Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez jk » niedziela, 1 maja 2016, 08:10

Aphar napisał(a):jk -> Jak tak mówisz to zaczynam czuć się winny, że straciłeś pieniądze :oops:

A, że niby dlaczego Ty? ICM powinien się wstydzić. ;) - pisałem żartem.
Świetnie, że sam go korygujesz.
jk
 
Posty: 25
Dołączył(a): sobota, 13 czerwca 2015, 22:28

Reklama

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Aphar » sobota, 14 maja 2016, 22:18

Zabawa z ogonem wydaje się skończona. Potrzebne były dwa podejścia. Pierwsze nie dało oczekiwanych rezultatów, ogon był zbyt płaski i nie udało mi się odwzorować charakterystycznego garba.

Poniżej kilka zdjęć z przebiegu prac. Najpierw z pierwszego podejścia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...i drugie...
w którym dołożyłem trójkątną podpórkę i rozważałem czy na wierzch zastosować blaszkę, czy płytkę. Wybrałem jednak płytkę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Potem przyszła kolej na stateczniki:
Obrazek

Obrazek


I całość wraz z dorobionymi osłonami czegoś_tam gotowe do klejenia.

Obrazek
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Aphar » poniedziałek, 30 maja 2016, 20:47

Może uda się zdążyć na czas - widać już światełko w tunelu, chociaż nie wiem czy to nie pociąg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po drodze wymieniłem anteny (albo suszarkę do bielizny ;o)), zestawowych nie udało się wpasować równo z kadłubem:
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 31 maja 2016, 12:46

Super wychodzi :)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez marco2607 » wtorek, 31 maja 2016, 18:26

Szkoda że trochę nitowanie na kadłubie poszło wężykiem, reszta bardzo mi się podoba. Na ten ogonek też ciekawy patent zaproponowałeś. POWODZENIA. :!:
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3317
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez jk » niedziela, 5 czerwca 2016, 20:00

Aphar napisał(a):
Po drodze wymieniłem anteny (albo suszarkę do bielizny ;o)), zestawowych nie udało się wpasować równo z kadłubem


Równo - znaczy w osi kadłuba? Bo jeśli tak, to faktycznie sporo popłynęli.
Zastanawia mnie też tajemniczy "plecaczek" wewnątrz kokpitu - część A50 co to takiego, że w 215 występuje a w Do 17.
Ciekawe mnie też tablica przyrządów, z której celownik(?) na elemencie C29 w tajemniczych okolicznościach ginie pomiędzy etapami montażu w Do 17. Nie powinno go tam być?
Czy na ICMowym Do215 linie podziału są lustrzanym odbiciem na obu połówkach. Na 17tce wyglądają dość dziwnie.

A żeby nie było, że tylko zaśmiecam, to ogonek wyszedł super. Podążę tę lub podobną ścieżką.
Czy aby na pewno wkleiłeś całą tablicę wskaźników? Jakby brakowało prawej części.

Obrazek
jk
 
Posty: 25
Dołączył(a): sobota, 13 czerwca 2015, 22:28

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Aphar » niedziela, 5 czerwca 2016, 21:17

marco2607 - wężyk niestety wyszedł w paru miejscach :( .
Tak to już bywa jak się pierwszy raz stosuje tak zaawansowane techniki :oops: ;o)


jk - pisząc równo z kadłubem miałem raczej na myśli takie wklejenie elementu z anteną (C5 z instrukcji), aby nie wystawał ponad obrys kadłuba ani nie zapadał się. Chciałem też zaszpachlować jej krawędzie, aby pozbyć się widocznych po wklejeniu linii (krawędzi części C5). Wymiary C5 powodują, że trudno to osiągnąć.
Na planach na których się wzoruję, antena nie jest w osi symetrii samolotu - jest nieznacznie przesunięta.

Oznaczenia części z 215 są chyba inne niż w 17. Nie ma części A50. Jest A30, które wygląda jak termos. Taki, jak ten, który szkopy przestrzelili Gustlikowi w jednym z odcinku 4pancernych. C29 za to jest to połówka gondoli silnika.
Na zdjęciu jest wklejona tylko jedna połówka tablicy przyrządów. Z drugą jest kłopot, bo tak ta oryginalna jak i edka są za duże i dają się wkleić pod zbyt dużym kątem, tylko że wtedy zostaje spora szpara pomiędzy górną krawędzią a kadłubem. Zostawiłem to na deser :).



Sorki, że bez zdjęć, ale nie ma co pokazać. Aktualnie uzupełniam zgubione linie podziałowe i nity, czyli: rycie, malowanie, szlifowanie, szpachlowanie, rycie... itd. itp. :x
Przy okazji szybkie pytanie: jaką szpachlę byście polecili do uzupełnień/wypełniania linii. Warunkiem jest, aby dało się w niej później robić nowe linie. Zazwyczaj stosuję klej CA, ale nie zawsze się to sprawdza. Na krawędzi łączenia skrzydła z kadłubem muszę uzupełnić trochę i zrobić tam jeszcze linię. CA się rozlewa, a szpachle które mam (czyli Humbrol i Gunze Dissolved Putty) się kruszą przy ryciu nowych linii :twisted:
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez hacz » niedziela, 5 czerwca 2016, 21:31

Zostaje ci Tamiya , liczę na to że się wyrobisz fajnie byłoby go zobaczyć w galerii na koniec.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez jk » niedziela, 5 czerwca 2016, 23:27

Faktycznie - moja litrówka. Chodzi o ten chlebak. Czemu nie mogło go być w Do17?
Co do Twojej to tak myślałem, ale szkoda abyś zapomniał ją wsadzić przed zamknięciem kokpitu.
Odnośnie mojej tablicy i tej C29. Tak wygląda jej ewolucja, choć część od początku ma wygląd z obrazka 12.

http://www.mojehobby.pl/products/Do-17Z-2-WWII-German-Bomber-100-new-molds.html
jk
 
Posty: 25
Dołączył(a): sobota, 13 czerwca 2015, 22:28

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Aphar » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 11:16

hacz napisał(a):Zostaje ci Tamiya ...

A co z tamki możesz polecić? W ofercie jest kilka różnych produktów zapewne o różnych właściwościach i różnej cenie. A teraz z braku czasu nie chciałbym już eksperymentować.
Pozdrawiam
Aphar
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Aphar
 
Posty: 322
Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 21:20
Lokalizacja: Wesoła

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez potez » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 13:02

kup CA w żelu i akcelerator, nic ci się nie będzie rozlewać.
cos takiego na przykład:
http://www.martola.com.pl/pl144/produkt ... akrylowych
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez hacz » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 20:44

Aphar napisał(a):
hacz napisał(a):Zostaje ci Tamiya ...

A co z tamki możesz polecić? W ofercie jest kilka różnych produktów zapewne o różnych właściwościach i różnej cenie. A teraz z braku czasu nie chciałbym już eksperymentować.

To co zaproponował Potez też ma sens, jeszcze lepszy byłby gęsty CA Wamod ma coś takiego w ofercie.
Co do Tamki to ja używam tej zwykłej szpachlówki i po niej później ryje oczywiście jeśli muszę. Szału nie ma ale daje radę.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez potez » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 23:50

Akcelerator spowoduje, że ca w ciagu kilku sekund zwiąże w całej objętości i przez jakies 20 minut będzie obrabialny jak plastik, potem stwardnieje na kamien. Sam klej już w tym momencie nie jest specjalnie istotny, z akceleratorem nakładasz warstwy po prostu.
Jak chcesz w czyms dobrze ryć linie to mozna jeszcze spróbować mieszanki szpachla tamki plus ca ale to tez bardzo krotko żyje. W żadnej szpachli nie da się zbyt dobrze ryć linii , zawsze odskakuje, nawet dwuskladnikowa, zwłaszcza jeśli jednocześnie jest to połączenie.
W takiej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest poszerzyć szparę,wkleić ca kawałek płytki, tak żeby pośrodku jej wypadała linia , oszlifować do kształtu i na końcu naciąć linię.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Soris000 » poniedziałek, 6 czerwca 2016, 23:55

Nie wiem jaka ta szpara tam jest, ale może "wtop" sobie przy pomocy kleju do plastiku albo CA nitkę z rozciągniętej ramki.

EDIT:
Widzę, że Arek był szybszy.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: Dornier Do 215B-4 ICM 1/48

Postprzez Atlis » środa, 8 czerwca 2016, 17:23

Albo zrób szłam z ramki i zalej szparę...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości