Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Artek82 » piątek, 2 grudnia 2011, 15:51

Ja pierwszy raz styczność z tym modelem miałem w 1988 roku. Jako pierwszego producenta pamiętam Spółdzielnię Rzemieślniczą Reflex, a czy ktoś to robił szybciej to nie kojarzę ;o) Pewne jest że potem zniknął ten model na jakiś czas i pojawił się na sam koniec lat 90-tych pod logiem ZTS Plastyk i obecnie Mastercraft ;o)
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 2 grudnia 2011, 16:28

erkamo napisał(a):Mam pytanie do obu guru modeli PRL.
Była kiedyś kopia C-714 Cyclone Hellera, nieco uproszczona.
Kto ją wypuścił i kiedy mniej więcej?


Potwierdzam datę podaną przez Artka. U mnie od kwietnia 1988.

Edit: Sprawdziłem w moim czerwonym zeszycie, trochę mnie pamięć zawiodła. Ten Caudron trafił do mnie w sierpniu 1987.
Ostatnio edytowano piątek, 2 grudnia 2011, 21:03 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez erkamo » piątek, 2 grudnia 2011, 18:24

Dziękuję.
To by się mniej więcej zgadzało. Okres, w którym moje zainteresowanie rodzimymi wypuskami zmalało i dlatego nie wpadło mi to cudo w łapy. Albo było to tak krótko, że już nie pamiętam ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 3 grudnia 2011, 23:06

Oj tak czytam i czytam obrazki oglądam i otwierają mi się w głowie zapomniane dawno kartki. Prawie wszystkie te starocie miałem kiedyś w ręku (mówię o dostępnych w PRL). Prawie wszystkie sklejałem i dziś z tego mojego wczesnego(lata 70-te)sklejania śladu nie zostało.Z lat 80-tych mam za to pudło od TV modeli Novo, troszkę vacu, Matchbox i innych.
Wizyta w CSCH była pełną emocji loterią i z braku laku sklejało się potworki wiele razy. Czas pokaże czy modelarze będą mieli następców, czy będą ginącym gatunkiem jak filateliści ( ktoś zna młodego filatelistę bo ja nie !). Dziś nie zbiera się znaczków tyle jest przecież obrazków w internecie :shock: Gdzieś mój album ze znaczkami leży zapomniany w pawlaczu, od lat do niego niego nie zaglądałem. Następcy modelarza się niestety nie dochowałem !
Czy spędzanie wielu godzin nad kawałkami plastyku, wdychanie oparów kleju i farb wydawanie często niemałych pieniędzy na modele dodatki itp. ma przyszłość ?
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2547
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Artek82 » niedziela, 11 grudnia 2011, 23:52

Grzegorz2107 napisał(a):A swoją drogą, to właśnie ta seria D , jest najbardziej efektowna. Ten Tu-20 z latarnią morskę, czy Caravelle z Wezuwiuszem, to moje ulubione, chociaż wciąż w obcych rękach :)

O taką Caravkę chodziło Grzesiu :twisted: :?: a jak Boeing dojdzie, to poślij mi chociaż fotki co :mrgreen:
Obrazek
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 12 grudnia 2011, 00:32

Artek82 napisał(a):
Grzegorz2107 napisał(a):A swoją drogą, to właśnie ta seria D , jest najbardziej efektowna. Ten Tu-20 z latarnią morskę, czy Caravelle z Wezuwiuszem, to moje ulubione, chociaż wciąż w obcych rękach :)

O taką Caravkę chodziło Grzesiu :twisted: :?: a jak Boeing dojdzie, to poślij mi chociaż fotki co :mrgreen:
Obrazek


No nie jest człowiek anonimowy w internecie :mrgreen:
Boeing dojdzie, ale ja dopiero na Święta będę go odpakowywał, w samą Wigilię jak zdążę na prom.
A Caravelle dokładnie taka. Wezuwiusz i klasyczny motyw Zatoki Neapolitańskiej. :mrgreen:

A w ramach informacji dla Vintadżystów: Na Ebayu bywa możliwość kupienia kopii kalkomanii do sporej ilości starych Plasticartów (nie ma żadnej aktualnej aukcji, parę dni temu widziałem). Widać, że nostalgicznych sklejaczy jest na świecie więcej i rynek zaczyna reagować. :)
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez JGucwa » piątek, 30 grudnia 2011, 13:53

Grzegorz2107 napisał(a):...No nie jest człowiek anonimowy w internecie :mrgreen: ... .


Niestety (albo i stety ;o) ), światek internetu jest bardzo mały zwłaszcza, jeśli chodzi o aukcje internetowe. Pomimo "ochrony danych osobowych", gdy widzisz pierwszą i ostatnią literę nick-u to wiesz (lub domyślasz się w 90%), kto licytuje, kto wygrał :mrgreen: :lol: . Znając licytujących wiesz, jakich reakcji należy się spodziewać, bo każdy z nich ma pewne upodobania i jest skłonny zapłacić tyle - czy tyle. To niczym partia pokera, lub szachów.
Wygrywa zawsze "Pistolero Desperado" :lol: :lol: :lol: ...
... chyba, że jest opcja "Kup teraz" :mrgreen: .
Ostatnio edytowano sobota, 31 grudnia 2011, 11:56 przez JGucwa, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Pafko » piątek, 30 grudnia 2011, 14:11

Sorki,że tak z innej beczki...coś mi świta w głowie, że był też taki miniaturowy model PZL P50 Jastrząb. Czy ktoś z Was kojarzy taki model?
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 20:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez waran » piątek, 30 grudnia 2011, 14:31

Obrazek
Obrazek
Pamiętam te wszystkie modele a specjalnie dla wspomnienia czaru ;o) pokazuje jeden zestaw który mam na półce.
Rok wydania 1959 albo 1960 :?:firma Renwal"s, 2 modele za 1$,w pudełku jeszcze oryginalny i śmierdzący klej,japonka do pokrycia tych modeli.Modele z tej firmy znajdują się chyba w gablocie muzeum lotnictwa w Krakowie.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Artek82 » wtorek, 8 stycznia 2013, 14:23

Ostatnio robiąc wietrzenie i porządkowanie magazynu wpadło w ręce kilka pudeł pasujących do tematu, a że jakiś przestój we wspominkach był długi to proszę :P
Obrazek
kilka wynalazków rodem z ZSRR :D

Troszkę rodzimych wytworów ;o)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

i kilka wydmuszek :)
Obrazek
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez BOMI21 » wtorek, 8 stycznia 2013, 17:52

Wilga :shock: :shock: :shock:
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez WoW3@poczta.onet.pl » sobota, 23 lutego 2013, 03:08

Mam pytanie do artka82, czy masz te szybowce czy to tylko pudełka i z którego są roku? Jeśli masz te szybowce to czy jest w śród nich tłoczony z niebieskiego plastiku. Z góry dziękuje za odpowiedz.
WoW3@poczta.onet.pl
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2013, 00:10

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez djack » sobota, 23 lutego 2013, 15:12

Te ruskie box-arty (jesli tak je można nazwać) były zabójcze. Dali napis "Zbornaja modiel samolieta" albo "istriebitiel" i się człowieku zastanawiaj co jest w środku. ;o)
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez LordDisneyland » piątek, 1 marca 2013, 13:17

djack napisał(a):Te ruskie box-arty (jesli tak je można nazwać) były zabójcze. Dali napis "Zbornaja modiel samolieta" albo "istriebitiel" i się człowieku zastanawiaj co jest w środku. ;o)


Ale dzięki przymusowej nauce języka rosyjskiego gdzieś koło czwartej klasy mógł człek zrozumieć, że nie kupuje modelu samolotu transportowego, a odzwierciedlenie umowne myśliwca :)
Born to lose - out to lunch
- Ian "Lemmy" Kilmister
Avatar użytkownika
LordDisneyland
 
Posty: 904
Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 12:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Artek82 » środa, 6 marca 2013, 12:36

W zestawie szybowców nie ma żadnego z niebieskiego tworzywa ;o)

A za około 15 tyś. PLN można sobie takie cacko kupić i to edycja na nasz rynek :twisted:
http://plasticart.torgg.com/index.php?r ... uct_id=108

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 17:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości