Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 12 lipca 2010, 10:16

iras67 napisał(a): Gdyby nie napisy na ramce to bym nie wierzył że to Zvezda zrobiła ;o) .Przydał by się jeszcze F-4/Z.


Z tego co się dowiedziałem, mają jeszcze być wydane F-4, G-2/R6, G-6.
Jeśli nawet taka zwykła edycja nie będzie miała elementów do F-4/Z to zrobienie tego nie będzie problemem.

Ciekawa sprawa z tymi oznaczeniami, o których pisze Georg01. Przy okazji - Vector przygotował zestaw konwersyjny dla Gallandowego F-2 z MG 131.

Jarek - w budowanym modelu wlot jest OK odlany, w pozostałych dwóch, które mam wygląda na to, że też.
Swoją drogą, to łatwo będzie chyba naprawić więc nie martwiłbym się specjalnie. ;o)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez CzarekB » piątek, 16 lipca 2010, 23:54

Panowie, wybaczcie pytanie laika, ale czy ten model bez większych przeróbek można zrobić w malowaniu z Afryki jeśli takowe tam były ?
Zdjęcia, malowanki, coś prostego i zwykłego ?
Dzięki,
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 19 lipca 2010, 16:38

Ciężko będzie. Bardzo ciężko.
Przede wszystkim jak afrykański i ma być malowany na brązowo/niebiesko to musi mieć przynajmniej ten filtr przeciwpyłowy. Tego w zestawie nie ma.
Do tego przygniatająca większość wysłanych do afryki 109 F to F-4, musiałbyś obrys wnęk podwozia zaokrąglić, skołować ten filtr, skombinować nowe łopaty śmigła, pobawić się z osłoną chłodnicy oleju i w zasadzie można tak model zrobić, tylko pytanie czy Ci się chce i czy nie lepiej zaczekać na F-4.
Przeglądałem troszkę zdjęć, żeby Ci coś znaleźć ale niestety bez sukcesu.

Jak już F-2 to albo robić takiego znad Europy Zachodniej (czytać - znad Kanału) albo samolot ze Związku Radzieckiego.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez CzarekB » poniedziałek, 19 lipca 2010, 19:51

Pomijam fakt potrzeby innych kalkomanii i farb bo to mam.
Filtr pustynny tez mam z modeli Hasegawy.
Co mnie bardziej interesowało to czy wersja Trop miała jakieś dodatki w postaci skrytki na ekwipunek do przetrwania w warunkach pustynnych. Chodzi mi o jakieś extra klapki i pokrywy tej skrytki.
Kila dobrych lat temu Kagero wydało małą publikacje o JG 27 w Afryce, są tam dwie malowanki przedstawiające właśnie Bf 109 F-2. Tyle tylko, ze zdjęcia sa tam bardzo kiepskie, trudno powiedzieć czy jest to F-2 czy F-4.
Malowania z Europy ( kanałowe ) i z Azji ( Rosja, wiem, geograficznie nadal Europa ale kulturowo to typowa Azja ) są dość oklepane i mało.... sexy :-) . A Afryka to Afryka, bardzo lubię ten temat.
Nic to, dzięki za informacje,
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 19 lipca 2010, 20:14

CzarekB napisał(a):
Malowania z Europy ( kanałowe ) i z Azji ( Rosja, wiem, geograficznie nadal Europa ale kulturowo to typowa Azja ) są dość oklepane i mało.... sexy :-) .

Tu widac wlasnie gusta i gusciki- o czym oczywiscie nie rozmawiamy.
Ja zawsze bylem odmiennego zdania i podobaly mi sie malowania znad "kanalu", badz frontu wschodniego.
Afrykanskie za to byly dla mnie nudne i powiem szczerze troche nieestetyczne.

CzarekB napisał(a):A Afryka to Afryka, bardzo lubię ten temat.
Czarek.

Wiele wyjasnia. ;o)
Jak z flakami- jeden lubi, drugi nie.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 19 lipca 2010, 20:15

Całkowicie Czarka rozumiem bo moja pierwsza myśl brzmiała - czy da się zrobić F-4/Z z JG 27? :)

Co mnie bardziej interesowało to czy wersja Trop miała jakieś dodatki w postaci skrytki na ekwipunek do przetrwania w warunkach pustynnych. Chodzi mi o jakieś extra klapki i pokrywy tej skrytki.


Jasne, poniżej lista fabryczna składników wyposażenia Trop dla Bf 109 (za wyjątkiem silnika DB który był produkowany jako wersja /Tr). Jak coś pominąłem to mi proszę wytknąć :)

[1] Miękkie osłony przeciwpiaskowe dla mechanizmu klap, mechanizmu przestawiania statecznika poziomego, dla siłowników napędzających mechanizm chowania podwozia głównego, do tego płachty na osłonę kabiny, kołpak i piasty łopat śmigła, osłonę silnika, opony
[2] Miękkie osłony amortyzatorów podwozia głównego i ogonowego,
[3] Filtr przeciwpyłowy na chwycie do sprężarki wraz z mechanizmem otwierania,
[4] Kołnierz uszczelniający na wlocie do sprężarki (czyli pod pokrywami, między chwytem powietrza a samą sprężarką)
[5] Chłodzony aparat zapłonowy i prądnica, wzmocniona i lepiej izolowana instalacja elektryczna (tłum. dosłowne oryginalnej pisowni "isolationverbesserte Elt. Bordnetz")
[6] Karabin Mauser Kar 98k mocowany w tylnej części kadłuba;
[7] Wyposażenie ratunkowe (apteczka) umieszczone w schowku za kabiną do pokrywy (mowa o tym na tylnej ścianie kabiny)
[8] Wzmocnione ogumienie oznaczone specjalną farbą - chodzi o biały bandaż na zewn. bocznych ścianach opon,
[9] Wzór (kamuflaż) maskujący - to nie żart, Sichtschutzanstrich jest wg oryginalnej instrukcji częścią zestawu tropikalnego.*



*Tu ciekawostka - opis w wolnym tłumaczeniu brzmi tak: W celu wykonania wzoru maskującego należy pomalować powierzchnie górne samolotu we wzór tropikalny, powierzchnie spodnie należy zostawić w starym kolorze. Komentarz zbędny :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez CzarekB » poniedziałek, 19 lipca 2010, 20:26

Siara, dokładnie tak jest, jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki. I tak być powinno, inaczej było by nudno.
A za flakami przepadam, jest to tradycyjnie pierwsza potrawa przy każdej mojej wizycie w Polsce.
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez _iceboy » poniedziałek, 19 lipca 2010, 20:41

Kuba P. napisał(a):Ciężko będzie. Bardzo ciężko.
***
Jak już F-2 to albo robić takiego znad Europy Zachodniej (czytać - znad Kanału) albo samolot ze Związku Radzieckiego.



Jakbyś jednak dopadł jakiegoś F-2 z Afryki to ja również się piszę ;o) .

Natomiast jeśli chodzi o Kanał - jeśli masz coś niebanalnego na oku - nie żadnych szewroniastych Asów to chętnię obczaję - wiem wiem, nudny jestem jak flaki z olejem :mrgreen:

Pozdrawiam ( i czekam na F-4, G-6, G-10 i z WNF i Erla i piekne K-4 :twisted: )
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez CzarekB » wtorek, 20 lipca 2010, 03:33

O tej planszy barwnej pisałem wcześniej.
Obrazek
Ma to ręce i nogi czy można to o kant d*** potłuc ?
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez net_sailor » wtorek, 20 lipca 2010, 08:17

CzarekB napisał(a):Ma to ręce i nogi czy można to o kant d*** potłuc ?

Raczej to drugie :?
"Biała 11" to na pewno F-4/Trop z zakładów Erla w Lipsku. Było kiedyś o niej na forum.
"Biała 1" - nie mogę znaleźć całościowego zdjęcia tej maszyny, ale już ten fragment każe wątpić z poprawne rozpoznanie wersji. Moim zdaniem także jest to F-4.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 20 lipca 2010, 09:42

Ja też myślę, że biała 1 to F-4/Trop. Widać to zaślepione prawe dolne okienko u podstawy wiatrochronu z gniazdem na rakietnicę, śmigło i chłodnica też raczej jak w F-4.
Biała 11 bez wątpliwości F-4/Trop.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez dewertus » wtorek, 20 lipca 2010, 10:18

Kuba - przepraszam za OT.

CzarekB,
W prawdzie żaden ze mnie ekspert i nie wiem ile prawdy jest w materiałach, z których najczęściej korzystam, ale coś tam Ci wydłubałem. Może się do czegoś przyda ;o)

Wszystkie zdjęcia pochodzą z publikacji wydawnictwa OSPRAY, pt.: "Bf-109 Aces of North Africa and the Mediterranean"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 20 lipca 2010, 11:13

Hubert, na tych zdjęciach są od góry do dołu F-4...
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez shivadog » wtorek, 20 lipca 2010, 11:29

Ten ostatni (55, biała trójka, Schlick'a) ładny, są gdzieś jego zdjęcia?
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Bf 109 F, Zvezda, 1:48

Postprzez Kuba P. » wtorek, 20 lipca 2010, 11:32

Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 75 gości