Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 26 maja 2010, 09:29

Poniżej kilka zdjęć elementów nowego, głośnego zestawu Zvezda. Pokazuję to jako ilustracje wcześniejszych opowiadań na temat wspaniałości tego modelu.
Tytułem skromnego komentarza: pokazane elementy oczywiście są jeszcze niekompletne (poza zespołem wnęk podwozia) i jeszcze dużo zestawowych detali dojdzie do kabiny czy silnika.
Przy silniku zaskakujący mankament - zrobiono tylko część osprzętu, brakuje przede wszystkim kanału powietrza od sprężarki do cylindrów, brak pompy wtryskowej i zespołu napędu mechanizmu zmiany skoku śmigła. Mówiąc prościej - cały spód silnika jest goły. Dziwne to, bo osłony głowic wykonane są wspaniale a chłodnica oleju i dolna osłona silnika są zaprojektowane do eksponowania silnika otwartego też od spodu. Tak jakby brakowało jednej malutkiej ramki, mam nadzieję, że producent dostrzeże ten brak i w kolejnych edycjach doda te elementy.
Bardzo pięknie wykonany jest ogon, statecznik jest poprawnie asymetryczny a płócienne poszycie mimo że nie idealne to nie przejaskrawione, spokojnie do przyjęcia.
Na kadłubie schodek za kabiną zeszlifowuje się w 10 min dzięki doskonałej jakości plastikowi, warto zwrócić uwagę na taki detalik jak wykonanie pokrywy Mutterkompassu jako lekko wypukłego okrągłego dekla. To jeden z moich ulubionych fragmentów modelu.
Przy okazji szlifowania, elementy odlane są zaskakująco czysto (zobaczymy co będzie na etapie późniejszej produkcji w tych formach) chociaż miejscami trzeba lekko doszlifować ślady szwów form. Tu kolejny plus, dobry plastik świetnie się obrabia a przy okazji widać jak bardzo precyzyjne i skomplikowane formy zaprojektowano do tego modelu.
Składalność całości jest wzorowa. Miejscami potrzebne niewielkie szpachlowanie ale nie jest to absolutnie nic uciążliwego. Tak samo bywa i w najnowszych Tamiyach.

Do tej pory zmontowałem ciut więcej jak na zdjęciach, ale lepiej całość eksponować w komplecie.
Miłego oglądania.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Stratocaster » środa, 26 maja 2010, 10:47

Bardzo ładny! Rzeczywiście. Silnik zdetalowany jak w Eduardzie 1/32. No i nareszcie ktoś zrobił imitację uszczelnień ze skóry we wnękach podwozia.
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 26 maja 2010, 11:02

Ja to myślę, że silnik jest zdetalowany o niebo lepiej jak w tym Edku 1:32. Porównałem sobie to z Airesem 1:48 i wolę ten plastikowy silnik, nie ma odlanych przewodów zapłonowych więc odpada ich usuwanie. Do tego okna wylotowe cylindrów są wydrążone, bardzo dobry ten silnik, szkoda że pominięto te opisane elementy ale poza tym super.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez CzarekB » środa, 26 maja 2010, 13:04

W ramach dopingu, na HS tez ktoś ten model robi.

http://www.network54.com/Forum/47751/me ... %2C+part+2.

Jak na razie gość pieje z zachwytu.

Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 26 maja 2010, 13:19

A ja muszę się poddać samokrytyce i przyznać, że przez te lata odwyku od 109 i dłubania pancerki już mi się mózg zlasował.
Element z podstawą pedałów orczyka i rynienkami dla MG 151 jest odlany poprawnie i instrukcja się nie myli. Coś mi się uroiło, że powinien być odwrotnie i tak położyłem na zdjęciu.
Wieczorem pokażę już poprawne ułożenie razem z pedałami.

Natomiast co do modelu to ja również podzielam zachwyty tego Pana.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez piotr dmitruk » środa, 26 maja 2010, 14:09

CzarekB napisał(a):W ramach dopingu, na HS tez ktoś ten model robi.

http://www.network54.com/Forum/47751/me ... %2C+part+2.

Jak na razie gość pieje z zachwytu.

Czarek.

Na czeskim też dwóch
http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=57 ... &sk=t&sd=a
http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=57&t=45444&start=0
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez CzarekB » środa, 26 maja 2010, 14:32

Proszę o wybaczenie, ale angielskim władam znacznie sprawniej niż czeskim, naleciałość spowodowana miejscem zamieszkania ;o)
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 26 maja 2010, 14:36

Ja mimo tego, że wychowałem się i spędziłem 20 lat kilkanaście km od Czechosłowackiej / Czeskiej granicy a także regularnie konsumuję ich najlepszy napój - także niewiele rozumiem.
Czytam o tych skrzydłach :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez RAV » środa, 26 maja 2010, 14:40

Nazgul13 pisze po słowacku. A czego konkretnie nie rozumiecie?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 26 maja 2010, 14:41

Ja Ci mogę powiedzieć co rozumiem, będzie prościej.
Generalnie jakbyś miał chwilkę i streścił o tych skrzydłach, co piszą?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Pawel Burchard » środa, 26 maja 2010, 14:50

Byłem wstrzemęźliwy ale tak mnie wkurzyliście, że dzisiaj też zamowiłem ten model ;)
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez RAV » środa, 26 maja 2010, 14:54

Kuba Plewka napisał(a):Generalnie jakbyś miał chwilkę i streścił o tych skrzydłach, co piszą?

Jakbym miał chwilkę, to bym przejrzał 13 stron dwóch wątków i może bym się domyślił, o który fragment Ci chodzi. Ale w tym momencie chwilka by się skończyła.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez net_sailor » środa, 26 maja 2010, 15:05

Kuba Plewka napisał(a):Czytam o tych skrzydłach :)

O właśnie, to tam objawił się konsultant merytoryczny.
Jakoś nie mogłem odszukać tych linków bo byłem przekonany, że było to forum anglojęzyczne (ja też czeskiego ani w ząb :oops: ).
Streszczenie o skrzydłach jest tutaj:
viewtopic.php?p=135088#p135088
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » środa, 26 maja 2010, 17:16

A jakie jest Twoje prywatne zdanie na ten temat, poza wypowiedziami pokazali jakieś kwity na poparcie info o gładkich skrzydłach?
Spośród 109 akurat F-ką się raczej mało interesowałem i nie kupowałem zbyt wiele na jej temat, o tych skrzydłach nie słyszałem. Na zdjęciach tak naprawdę to każde jest gładkie. Znasz te fotki LIFE'a z pustynnymi porzuconymi F i G, one są tak wygładzone że wyglądają jak całe z jednego arkusza blachy zrobione.

to jest fajna fota:
http://www.messerschmitt-bf109.de/displ ... ummer=6435

i ad rem:
http://www.messerschmitt-bf109.de/displ ... ummer=2024
gładkie skrzydło?

http://www.messerschmitt-bf109.de/displ ... ummer=6509
albo tu?

http://www.messerschmitt-bf109.de/displ ... ummer=6507
tu co prawda G-2/Trop...ale wygładzony do granic możliwości.

Ja tam już sam nie wiem, nie to żebym facetom nie wierzył ale jakoś wątpię.
Poza tym - cieszę się, że sobie też tego F kupiliście i Ty i Paweł.
Rozdłubcie natychmiast! ;o)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez net_sailor » czwartek, 27 maja 2010, 15:13

Kuba Plewka napisał(a):A jakie jest Twoje prywatne zdanie na ten temat, poza wypowiedziami pokazali jakieś kwity na poparcie info o gładkich skrzydłach?

Kwitów akurat nie pokazywali (i wcale się nie dziwię), ale widziałem, że Lynn Ritger poparł tę tezę swoim autorytetem.
Jestem skłonny uwierzyć w tę wersję. Opiszę jak ja to "czuję". Jeśli skrzydło wymagało wzmocnienia to mogło się ono odbyć m. inn. poprzez zwiększenie grubości pokrycia. Przy tym pokrycia nie trzeba pogrubiać na całej powierzchni lecz tylko w części przykadłubowej (grubsze) i środkowej (cieńsze) pozostawiając końcówki takie jak były (najcieńsze). Właśnie przy arkuszach blachy o różnej grubości powstałyby linie podziału o które nam się rozchodzi.
Wiem też, że Mansur próbował wyprowadzić ogólną regułę odnośnie zakładów, które miałyby produkować F-2 z takimi skrzydłami, ale w konfrontacji ze zdjęciami widzę w niej tak liczne odstępstwa, że za bardzo bym się nią nie sugerował. Z tym zastrzeżeniem, iż nie musi to oznaczać jej falsyfikacji lecz może jedynie dowodzić przypadków częstej zamiany skrzydeł w egzemplarzach liniowych (tak np. mogły zawędrować skrzydła K50/51 na F-4, gdzie teoretycznie być ich już nie powinno).
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 69 gości