SM.81 Pipistrello (1:72, Italeri)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Cichociemny » środa, 24 lutego 2010, 23:10

Posklejane, trzeba się zabrać za malowanie.
Obrazek
Muszę kupić większy karton...
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Reklama

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Cichociemny » niedziela, 7 marca 2010, 21:57

Wewnętrzne powierzchnie klap pomalowałem tym samym kolorem co wnętrze kadłuba (verde anticorozione). Następnie naniosłem farbę na dolne powierzchnie płatowca (grigio azurro chiaro).
Obrazek

Biały krzyż na sterze kierunku i pas dookoła kadłuba postanowiłem pomalować, mimo iż są obecne w zestawie jako kalkomanie. Zdjęcie poniżej obrazuje, iż sztuki preshadingu jeszcze nie opanowałem.
Obrazek
Teraz pozostało nanieść kamuflaż na górne powierzchnie. Właśnie się zastanawiam jak to zrobić.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Arkady72 » niedziela, 7 marca 2010, 22:32

Zdjęcie poniżej obrazuje, iż sztuki preshadingu jeszcze nie opanowałem.

Tym się nie ma co przejmować za bardzo. To ile zostanie z preshadingu widoczne, zależy od tego jak sobie poradzisz z malowaniem górnych powierzchni. Na dole wyszło fajnie.
Teraz pozostało nanieść kamuflaż na górne powierzchnie. Właśnie się zastanawiam jak to zrobić.

Myślę, że jednym z rozwiązań może być użycie papierowych szablonów po malowaniu jaśniejszego koloru bazowego.
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez tomek_chacewicz » niedziela, 7 marca 2010, 22:42

Cichociemny napisał(a):pozostało nanieść kamuflaż na górne powierzchnie. Właśnie się zastanawiam jak to zrobić.

A jakie masz aero? Ja zawsze jestem za malowaniem z ręki.
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Speedking » niedziela, 7 marca 2010, 22:47

Z ręki coś takiego średnio mi się widzi... Ja bym spróbował namalować (z ręki albo od szablonów) plamy mniej więcej odpowiadające ogólnym kształtem tym ze schematu a potem pędzelkiem je wyostrzyć i "poszarpać"
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Cichociemny » niedziela, 7 marca 2010, 22:49

O! Ale się ruch zrobił :)

Arkady72 napisał(a):Tym się nie ma co przejmować za bardzo. To ile zostanie z preshadingu widoczne, zależy od tego jak sobie poradzisz z malowaniem górnych powierzchni.

Coś w ten deseń właśnie sobie powtarzam.

Arkady72 napisał(a):Na dole wyszło fajnie.

Dzięki.

Arkady72 napisał(a):Myślę, że jednym z rozwiązań może być użycie papierowych szablonów po malowaniu jaśniejszego koloru bazowego.

To jedna z możliwości. Druga jaką rozpatruje to negatyw powyższej- ciemny, szablony, jasny. Łatwiej będzie przygotować szablony, ale obawiam się problemów z kryciem.

tomek_chacewicz napisał(a):A jakie masz aero? Ja zawsze jestem za malowaniem z ręki.

Piwata. Ale malowanie "z ręki" odrzucam- nie z powodów sprzętowych, a braku umiejętności.

Speedking napisał(a):Ja bym spróbował namalować (z ręki albo od szablonów) plamy mniej więcej odpowiadające ogólnym kształtem tym ze schematu a potem pędzelkiem je wyostrzyć i "poszarpać"

Pędzelkiem to ja jeszcze gorzej maluję niż aero... :lol:


W ogóle to próbuję ustalić, czy w tym kamuflażu powinny być łagodne przejścia kolorów czy ostre, ktoś pomoże?
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Cichociemny » wtorek, 30 marca 2010, 18:31

Naniosłem na górne powierzchnie płatowca pierwszy kolor kamuflażu (Nocciola Chiaro 4).
Obrazek
Nadal zastanawiam się, jakie plamy kamuflażu namalować. Skłaniam się ku spróbowaniu z płynnymi przejściami barw (wałeczki z masy takiej jak "blue tack" bym chyba w tym przypadku przetestował), ale przekonany nie jestem.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez shivadog » wtorek, 30 marca 2010, 18:53

Jak byś się zdecydował na wałeczki z blue tack'a/pata fixa, sprawdź czy nie zostawiają śladu na Nocciola Chiaro 4,
albo połóż najpierw cienką warstwę lakieru bezbarwnego. Nie zauważyłem czy już gdzieś pisałeś - jakich farb używasz?
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Cichociemny » wtorek, 30 marca 2010, 20:28

Jasne- spróbuję najpierw gdzieś "na boku". Niemniej dzięki za przypomnienie. O użytych farbach faktycznie nie pisałem- emalie Model Master.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Cichociemny » sobota, 3 kwietnia 2010, 14:35

Zdecydowałem się spróbować z wałeczkami.

W lokalnym sklepie dla plastyków kupiłem masę "Tack It". Przetestowałem "na boku"- tłustych śladów nie zostawia. Zamaskowałem więc model za pomocą wałeczków z rzeczonej masy i maskolu. Układ plam kamuflażu jest raczej "wariacją na temat"- na każdej sylwetce bocznej jaką znalazłem, wyglądają one inaczej. Następnie nałożyłem ciemniejszy brąz (Bruno Mimetico). Przy ściąganiu maskowania odkleiło się parę masek z oszklenia- trzeba będzie uzupełnić. Poza tym, w kilku miejscach zostały drobiny użytej masy (może za mocno docisnąłem). Początkowo ściągałem je za pomocą wykałaczki, potem jednak wpadłem na lepszy pomysł i usunąłem resztę taśmą maskująca. Model wygląda aktualnie tak.
Obrazek
Mogło być lepiej, ale szczerze mówiąc spodziewałem się, że będzie o wiele gorzej.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez tomek_chacewicz » sobota, 3 kwietnia 2010, 14:49

Eeee ładnie! Jak nie lubię maskowania tymi plastelinami tak Twoja praca mi się podoba :)
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez spiton » sobota, 3 kwietnia 2010, 15:58

Plamki ładne.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Jaho63 » sobota, 3 kwietnia 2010, 18:08

Ogólnie ciekawie to wygląda, choć plamy troszkę za mało "strzępiaste". Wiem, pisałeś, malowanie SF (a szkoda), ale takie wrażenie.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Speedking » sobota, 3 kwietnia 2010, 22:57

Cichociemny napisał(a):Początkowo ściągałem je za pomocą wykałaczki, potem jednak wpadłem na lepszy pomysł i usunąłem resztę taśmą maskująca. Model wygląda aktualnie tak.

Naklejając i zrywając taśmę zawsze jest tam jakieś ryzyko zerwania farby. Najlepszym sposobem jest przetoczenie kulki z Tack itu (czy kto tam czego używa), wszystkie resztki przyklejają się do niej i bezproblemowo odchodzą.

Ogólnie całkiem fajnie to wyszło, choć faktycznie zbyt mało strzępiaste. Ale jest OK.
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: SM.81 Pipistrello - Italeri - 1:72 - Standard

Postprzez Michał U. » niedziela, 4 kwietnia 2010, 20:13

Mi się ogromnie podoba efekt! Piękne malowanie, chciałbym tak umieć malować.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Michał U.
 
Posty: 162
Dołączył(a): czwartek, 23 października 2008, 16:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 55 gości