Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez sq9ans » czwartek, 13 listopada 2008, 18:37

Patyk napisał(a):Mi-2 ma fajny box-art :mrgreen:


Whitley także ;o) . Jak będę u rodziców to zrobię fotkę sklejonego co go popełniłem 16 lat temu jak byłem w wojsku.
sq9ans
 
Posty: 399
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:16

Reklama

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez dareksommerfeld » czwartek, 13 listopada 2008, 20:11

A ja swoje pierwsze novo-frogi kupowałem za pośrednictwem ogłoszeń w Skrzydlatej Polsce. Wtedy byłem w szkole w Zamościu(TSWL) i nie miałem dostępu do normalnych sklepów lub giełd. Po pewnym czasie miły Pan zaczął przysyłać mi wykazy przed ukazaniem się ogłoszenia więc mogłem zakupić kilka fajnych modeli.
Pozdrawiam Darek.
dareksommerfeld
 
Posty: 129
Dołączył(a): piątek, 16 listopada 2007, 08:48

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez siara1939 » czwartek, 13 listopada 2008, 20:33

Ten Karas to rarytas- nawet ma literowke na boxie. :->
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 13 listopada 2008, 20:54

Inbox Lotniowego Spitfire UTI

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I jeszcze deser dla wielbicieli nitów

Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 14 listopada 2008, 21:19 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 5 razy
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Ralf_S » piątek, 14 listopada 2008, 01:04

Grzegorz2107 napisał(a):.....
I jeszcze deser dla wielbicieli nitów
Obrazek


Tego to chyba nitowali ci, co stawiali wieżę Eiffel'a w Paryżu.... :mrgreen:

A swoją drogą to pamiętam, że w SP był wykaz modeli NOVO, ponieważ Rosjanie mieli niezrozumiałą dla mnie filozofię unikania oryginalnych nazw samolotów. I tak np mój liubimyj Hawker Hunter FG.9 to "Indieks 204"....
Swoją drogą to lubiłem handel z przybyszami zza wschodniej granicy. Zawsze udało mi się dużo utargować, aż czasem było mi głupio :oops:
Ale cóż, takie były czasy....
Mam jeszcze kilka takich nadgryzionych zębem czasu, a nawet masą kota :shock: modeli z PRLu.
Jutro machnę jakieś fotki i wrzucę do kolekcji.

RS
Pozdrawiam
Ralf_S
Avatar użytkownika
Ralf_S
 
Posty: 1278
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 01:43
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Darek Trzeciak » piątek, 14 listopada 2008, 02:29

A macie koledzy fotki pudła/modelu "Antka" madeinCCCP w skali bodajże 1/50 :? Miałem chyba 6 lat i był to mój pierwszy kontakt z modelami (choć go nie sklejałem) Z sentymentu bym go chętnie kupił... jako zanęta na kurz.
dareksommerfeld napisał(a):Wtedy byłem w szkole w Zamościu(TSWL) i nie miałem dostępu do normalnych sklepów lub giełd

Witam kolegę elewa :D Ja natomiast będąc w TSWL-u mogłem się już zaopatrywać w sklepie na rynku miejskim naprzeciw ratusza. To był mój powrót do modelarstwa 8-)
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Aleksander » piątek, 14 listopada 2008, 14:04

No to koledzy, pojechaliście po najczulszej strunie sentymentu :lol: . Ech te czasy... Miałem szczęście, bo miałem wujka w Anglii, który rozumiał moją pasję, więc przysyłał mi od czasu do czasu wyroby Airfixa (a był to rok bodajże 1970 - zaraz po emisji "Bitwy o Anglię"), więc na podwórku byłem "półtora gościa".
Wiele te modele przeżyły, część zrobił mój ojciec, ale potem miał dosyć - i tak się zaczęła moja modelarska przygoda. Pierwszy, to centralnie połozony "box-art" - F4U-1D Corsair (przez dlugi czas w zabawach - ze względu na wygięte skrzydła "robił" za Stukę) - żeby dokończyć opowieści - 90% tych modeli stoi nadal na półce - część niepomalowana, część pomalowana tak, że "wszyscy uciekli" :mrgreen: , ale stoją, bo po nich widać moją modelarską historię. Większość przeżyła 5 przeprowadzek, ale jakoś się mają.
Oto zdjęcia drobnej części zachowanych "box-artów", wybrana przypadkowo "spod dużego palca" (jak one pobudzały wyobraźnię!).

Obrazek

A dodatkowo jedyna moja (niedokończona) przygoda z waku - Jak-15 po różnych przejściach zgubiłem połówkę kadłuba i oszklenie kabiny - reszta - jak widać.

Obrazek

Obrazek

I na deser - Karaś - zrobiony niedawno, ale "spudła", bez żadnej waloryzacji, żeby zachować klimat tamtych czasów - wszystkie elementy (łacznie z kalkami) oryginalne, dodałem jedynie drążek sterowy ze szpilki w kabinie :lol:

Obrazek

Obrazek

Łza się w oku kręci...
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8012
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 14 listopada 2008, 21:29

Dubena , Ceski Dub skala ok. 1:270?
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez djack » sobota, 15 listopada 2008, 00:08

U mnie też co nieco się zachowało. :)
P-39 Q Airacobra w polskim malowaniu (ciekawe, że ten niebieski statecznik pionowy ciągle jeszcze pokutuje w różnych opracowaniach)
Obrazek

Jedyny wciąż polski model Wilgi.
Obrazek

Spifire'a Mk IX z Lotni też kiedyś skleiłem w malowaniu WX-D. Pomalowałem go jakimiś dziwnymi farbami np. szarości uzyskałem z białej farby olejnej z czarna plakatówką. O Humbrolach i innych takich można było wtedy pomarzyć. Nawet Modelaki, które wtedy zaczęły się pojawiać były zdobyczą na miarę Mount Everestu. Dzisiaj zostało mi już z niego tylko to co widać. Wszystko dlatego, że wpadłem później na pomysł, żeby go pomalować jeszcze raz i tak już został.
Obrazek

Ralf_S napisał(a):A swoją drogą to pamiętam, że w SP był wykaz modeli NOVO
Przeglądnąłem dzisiaj papiery i okazało się, że wciąż mam ten wycinek.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 15 listopada 2008, 01:22

Ta Airacobra to kopia Hellera. Jedna z pierwszych Vacu jakie próbowałem skończyć. Śmigło mnie powstrzymało.

A to jeden z najcenniejszych eksponatów w mojej kolekcji: Model z Zschopau, jeden z ich pierwszych wytworów. To jeszcze nie jest Plasticart. Pochodzi z 1963 roku. Moim zdaniem jest piękny, części są już fabrycznie malowane, a plastik skrzydeł to wyraźnie masa z odzysku, brązowa, jakby bakelit. Wart jest dla mnie ...nie sprzedam , za żadne pieniądze:)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez erkamo » sobota, 15 listopada 2008, 02:02

Koledzy, macie prawdziwe skarby w swoich zbiorach. Ja tyz cos tam wykopalem :lol:
Obrazek


Obrazek

Jak-15 WAKU

Obrazek
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez greatgonzo » sobota, 15 listopada 2008, 02:46

Ja swoje stare modele spakowałem w paczkę i wysłałem do modelarni w Będzinie, coby się nam narybek rozwijał :) . Z pamiątek mam tylko to:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tak zupełnie prywatnie i osobiście (żeby nie urazić niczyich uczuć) to nijak nie kumam tytułu tego wątku. Wspomnień czar? Nie widzę nic czarownego w tamtych czasach. A parę koszmarnych klimatów owszem.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Patterson » sobota, 15 listopada 2008, 03:13

Nie wspominamy PRLu jako systemu tylko jak sam tytuł wskazuje "modele w PRLu"
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 15 listopada 2008, 03:25

A tak zupełnie prywatnie i osobiście (żeby nie urazić niczyich uczuć) to nijak nie kumam tytułu tego wątku. Wspomnień czar? Nie widzę nic czarownego w tamtych czasach. A parę koszmarnych klimatów owszem.


Nie ja tytuł wątku wymyśliłem, ale odbieram go jako lekko ironiczny...taki z dystansem do ówczesnej rzeczywistości. A obezwładniający czar ówczesnych modeli młodsi mogą podziwiać w oderwaniu od kontekstu historycznopatologicznego ;o) Dowiedzą się przy okazji o tym jak to przodująca gospodarka dziesiątej potęgi gospodarczej świata nie potrafiła sobie poradzić z produkcją "zabawek politechnicznych" ( tak wtedy nazywano modele) . Sądzę, że niektóre modele ilustrują i dokumentują ówczesną przepaść technologiczną PRL i Zachodu. Od jakości poligrafii, po jakość i precyzję form...
Tu przykład najlepszy : PZL 37B Łoś, Mikro, skala ok. 1:144

Obrazek
Obrazek
Obrazek

erkamo napisał(a):Jak-15 WAKU
erkamo napisał(a):Jak-15 WAKU



Kolejny świetny model w naszej witrynce:)
Mam wrażenie, że zrobiłeś mu odsuwana , ruchomą oslonę kabiny?
Jak sobie tak na niego za dlugo popatrzę , to jeszcze zapragnę mieć go po raz drugi...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wpomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez sq9ans » sobota, 15 listopada 2008, 10:36

erkamo napisał(a):Jak-15 WAKU

Obrazek


Piękny ten Jaczek. Aż się wierzyć nie chce, że to Vacu. Jak na niego patrzę to nachodzi mnie ochota zrobienia Suma (jedyny model Vacu jaki mama). Wcześniej tej technologii próbowałem na BF-109 ale poległem.
sq9ans
 
Posty: 399
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości