Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 8 marca 2008, 01:17

robert.xii napisał(a):to sie jeszcze zastanow!
wedle najnowszych badan powinno byc sky, dark earth i dark green!!!
tak jak na miniaturce ponizej
:shock:
ja tak pomaluje moj model

Jeszcze trochę i nasz kolega gzt zrezygnuje z modelarstwa. Wziął się za Bf 109G-10 i namieszaliśmy nieźle ze schematem malowania. Teraz kolej na Spifire Mk.IX ;o)
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Reklama

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez gzt » sobota, 8 marca 2008, 01:47

no nie !!!!!!!!!
Nie chce o tym slyszec !! to ma byc Spit w kolorach pustynnych, DE/DG to juz mam :(
:)
:roll: :twisted:

zaczynam sie modlic do Techmodu :)

wierze w Techmod, wierze w Techmod ..... Techmod jest dobry, ... :twisted:

EDIT: no dobra, to kto mi wyjasni powaznie co jest grane ???
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 8 marca 2008, 02:47

gzt napisał(a):EDIT: no dobra, to kto mi wyjasni powaznie co jest grane ???


Ktoś stwierdził, że kontrast barw jest tak mały, że przypomina ten z czarnobiałych zdjęć maszyn malowanych DE/DG. Barwa Sky na spodzie tej maszyny to dla mnie zupełny odlot. Podobno te błękity sródziemnomorskie otrzymywano mieszając Sky z niebieskim ( tym Dull Blue z oznaczeń ). Nie mam żadnej fantazji podtrzymującej tezę o tym Sky na spodzie poza lenistwem malarzy, bo sytacji stresowej w marcu 1943 już nie było, a nie jest też wykluczone, że maszyny PTF były przygotowane i przemalowane jeszcze przed wysyłką z Anglii w okolicznościach niezbyt wymuszających odstępstwa od reguł. Jeśli nawet nie mieli gotowej mieszanki Azure, to wiedzieli jak to uzyskać z posiadanego Sky. Mediterranean Blue i Azure Blue miałyby być w istocie tymi samymi barwami , ale w różnych odcieniach zależnych od proporcji Sky i Dull Blue.
Mnie ten autor nie przekonał do swojej wizji. Nawet zapomniałem gdzie o tym czytałem :( Pewnie uznałem, że to kolejny rewolucyjny interpretator niewart zapamiętania ;o)

Ja uważam, że maszyny PTF musiały być raczej jednorodne kolorystycznie, Mamy kolorowe zdjęcie maszyny z tej jednostki ewidentenie w typowym "afrykańskim" kamuflażu, dla mnie starczy , żeby się nie przejmować tym spostrzeżeniem, ze kontrast mniejszy w porównaniu do innych samolotów...
Ja stwierdzę, że po prostu warunki ekspozycji w Afryce sa zupełnie inne niż w Anglii i to może wpływać na interpretację tego zdjęcia.
Maluj MS/DE i jakiś błękit na dole. Może spróbujesz zmieszać Sky z tym granatem:)
Ostatnio edytowano sobota, 8 marca 2008, 03:22 przez Grzegorz2107, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez gzt » sobota, 8 marca 2008, 03:06

Dzieki Grzegorz za dokladne wytlumacznie mi sprawy :) a juz mi cisnienie podskoczylo :)
Jutro pewnie poprobuje walki z tym tematem. Dzisiaj mam w planie zabawe z kabina Hurricane [:)]
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez gzt » sobota, 8 marca 2008, 03:08

Jacek Bzunek napisał(a):
robert.xii napisał(a):to sie jeszcze zastanow!
wedle najnowszych badan powinno byc sky, dark earth i dark green!!!
tak jak na miniaturce ponizej
:shock:
ja tak pomaluje moj model

Jeszcze trochę i nasz kolega gzt zrezygnuje z modelarstwa. Wziął się za Bf 109G-10 i namieszaliśmy nieźle ze schematem malowania. Teraz kolej na Spifire Mk.IX ;o)


eee, tak zle nie bedzie a jesli chodzi o schemat malowania to chyba dyskusja doprowadzila do konkretnych wnioskow i to sie liczy :)
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 8 marca 2008, 09:38

Również nie mam przekonania do takiego, mimo wszystko z modelarskiego punktu widzenia bardzo atrakcyjnego malowania. Różnice w kolorze równie dobrze wynikać z różnic pomiędzy nowo malowanymi Mk.IX i zmęczonymi pustynią Mk.Vb. Nie znane są chyba również inne przypadki malowania późniejszego malowania Mk.IX, Mk.VIII czy Kittyhawków Mk.III należących do 1 TAF w Temperate Land Scheme.
Warto jeszcze przypomnieć że w 1997 w/g artykułu Wojtka Matusiaka w Aeroplanie jedynym słusznym malowaniem ZX-6 było dwubarwne DE/AB.
Ostatnio edytowano niedziela, 9 marca 2008, 15:45 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 1 raz
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Dominik » sobota, 8 marca 2008, 10:55

Z analizowaniem zdjęć jest tak, że nic do końca nie wiadomo...chyba, że są to zdjęcia kolorowe...choć i to do końca nie jest na 100% pewne. Zawsze cień może padać, lub cienka warstwa mgły lub chmur rozpraszać promienie słoneczne.A to zawsze zmienia odcień. Spojrzeć wystarczy na las w piękny, słoneczny dzień. Ile można wtedy odcieni zieleni zobaczyć, nawet na drzewach tego samego gatunku.
Nota bene, zdjęcie przedstawiające ZX-6, do najwyraźniejszych nie należy. Z drugiej strony, jeśli ZX-1 był pomalowany w Desert Scheme to czemu ZX-6 nie miałby być także pomalowany w ten sam schemat.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez robert.xii » niedziela, 9 marca 2008, 14:30

ha,
to sie ciekawie nagle zrobilo :mrgreen:

ja robie swojego w malowaniu "nowym".
fakt, ze jedyne kolorowe zdjecie pokazuje ZX-1 w piaskowym malowaniu.
natomiast na zdjeciach ZX-6 wydaje sie ze jego kolory sa inne i znacznie mniej kontrastowe niz nastepnego ZX- niewiadomoco, ktory z kolei NIE MA obwodek na literach ZX!
:D
ale spody sa nienaturalnie jasne we wszystkich.
:-/
jak bylo - nie dowiemy sie chyba. mozna wiec poszalec i pomalowac roznie.
ciekawe jak wyjdzie porownanie?
ja robie ICM i juz go nie kocham.
ciezki do spasowania jest, skubany...
Avatar użytkownika
robert.xii
 
Posty: 124
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 15:53

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez robert.xii » niedziela, 9 marca 2008, 14:35

a propos - to "nowe" malowanie to tez koncept wojtka matusiaka.
od 1997 minelo 10 lat wiec i koncepcja sie zmienila
:mrgreen:
Avatar użytkownika
robert.xii
 
Posty: 124
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 15:53

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 9 marca 2008, 19:46

ja robie swojego w malowaniu "nowym".

Poczekam na efekty estetyczne...

fakt, ze jedyne kolorowe zdjecie pokazuje ZX-1 w piaskowym malowaniu.

Na szczęście dla konserwatystów takich jak ja...

natomiast na zdjeciach ZX-6 wydaje sie ze jego kolory sa inne i znacznie mniej kontrastowe niz nastepnego ZX- niewiadomoco, ktory z kolei NIE MA obwodek na literach ZX!

:D
Słowo "wydaje się" jest w takich wypadkach zawsze na miejscu...
Na moim zdjęciu nie widać w ogóle liter kodowych...
Obwódki mają tendencje do dziwnych zachowań: Potrafią się poszerzać i zwężać w związku z niedoskonałością układu optycznego . To chyba się aberracją chromatyczną nazywa i zniekształca dość często np. brytyjskie kokardy na czarnobiałych zdjęciach.

ale spody sa nienaturalnie jasne we wszystkich.

"Nienaturalne" nie są. Jeśli wziąć pod uwagę, że są mocno oświetlone światłem odbitym od jasnego podłoża, to można uznać, że wszystko jest OK.



:-/
jak bylo - nie dowiemy sie chyba. mozna wiec poszalec i pomalowac roznie.
ciekawe jak wyjdzie porownanie?

Tak , to absolutna prawda. Prawdą jest też , że takie artykuły dyskutujace nad czarnobiałymi zdjęciami sa b. łatwe do napisania, nie pociągają wiekiej odpowiedzialności , są mile widziane w wielu czasopismach i jest dla autora sporą satysfakcją obserwowanie zamieszania jakie wytwarzają. Może już 1 kwietnia znowu się czegoś nowego dowiemy?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez gzt » piątek, 14 marca 2008, 00:51

Drugi kolor ...

Obrazek

Obrazek

jeszcze cieply :)

chyba wreszcie ustawie manualnie White Balance ... strasznie zolte wychodza te zdjecia
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 14 marca 2008, 12:20

Chciałem właśnie zapytać co on taki żółty, ale wyjaśniłeś :) Bardzo fajne cieniowanie wyszło! Robiłeś preshading? Jakiej firmy ten kolorek MS?

Pzdr
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez gzt » piątek, 14 marca 2008, 15:03

dzieki, dzisiaj sproboje ustawic White Balance i powtorze zdjecia.
Farby to Model Master - RAF Midstone

oczywiscie robilem preshading i mocno sie balem ze mi cos nie wyjdzie. Kupilem soie Badgera 360 ale ciagle mam problemy z jego obsluga :( Po prostu nie czuje go jeszcze i jak mam malowac mojego ulubionego "samolota" :) to az ciarki po plecach chodzily ze cos "zepsuje". Jak do tej pory chyba jednak jest w miare dobrze.
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez gzt » czwartek, 8 maja 2008, 06:09

proboje konczyc ten projekt. Dzisiaj skonczylem kadlub, pozostalo usterzenia, kolpak smigla, podwozie oraz lufy dzialek oraz rury wydechowe.

Mam pytanie do ekspertow:
- jakie byly kolory goleni podwozia ?
- ktore kola z zestawu hasegawy powinienem zastosowac do ZX-6 ?
czy ktorys z kolegow posiada schemat (rysunki, zdjecia) prowadzenia przewodow hamulcowych ??
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Spitfire IXc "Cyrk Skalskiego", Hasegawa 1/48

Postprzez Marcin Starszewski » czwartek, 8 maja 2008, 08:47

Ja odpowiem na pierwsze pytanie. Z tego co wiem, to golenie możesz spokojnie malować AB tak jak i wnęki podwozia. Co do reszty nie wiem, bo ja to od hitlerwynalazków jestem :)

Pozdrawiam.
Warsztat: Spitfire Mk.Vb 1:32 Hobby Boss ... się robi
Marcin Starszewski
 
Posty: 322
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03
Lokalizacja: Elbląg

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości