Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » piątek, 20 lutego 2015, 23:55

Może komuś się przyda: piękna encyklopedia dotycząca Rafale do której linka dostałem na ModelWork.pl.
Kopalnia cennych informacji.
http://astrashastra.blogspot.com/2012/1 ... nboyz.html
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » sobota, 21 lutego 2015, 22:13

Jeden z forumowiczów zaoferował mi poszukiwany pocisk ASMP-A wraz z pylonem, tak więc powoli przymierzam się do konfiguracji uzbrojenia.
Zamówiłem także z NorthStar Models pocisk Exocet, gdy już to wszystko będę miał w rękach to zadecyduję co podepnę pod kadłubem.

Omijanie embarga zbrojeniowego to jedno (pocisk sprowadzam z Ukrainy, a zdaje się że nie wolno :)), a prace nad Rafałkiem to druga sprawa.
Korpus maszyny został już niemal całkowicie zmontowany.
Dokleiłem to czego się najbardziej bałem, czyli wloty powietrza, doszlifowałem miejsca połączenia i odtworzyłem część linii podziału.
Nie było to takie trudne, choć trzeba przyznać, że jeśli te wloty dopasuje się z jednej strony (ja je dopasowywałem do dolnej krawędzi kadłuba, bo tam trudniej byłoby to szlifować i wyprowadzać), to z drugiej tworzy się spory uskok. Oba te uskoki "zrobiłem" na górze wlotów, dzięki czemu mogłem łatwiej je wyrównać - ta cześć kadłuba jest płaska i ma mało linii podziału.
Zmontowałem także statecznik pionowy, usunąłem ślady połączenia, odtworzyłem drobne ubytki w liniach podziału i w zasadzie ta cześć jest gotowa do sklejenia.
Na zdjęciu poniżej statecznik jest po prostu postawiony na kadłubie, co pokazuje jak dobrze jest spasowany z korpusem maszyny.
Acha, czarna linia połączenia wlotu powietrza i korpusu to ślad po szpachlowanie czarnym klejem CA - to nie jest szpara. :)
Jak widać dokleiłem także osłonę radaru maszyny.

Obrazek

Wziąłem się także za skrzydła. Tutaj spasowanie jest gorsze, bo jeśli przyklei się je równo do kadłuba wzdłuż górnej krawędzi klejenia, wówczas po drugiej stronie, na spodzie, pojawia się bodaj milimetrowa szpara.
Jest to niestety efekt złego spasowania, na szczęście jest to wolna od linii podziału przestrzeń i można tam dowolnie to wszystko zaklejać, szpachlować i szlifować, bez bólu.
Szparę wypełnię paskiem polistyrenu i wyszlifuję.
Revell mimo tego że odtworzył skrzydła niezwykle wiernie jeśli chodzi o detale, to niestety odlał je w całości razem z klapami.
Zrobił to w taki sposób, że aż prosiło się o wycięcie ich i zamontowanie w wychylonej pozycji, co zamierzam zrobić.
Klapy, po kilkukrotnym przejechaniu nożykiem Trumpetera do rycia linii wzdłuż linii łączącej je z płatem skrzydła, po prostu same odpadają, nie da się tego źle odciąć.
Na zdjęciu poniżej widać skrzydło już po amputacji klap (trzeba to wszystko jeszcze wyszlifować i wyrównać, widać trochę szwów itp.), jak i drugie, gdzie jeszcze niczego nie odcinałem.
Klapy będą mniej więcej w takiej pozycji jak na zdjęciu (dodałem tylko mały zawiaski, który powinien tam być), jednak nie podoba mi się szpara jak tam powstaje.
Zastanawiam się (i proszę o poradę, bo pierwszy raz coś takiego robię) czy po prostu spiłować pod kątem krawędź płata skrzydła, do którego przykleję klapy, czy też do krawędzi klapy przykleić półokrągły profil polistyrenowy, który troszkę zniweluje tę szparę.
Wolałbym nie spiłowywać krawędzi klap, bo jest tam sporo detali na samym brzegu.

Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez rotpol13 » sobota, 21 lutego 2015, 22:20

Krótko i zwięźle :mrgreen: W sam raz na artykuł zapewniający byt ''Modelarzowi" i wydanie kolejnych 10 numerów :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » środa, 25 lutego 2015, 00:24

Ufff, narobiłem się ze skrzydłami, które są najgorzej chyba spasowanymi częściami modelu.
To znaczy spasowane są dobrze, ale albo wzdłuż górnej, albo dolnej krawędzi i korpusu. Nigdy obu jednocześnie, niestety.
Popełniłem błąd, zakładając że wszystkie szpary wypełnię paskami polistyrenu i klejem CA - owszem, tak zrobiłem, ale doszlifowanie tego na równo to były dwa dni roboty.
Do tego nie mam pewności czy miejsce łączenia nie "wyjdzie" pod podkładem, ale to najwyżej się przeszlifuje jeszcze raz.
Na zdjęciu poniżej przyczepiłem prowizorycznie klapy, żeby pokazać jak to wygląda po zastosowaniu okrągłego półprofilu.
Wydaje mi się, że nie jest źle.
Problemem jest natomiast maksymalny kąt wychylenia klap, który w realu jest nieco większy.

Obrazek

U mnie maksymalne wychylenie jest takie jak poniżej:

Obrazek

Dlaczego?
Wszystko przez profil końcówki klapy i profil kadłuba, który styka się z klapą.
W miejscu zaznaczonym strzałką klapa po prostu (dzięki temu wykrzywieniu) blokuje się o kadłub.
Mam do wyboru: albo zostawić jak jest, albo nieco opiłować ten profil klapy co da jej więcej luzu.
Zobaczymy.

Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » środa, 25 lutego 2015, 23:26

Za dwa dni mija miesiąc jak rozpocząłem prace nad tym modelem, pomyślałem więc że warto może wziąć się do roboty w końcu.
Tak więc dziś "zamknąłem" bryłę maszyny i wreszcie Rafale pokazuje jakim ładnym samolotem jest. Bo jest.
Dorobiłem większość zaginionych w akcji linii podziału, kilka jeszcze należy jednak dorobić.
Wymieniłem za to czujnik na szczycie statecznika pionowego.
Od wczoraj pracuję także nad waloryzowaniem przedniej goleni podwozia (nie pokażę tego na razie): śrubki, zawiasy, przewody i sam nie wiem co tam jeszcze się da, to odtwarzam.
Wychodzi fajnie.
A na razie - Rafałek:

Obrazek
Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » piątek, 27 lutego 2015, 19:34

W czasie szlifowania miejsca łączenia skrzydła z kadłubem doszło do małego wypadku, jak widać na zdjęciu.
Kurka wodna, taki drobiazg a psuje dobre wrażenie, do tego raczej nie jest to do naprawienia...
Siateczka nie została tylko wgięta, ale po prostu (chyba) zwyczajnie kawałek został wyrwany.
Jeśli ktoś ma jednak jakieś pomysły, to chętnie wysłucham.

Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez rotpol13 » piątek, 27 lutego 2015, 20:08

Solo napisał(a):Jeśli ktoś ma jednak jakieś pomysły, to chętnie wysłucham.



Można ptaka w tym miejscu posadzić :mrgreen:

Obrazek
Obrazek

...albo :mrgreen:

Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Klugi » piątek, 27 lutego 2015, 20:58

rotpol13 napisał(a):...albo :mrgreen:

Obrazek


Opcja nr. 3 bardzo mi się podoba ;), a jak nie, to spróbuj tak jak Piotr sobie poradził

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=59791&start=45#p776401

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Klugi
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek, 7 listopada 2013, 21:36
Lokalizacja: Kitchener, Ontario, Kanada

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez net_sailor » piątek, 27 lutego 2015, 21:01

rotpol13 napisał(a):Można ptaka w tym miejscu posadzić :mrgreen:

To niezgodne z zebraną przeze mnie dokumentacją. Mam dowód na to, że w Rafałku ptaki siadają na pylonach uzbrojenia, omijając widoczną w tle siateczkę :twisted: :
Obrazek
Tytułem wyjaśnienia dodam, że to nie był dziki jastrząb, tylko oswojony - należał do sokolnika strzegącego lotniska.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » piątek, 27 lutego 2015, 23:47

Klugi napisał(a):Opcja nr. 3 bardzo mi się podoba ;), a jak nie, to spróbuj tak jak Piotr sobie poradził.


Najprostsze bywają pomysły które przychodzą do głowy pierwsze - zamówiłem nowy zestaw blaszek. :)
Teraz tylko muszę jakoś ostrożnie wydłubać starą i jedziemy dalej.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez giberes » sobota, 28 lutego 2015, 00:12

Solo napisał(a):W czasie szlifowania miejsca łączenia skrzydła z kadłubem doszło do małego wypadku, jak widać na zdjęciu.
Kurka wodna, taki drobiazg a psuje dobre wrażenie, do tego raczej nie jest to do naprawienia...
Siateczka nie została tylko wgięta, ale po prostu (chyba) zwyczajnie kawałek został wyrwany.
Jeśli ktoś ma jednak jakieś pomysły, to chętnie wysłucham.



Mógłbyś trochę popleść :mrgreen: :mrgreen: ;o)
Non omnis moriar, zostanie po mnie parę modeli, które żona wyrzuci.
Avatar użytkownika
giberes
 
Posty: 281
Dołączył(a): niedziela, 22 sierpnia 2010, 19:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » niedziela, 1 marca 2015, 19:55

Na szczęście udało mi się znaleźć te blaszki w Plastmodelu i już zamówiłem.
Mam jednak farta czasami.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Jurek Greinert » niedziela, 1 marca 2015, 21:20

Solo napisał(a):W czasie szlifowania miejsca łączenia skrzydła z kadłubem doszło do małego wypadku, jak widać na zdjęciu.
Kurka wodna, taki drobiazg a psuje dobre wrażenie, do tego raczej nie jest to do naprawienia...
Siateczka nie została tylko wgięta, ale po prostu (chyba) zwyczajnie kawałek został wyrwany.
Jeśli ktoś ma jednak jakieś pomysły, to chętnie wysłucham.

Obrazek

Ja bym tą nową spasował na zero z powierzchnią, wkleił na CA ale delikatnie, używając drucika jako zakraplacza, tak milimetr po milimetrze a potem szlifował po całej powierzchni bez maskowania. Jak to dobrze wkleisz i nie upaprzesz siatki to żadna siła tego nie wyrwie i będzie git.......a tak btw jak Ci zostanie coś blach to chętnie nawet niekompletne przygarnę za rozsądną kasę. Czeka u mnie 2-miejscowy a jak dobrze wiesz z dodatkami do Rafale kicha.
Pozdrawiam Jurek
______________________________________________________________

GALERIA
Warsztat : Fokker D-XXI
Avatar użytkownika
Jurek Greinert
 
Posty: 1092
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 17:10
Lokalizacja: Gliwice

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Maciej Gruca » niedziela, 1 marca 2015, 21:54

...a z czym, Ty żeś solo nie miał kiedyś kłopotów?
Nie chcę rozwijać tego tematu, bo łatwiej wymienić te z którymi nie miałeś...
...tyle wymieniania...

Mam na swoim koncie ów model, i nie spotkałem się z problemem źle spasowanych skrzydeł.
No cóż...
Panie świeć nad jego duszą...
Avatar użytkownika
Maciej Gruca
 
Posty: 666
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 10:20

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » niedziela, 1 marca 2015, 22:43

Jurek Greinert napisał(a):Ja bym tą nową spasował na zero z powierzchnią, wkleił na CA ale delikatnie, używając drucika jako zakraplacza, tak milimetr po milimetrze a potem szlifował po całej powierzchni bez maskowania. Jak to dobrze wkleisz i nie upaprzesz siatki to żadna siła tego nie wyrwie i będzie git.......a tak btw jak Ci zostanie coś blach to chętnie nawet niekompletne przygarnę za rozsądną kasę. Czeka u mnie 2-miejscowy a jak dobrze wiesz z dodatkami do Rafale kicha.


Nie powinno być problemu, bo przy próbie wydłubania resztek siatki okazało się, że w praktyce sama ona wyskoczyła z kadłuba, mam więc po niej miejsce gotowe na włożenie nowej.
Nie trzeba nic dłubać, szlifować i przymierzać, wystarczy wkleić, ewentualnie prysnąć płynną szpachlą z aero i zaszlifować jakieś miko-szpary.
Co do blaszek - nie ma problemu, chętnie Ci je nawet podaruję, odezwij się gdy skończę model, zobaczymy co zostanie.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości