Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 21:19

Po relaksiku przy Wildcacie Army pozostaję nadal na Pacyfiku, z tym że postanowiłem się troszeczkę pobiczować szortranem ;o)

Obrazek

Model nie jest za często widywany na forach. Jakby ktoś był zainteresowany -mały inboksik

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model planuje zrobić w malowaniu maszyny ze Szkoły Doskonalenia Bojowego w Hitachi na której latał Maj. Yoshio Hirose. Przez całą wojnę odniósł dziewięć zwycięstw. Zginął 22 grudnia 1944 r. kiedy po staranowaniu B-29 jego samolot spadł do morza. Tu coś o nim http://surfcity.kund.dalnet.se/japan_hirose.htm Teraz maszyna

Obrazek

Samolot na chwile obecną planuje pomalować jak na skrinie z gry: NMF z wytyranym ciemnozielonym plus czarny na samej górze. Błyskawice obustronnie, trochę jaśniejsze niż Hinomaru z białym(?) obrysem lekko nachodzące na czarny pas przed kabiną. Hinomaru dosyć świeże. Biały pas na ogonie z obwódkami czerwonymi(?) Ewentualnie ma ktoś jakieś pomysły, uwagi co interpretacji malowania? Krótka dyskusja bardzo pomocna dla mnie była prowadzona na fb. Gdyby ktos była zainteresowany https://www.facebook.com/groups/536874219763795/?multi_permalinks=3845374622247055&notif_id=1618604911207242&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif
Ostatnio edytowano sobota, 29 maja 2021, 23:13 przez Krzysiek Kowalik, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Reklama

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez tatatusi » czwartek, 22 kwietnia 2021, 15:25

Niewiele pomogę, ale jedno mogę potwierdzić: mam kolegę zafiksowanego od wielu lat na japońskich siłach lotniczych od czasów "szmatopłatów" po koniec II wojny; wyczytał, że perfekcyjny stan hinomaru był punktem honoru mechaników. Analogicznie dbano o godła. Jak przeglądnąć zdjęcia, to faktycznie ciężko znaleźć maszynę używaną szkoleniowo/bojowo, na której czerwone placki byłyby w złym stanie.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 8 maja 2021, 01:08

Najt apdejt. Będę zamykał kadłub. Silnik trochę podpicowałem. Jak na razie z blaszkami jadę tylko zestawowymi. Skończy się chyba na tym, ze z Brenguna użyje tylko klap...

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Murek » sobota, 8 maja 2021, 14:49

"Najlepszą zabawę" będziesz miał przy obróbce miejsc łączenia wnęk podwozia z płatem... ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 8 maja 2021, 19:07

Kleiłeś czy widziałeś relację z budowy? Japa jest. Trzeba to będzie zaklajstrować bo mityczne aotake będzie źle wyglądać :mrgreen:

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Murek » sobota, 8 maja 2021, 19:39

Robiłem ten model (jest galeria na PWM), podział elementów w tym miejscu to delikatnie mówiąc nie najlepszy pomysł... ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 22 maja 2021, 17:39

Nie ukrywam, że wyszedłem ze swojej strefy komforty przy tym malowaniu. Ciężka walka przy tym srebrze na migu 15 kilka lat temu, a teraz mam powtórkę z rozrywki. Tyle tylko, że zmieniłem podkład błyszczący vallejo na czarny błysk X-1 od tamki. Dzięki czemu nie odchodzi z taśmą. Przy okazji jak tymi farbami malujecie? Znalazłem info żeby lać 1/1 z izopropanolem. Wcześniej go przeleciałem nitowadłem. Lufy Ho-103 wymieniłem na amerykańskie połcalówki. Te zestawowe były delikatnie mówiąc takie se. Od góry nie różnicowałem paneli ani nie malowałem lotek bo i tak będzie kładziony i drapany zielony

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez vincent » wtorek, 25 maja 2021, 11:36

Bardzo ładnie Ci to wychodzi.

Jedno pytanie - czy aotake kładziesz na srebrny kolor?
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » wtorek, 25 maja 2021, 16:14

vincent napisał(a):Jedno pytanie - czy aotake kładziesz na srebrny kolor?


Tak. Dobrze rozcieńczone kilkoma warstwami na sreberko.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 29 maja 2021, 23:17

Położyłem główny kolor i podrapałem. Na dalszym etapie uzupełnię odpryski kredką.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez chlystek87 » niedziela, 30 maja 2021, 06:43

Witam. co to za zieleń?
chlystek87
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek, 19 lutego 2013, 14:16

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 30 maja 2021, 07:47

Według producenta valejo 71285 ija dark green. W butelce farba jest bardzo ciemna i szara, na modelu wyszła zielona. Już się zdążyłem przyzwyczaić do tego malując farbami tego producenta :D Ciekawe jak by wyszło gdyby podkład był czarny.
Tak patrzę teraz i na laptopie kolor ze zdjęć jest w miarę ok w porównaniu z tym co wyszło, ale na telefonie wygląda bardzo soczyście.

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez vincent » poniedziałek, 31 maja 2021, 17:28

Bardzo fajny warsztat i ładne zdjęcia, przyjemnie się ogląda.
Mógłbyś zdradzić z jakiego cziping medjuma korzystałeś?
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 31 maja 2021, 20:29

vincent napisał(a):Mógłbyś zdradzić z jakiego cziping medjuma korzystałeś?


Pewnie :) chipping medium Vallejo. Poniżej małe streszczenie jakie zamieściłem na innym forum opisujące moje zmagania z materią:

Model po malowaniu srebrem zabezpieczyłem błyszczącym bezbarwnym lakierem z pomarańczowej Hataki. Jest dosyć „twardy” po wyschnięciu i bardzo dobrze trzyma. Po nałożeniu Hataki nałożyłem chipping medium. Później szybciutko żółty na krawędziach natarcia skrzydeł, zielony na całej górze i zakończyłem na czarnym pasie przed i za kabiną. Starałem się to zrobić w miarę szybko gdyż nigdzie nie znalazłem info jak długo można pracować na położonym medium (jakby ktoś wiedział będę wdzięczny za info). Po ściągnięciu taśmy maskującej zabrałem się za drapanie. Istotną kwestią też wydaje mi się przygotowanie farby przed drapaniem. Chodzi o jej zwilżenie. Używałem do tego pędzla. Przy dużej ilości wody i drapaniu jeszcze jak woda była na farbie schodziły spore jej połacie. Za duże. Nie byłem zadowolony. Interesujące mnie efekty uzyskiwałem kładąc minimalna ilość wody, można powiedzieć że jedynie zwilżając powierzchnię farby. Robiłem to małymi partiami gdyż woda dosyć szybko odparowywało i źle się skrobało. Używałem do tego zaostrzonej wykałaczki. Niestety łamała się i rozwarstwiała. Dobrym pomysłem okazało się zatopienie funkiel nówki w „superglu” tak żeby drewno trochę go wypiło. Po przeschnięciu zaostrzyłem ją na papierze ściernym i skrobałem dalej. Tak obskrobałem cały model, ale brakowało mi tej „ostrości” w zadrapaniach. W rękę poszedł skalpel. Zwilżałem powierzchnię farby pędzlem i czekałem aż woda zniknie- czy tam wsiąknie w farbę i dopiero wtedy drapałem skalpelem. Wychodziły drobne i ostre zadrapania. I tak dobrnąłem do momentu jaki widać w poprzednim poście. Zastanawia mnie jakby się drapało gdyby farba dobrze wyschła i czy w ogóle by to było możliwe.

Tymczasem udało mi się ostatnio psiknąć jeszcze od szablonów Hinomaru. Teraz jeszcze pas na ogonie i rozkminić musze szablon błyskawicy i będzie można zamknąć etap malunków. Co do pasów na ogonie to był on biały z obwódką z przodu czy po obydwu stronach? i w jakim kolorze ona mogła być- czarny, czerwony? Jest jakiś schemat z tej jednostki? Różnie jest to interpretowane w malowaniach.

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Nakajima Ki-44 Shoki, Sword 1/72

Postprzez marco2607 » środa, 2 czerwca 2021, 06:28

Kawał dobrej roboty, ale ten zielony :( :-/ :!: , zakup farb gunze lub AK mile widziany.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości