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Wszystkie inicjatywy grupowe mające miejsce na forum.

Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Darek62 » niedziela, 29 sierpnia 2021, 15:36

Witam
Tytuł może trochę dziwny, ale chyba jasny dla Wszystkich. Zapewne wielu z Was ma podobny do mojego dylemat - czy zdążę skleić te dziesiątki, setki modeli, które przez lata tak wytrwale zdobywałem i kupowałem ? Model trzeba było mieć, bo nie wiadomo czy będzie jeszcze kiedykolwiek i tak te ilości powstają, a potem proza życia, brak czasu i nawet z pomocą kalkulatora łatwo obliczyć (czas na jeden model x ilość = nieskończoność :)), czego oczywiście nikt nie robi by się nie dołować. Widzę jedno wyjście - połączyć wspólne siły (i zaufanie) i spróbować zrobić to razem. Zatem najlepiej byłoby stworzyć coś na kształt wspólnej modelarni, gdzie moglibyśmy nawet efektywniej podzielić się pracą (ktoś woli malarską dłubaninę, a ktoś duże powierzchnie aerografem, itd.) i doprowadzić do końca realizację naszych marzeń. Możliwa (po wspólnym spotkaniu i przedyskutowaniu) byłaby opcja by uczynić tę modelarnię w jakimś stopniu publiczną, po to by popularyzować temat i zdobywać dla sprawy nowych ludzi, a także by np. zdobyć publiczne pieniądze z urzędu na utrzymanie takiej placówki. Ja jestem w Warszawie, dysponuję dość dużą liczbą modeli do dyspozycji i lokalem w piwnicy (niedużym, ok. 15-20m2), więc wolałbym lepszy lokal. Podaję swój mail do kontaktu : dwk_108@op.pl
Liczę na to że wielu z Was ( Wszyscy ? :)) ma dokładnie taki problem i zgłosicie się, bo nigdy nie pomyśleliście że można by to zrobić w ten sposób i zawsze liczyliście - tak jak ja - na to że czas będzie można w nieskończoność rozciągać. Pora zejść na Ziemię..
Pozdrawiam serdecznie
Darek62
 
Posty: 5
Dołączył(a): piątek, 13 sierpnia 2021, 18:27

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 07:48

Niestety, też takie myśli przychodzą do głowy. Wiek coraz "sędziwszy" ("chory"=>"chorszy" => "trup"), a w pudelkach jeszcze tego na N lat dłubania. Poszedłem trochę inna drogą, zdając sobie sprawę, że te pudełka maja jedynie wartość dla samego zbieracza. Jak już kilkakrotnie widziałem po odejściu kolegów-modelarzy kończy się na sprzedaży kolekcji za bezcen. Poszedłem taką ścieżką - robię to, co najbardziej "kręci", wychodząc z założenia, że później mogę nie zdążyć. A resztę wystawiam na Allegro.
Wracając do meritum pomysłu. Jak konkretnie widzisz realizacje projektu? Najpierw wstępny montaż, później wysyłka do "lakiernika", później odesłanie na taśmociąg? No chyba że liczysz na to, że "spółdzielnia" zrzesza kolegów tylko "ze stołycy" ;o)
Avatar użytkownika
dymuwa
 
Posty: 256
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez fragles » poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 18:05

Obrazek
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1440
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez dk1970 » środa, 1 września 2021, 14:14

Pomysł zacny. Temat bardzo życiowy. Teoretycznie nietrudny technicznie do zrealizowania, ekonomicznie racjonalny. I co potem z gotowym modelem ? I kolejnym ? I następnym ? Prawdopodobnie sam model zajmuje mniej miejsca niż jego efektowne opakowanie. Darowizny dla muzeów, różnych szkół, innych ośrodków chcących wzbogacić swoje wnętrza ? Tak pół żartem a pół serio, to chyba stare kopalnie dają w Polsce szansę na przechowywanie i ekspozycję. Część różnych zasobów pudełkowych można podarować na nagrody a zrobione np na cele charytatywne ? Prawdopodobnie wielu z nas nie chce zwyczajnie by modele "zaginęły w otchłani wieków" . Takie moje przemyślenia. Zapewne wielu z nas ma podobne doświadczenia. Kiedyś modelarnia odmówiła przyjęcia "ładnych plastików", bo "tego pełno w sklepie" i nie chodziło o modele po 15 pln. Ale zaproponowany pomysł wart realizacji i będę śledził ten wątek. Fragles dobrze trafiłeś z tym surowcem na nagrobną płytę. Jest szansa na wiele stuleci, że będzie trwała. Najwyżej się ponownie napisy przeryje czy po "krecie" od nowa kamo nałoży (żarcik taki)
dk1970
 
Posty: 342
Dołączył(a): środa, 26 października 2016, 16:14

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Darek62 » środa, 15 września 2021, 18:36

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi - wyłania się z tego smutny wniosek : to ja muszę "zejść na ziemię", bo pomysł jest nierealny. Po pierwsze - nie do zrealizowania w skali kraju czy województwa, powiatu, co najwyżej miasta. Ale nawet jeśli już byłby ten lokal do którego byśmy jeździli wspólnie sklejać i malować, to co potem ? - zostawić w pustym lokalu te wszystkie piękne złożone i niezłożone modele ? Toż to gratka dla złodzieja czy pożaru, a gasić by nie było komu, ani lać złodzieja. Więc może u kogoś to zrobić, ale wtedy - on by miał najwięcej radości, a reszta co ? Przecież nie będziemy tego co miesiąc przewozić do kogoś innego... I cała ta kwadratura koła prowadzi do starych sprawdzonych rozwiązań - modelarni dzielnicowych, itd., a potem jak rośniemy to i tak wolimy robić to w domu. Amen
Pozdrawiam
Darek62
 
Posty: 5
Dołączył(a): piątek, 13 sierpnia 2021, 18:27

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 16 września 2021, 08:59

Zorganizować obwoźną wystawę i jeździć po szkołach, lub wysyłać między muzeami aby cieszyły oko gawiedzi po wsze czasy ;o)
Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 3191
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Vierbein » niedziela, 19 września 2021, 20:11

Ten wątek to chyba żart, bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić dojrzałego człowieka dręczonego podobnym dylematem. Chyba, że ktoś nie uważał i pozwolił się pochłonąć zachłanności, na którą liczą marketingowcy Sklepów modelarskich: „muszę skleić jeszcze wersję D, albo torpedową, i tę z zimmeritem. Inaczej nie umrę spełniony!”
A co to kurna ma za znaczenie, czy np. skleiłeś wszystkie wersje Mustanga? Czy według tego ocenisz swoje życie? Naprawdę?
U mnie w magazynku jest jakieś 14 modeli, a i tak uważam że za dużo. Wychodzę z założenia że oferta będzie z czasem coraz lepsza, więc po co magazynować u mnie? A jak będzie gorsza to będę dłubać w drewnie, albo znajdę coś ciekawszego do roboty.
Nie ma się co łudzić, nasze hobby nas nie przeżyje, chyba że ktoś wyrzeźbi Swordfisha ze złota. W sumie to ciekawy pomysł: Modelarzu, zadbaj o swoją rodzinę, kup model Golden Edition, cena 23 000 PLN. :idea:
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 277
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Rafal » wtorek, 21 września 2021, 02:58

W fotografii ludzie chorują na GAS - Gear Acquisition Syndrome (Syndrom Zakupów Sprzętu). Ja w sferze modelarskiej od dawna jak opowiadam komuś, to mówię że zbieram modele do sklejania. Nie pamiętam kiedy skończyłem ostatni. Także stanowisko, że wątek to żart raczej nie odpowiada rzeczywistości. Po prostu są różni ludzie i tego typu generalizacja ma bardzo słabe podstawy. To identyczna sytuacja do tej czy modelarstwem jest zioberyzm czy freestylowe sklejanie vintage.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1200
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez HK1885 » wtorek, 21 września 2021, 06:45

Lubię takie wątki, lubię takie dylematy. Nieodmiennie poprawiają mi humor... :lol:
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1813
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 21 września 2021, 09:19

Ależ nic w kolekcjonerstwie nie ma złego, wielu modelarzy popada w ten obłęd, na tym to polega "... żeby mieć je wszystkie"

random image from internet
Obrazek

to tak jakbyś zbierając znaczki zastanawiał się czy zdołasz wysłać tyle listów :P

Zdołałeś to sobie chociaż uzmysłowić , chociaż po tytule wątku wygląda że jeszcze walczysz :lol: a wielu modelarzy żyje w tej nieświadomości latami zbierając nikomu niepotrzebny plastik

fragles napisał(a):Obrazek


To część naszego hobby - kolekcjonerstwo. Trzeba tylko zapytać się samego siebie czy właśnie tego chcemy, jeżeli padnie negatywna odpowiedź, wtedy trzeba się udać do specjalisty bo wątpię żebyśmy potrafili sami sobie z tym poradzić :mrgreen:

osobiście przy stanie kilkunastu modeli odpuściłem sobie dokupowanie kiedyśsięsklei teraz sobie dokupuję tylko to na co mam aktualnie ochotę

Obrazek

Dlatego byłbym bardzo daleko od wydawania osądów o stanie poczucia humoru poszczególnych współmodelarzy :P
Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 3191
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Dylemat - czy zdążę skleić wszystko co mam ?

Postprzez Thalgonis » wtorek, 21 września 2021, 12:06

Łukasz_K napisał(a):...
...
Dlatego byłbym bardzo daleko od wydawania osądów o stanie poczucia humoru poszczególnych współmodelarzy :P


Wężykiem! :D
Pozdrówka
Thalgonis (http://www.studio-d.pl/modele)

Obrazek
Thalgonis
 
Posty: 717
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz


Powrót do Projekty grupowe PWM'u

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość