Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » piątek, 13 lutego 2015, 19:31

Dysze silnika.
Zachciało mi się nitować te dysze, żeby wyglądały jak prawdziwe.
Nie wiedziałem na co się porywam...

Owszem, nity HGW faktycznie wyglądają świetnie po położeniu, ale kładzenie ich to prawdziwa droga przez mękę.
W tej chwili po położeniu kalkomanii (robię wszystko dokładnie z instrukcją) średnio chyba co drugi nit zostaje na powierzchni dyszy.
To dziadostwo jest tak niewrażliwe na wszelkiego rodzaju SETy, że tracę powoli cierpliwość.
Zastanawiałem się już nawet czy nie kupić dyszy żywicznych i nie robić tego od nowa, ale w końcu nie mam pewności czy z nowymi nie byłoby podobnie.
W tej chwili dysze praktycznie są gotowe, jednak jak widać na zdjęciu wielu nitów brakuje.
Co mniejsze "przerwy" zostawię, tam gdzie się jeszcze da będę dodawać kolejne nity, ale bez gwarancji że przykleją się do powierzchni.
Oczywiście nity kładę na matowej powierzchni, pokrytej lakierem bezbarwnym.

Co do samych dysz, to po wielu próbach malowania doszedłem do wniosku, że najlepszy efekt dają pigmenty: najpierw dark steel, a potem black carbon.
Delikatne wypłowienia na krawędziach to ciemno-szary kolor.
W środku to różne czernie, biele oraz czarny wash.

Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez rotpol13 » sobota, 14 lutego 2015, 00:04

Co tu dużo mówić - zrobiłeś te dysze strasznie na odwal.
Zero jakiegokolwiek dopracowania szczegółów, detali, wszystko jakby obsrane* przez ptaki.
Wygląda to po prostu bardzo, bardzo źle na mój własny, osobisty i jedyny niepowtarzalny gust.

* przyozdobione przez ekskrementy (to wersja dla kulturalnych absolwentów wyższych uczelni :mrgreen:)
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez raptorf22 » sobota, 14 lutego 2015, 01:29

A mówiłem, daj sobie spokój z robieniem nitów!To tylko model, roboty sporo a efekt taki sobie, bo widać ubytki. Lekki przerost formy nad treścią. Mniej dennych dodatków, więcej własnej inwencji.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » sobota, 14 lutego 2015, 01:51

Nie zgodzę się.
Z nitami wygląda lepiej, a bez nitów to w ogóle byłoby bez sensu, bo akurat te nity są bardzo charakterystyczne dla silników Rafale.
Na szczęście metodą prób i błędów chyba udało mi się opanować proces skutecznego nakładania tych nitów i mam nadzieję, że dam radę uzupełnić ubytki, jeśli nie wszystkie to przynajmniej większość.
Co do własnej inwencji - mówiłem, srebrny wash we wgłębienia nic by nie dał, bo są one za płytkie, wszystko by się wymywało.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Jurek Greinert » sobota, 14 lutego 2015, 16:36

Działaj tak dalej a wyjdzie kolejny świetny model .... a co do canarda to faktycznie wychylają się razem ale ja bym zaryzykował tezę że dodatkowo wykonują mikro ruchy niezależnie gdy dostają sygnały z fly-by-wire i stabilizują samolot. Pewnie widzieliście 16-tkę w locie, kręconą przez skrzydłowego. Tam usterzenie poziome nie stoi w miejscu podczas lotu po prostej nawet na sekundę. Cały czas coś poprawia aby pilot mógł delektować się spokojnym lotem. Ale ten dylemat rozstrzygnie tylko facet w berecie który rano latał Rafalem - trzeba go tylko dorwać po pokazach i cały problem na 155555 postów rozwiązany :D :D :D
Pozdrawiam Jurek
______________________________________________________________

GALERIA
Warsztat : Fokker D-XXI
Avatar użytkownika
Jurek Greinert
 
Posty: 1092
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 17:10
Lokalizacja: Gliwice

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » sobota, 14 lutego 2015, 17:41

W sumie to to czy się wychylają razem czy oddzielnie nie ma dużego znaczenia - model będzie stał na ziemi, z wyłączonym silnikiem, nic mu się nie będzie ruszało a stery będą w tej samej pozycji.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez xspace » sobota, 14 lutego 2015, 20:28

Co do nitów - przy odrobinie wprawy dobry efekt daje malowanie nitów pędzlem o małej średnicy (0, 00, 000).
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 02:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » sobota, 14 lutego 2015, 21:30

Ja mam w domu pędzelki nawet 0000, nawet gdyby istniały 00000 (nie wiem, może istnieją), to nie wyobrażam sobie namalowania tak małych plamek, do tego równych i równo ułożonych, pędzelkiem.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05


Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » sobota, 14 lutego 2015, 23:17

Wierzę, że są ludzie którzy potrafią to dobrze zrobić pędzelkiem.
Ale ja się do nich niestety nie zaliczam. ;)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Murek » niedziela, 15 lutego 2015, 13:16

Solo napisał(a):Ja mam w domu pędzelki nawet 0000, nawet gdyby istniały 00000 (nie wiem, może istnieją), to nie wyobrażam sobie namalowania tak małych plamek, do tego równych i równo ułożonych, pędzelkiem.

Ale po zaraz malować pędzlem? Dwa sposoby na "aluminiowe" nity: standardowe nitowanie kółkiem zębatym i srebrny/aluminiowy wash; szablon z dziurkami (można go zrobić nitowadłem na np. folii lub wytrawić/kupić wytrawioną blaszkę/znaleźć coś co ma linie otworków) i malowanko aerkiem :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3023
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » niedziela, 15 lutego 2015, 16:07

Taki szablon to byłaby fajna rzecz, ale nie zetknąłem się z czymś podobnym, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiary tych nitów.
Ale pomysł fajny.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » poniedziałek, 16 lutego 2015, 21:25

No i okazało się, że chyba jednak obejdę się bez tych nitów (na MW zaproponowano mi jeszcze nity Archera, ponoć lepsze niż HGW)
Ale o tym za chwilę.

Dotarły do mnie kalkomanie Syharta.
Znakomita jakość i powalająca ilość szczegółów.
W zestawie jest w sumie 5 arkuszy kalkomanii (z czego dwa małe to arkusze korygujące - chyba - błędy na trzech pozostałych :)) plus maski pozwalające namalować powierzchnie antypoślizgowe na kadłubie.
Do tego są kalkomanie do wszelkich rodzajów uzbrojenia, pylonów, zasobników i podwieszeń jakie Rafale mogą przenosić - w sumie z kilkadziesiąt różnych podwieszeń.
Fajna rzecz.

Obrazek

Zestaw zawiera bardzo obszerną instrukcję, w której można znaleźć masę fajnych i przydatnych informacji dotyczących wszystkich Rafale, ich malowania, detali umożliwiających stare i nowe wersje itp.
Bardzo, bardzo solidna produkcja.

Obrazek

Wracając do tematu dysz silników: okazało się, że cała moja praca (prawdopodobnie) poszła na marne, bo zestaw zawiera kalkomanie z tymi nitami. :)
Cieszy mnie to ogromnie, bo mimo że te nity HGW kładłem kilka dni, to z przyjemnością zmyłem wszystko już z jednej dyszy (łącznie z farbą) i biorę się za malowanie od nowa a potem położę te kalkomanie.
Nie wiem tylko jak to będzie wyglądało po położeniu na pigmentach i lakierze bezbarwnym, ale mam nadzieję że nie najgorzej.
Tak więc jest światełko w tym tunelu. :)

Obrazek
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Paweł Czarnocki » poniedziałek, 16 lutego 2015, 22:50

Z tej firmy kolega zamówił mi kalki do szwajcarskiego Horneta w 1/72 .....
Zakup w MARTOLI portfela nie boli.
Avatar użytkownika
Paweł Czarnocki
 
Posty: 1289
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:32
Lokalizacja: Siedlce

Re: Rafale M (F.2) // Revell // 1:48

Postprzez Solo » poniedziałek, 16 lutego 2015, 23:07

Z Tygryskiem? :)
Piękne malowanie, chociaż ilość kalkomanii stosunkowo niewielka.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości