Spit XIV Academy,skala 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 21 lipca 2008, 22:13

Pod żóltą farbę daj biały podkład. Efekt na pewno będzie lepszy.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Reklama

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » wtorek, 22 lipca 2008, 13:23

Spit już zamaskowany do malowania pasów. Wsadziłem go w worek śniadaniowy a potem małe otwory na skrzydła. To co wystaje poza worek zamaskowane taśmą Tamki.
A teraz słów kilka o drugim Spitku. Pomalowałem pewne rejony skrzydeł, stateczniki poziome i statecznik pionowy białym podkładem. A teraz uwaga. Rozcieńczyłem go w stosunku 1:2 i nie było problemów. Ładnie pokryło szrego Surfacera 1000. Może jeszcze dziś poprawię te "pasy" jedną warstwą. Jutro mógłbym juz maskować i kłaść pierwszą warstwę MSG.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » wtorek, 22 lipca 2008, 20:18

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pasy namalowane. Jak nic się nie zmieni to jutro bezbarwny błyszczący i kalki. Pojutrze półbłyszczący i końcówka pracy (podwozie śmigła) i na półkę...w czwartek.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » środa, 23 lipca 2008, 16:35

Lakier błyszczący nałożony. Chyba do piątku skończę. Dziś wieczorem lub jutro rano nakładanie kalek. Trzymajcie kciuki. Najpierw będę nakładał kalki z modelu...na szczęście mam backup w postaci kalek Tally Ho!.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez bartek piękoś » piątek, 25 lipca 2008, 09:34

Dominik napisał(a):Trzymajcie kciuki.


Trzymam... ;o)
Fajny makijaż ma Twoja latawica :lol:
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » wtorek, 29 lipca 2008, 12:39

Model skończony...może dam do Galerii, ale zdjęcia będą robione z dużej odległości. Kalki mi się posypały. W końcu zrobiłem mieszankę techmodowsko-tallyhowsko-italierowską. Użycie lakieru w spreju średnio się udało...choć wcześniej próbowałem na złomie i efekty były bardzo dobre.
Co do dalszej pracy - modelowanie, częściowo, zostało zawieszone z powodu sypnięcia się dyszy. Poszedł gwint dyszy i powietrze wlatuje do zbiorniczka. Musiałem ją odkręcić w celu dokładniejszego przeczyszczenia i pomimo delikatnego dokręcania gwint poszedł w diabły. Zamówiłem nową, ale chyba pozbieram kasę na cuś lepszego.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez bartek piękoś » środa, 30 lipca 2008, 00:54

Witaj

Szykuję się do malowania (zakupu farb) i mam pytanka:
Jakich farb używasz i jakiego bezbarwnego?
Co to znaczy że posypały się kalki?

Dawaj do galerii jak skończysz! :D
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » środa, 30 lipca 2008, 09:49

bartek piękoś napisał(a):Jakich farb używasz i jakiego bezbarwnego?


Farby Gunze serii C z [url http://sklep.gunze.pl/go/_info/?user_id=CS-652&lang=pl]TEGO[/url] zestawu.
Lakier bezbarwny Top Coat w spreju ale następnym razem użyję słoiczkowego lakieru bezbarwnego C położonego aerografem. Potem całość lakierem bezbarwnym Gunze serii H półmatowym (musisz pomieszać matowy z błyszczącym, ponieważ w serii H nie ma takiego lakieru - ja pomieszałem w proporcjach 2:1 [gdzie 2 to mat a 1 - błysk]) Zastosowanie C może zniszczyć kalki, choć może nakładanie cienkich warstw nie zaszkodzi.
Co się tyczy samych kalek, to rozsypały się podczas poprawiania położenia. Początkowo użyłem te z zestawu i Mr Mark Setter. Środek bardzo dobry, kalki się kleją i nie odpadają. Ale chyba ciut za szybko działa. Aha, i pomaluj pas w kolorze Sky. W kalkach z zestawu nie ma tego pasa. Użyłem najpierw pasa z zestawu Tally Ho! a potem, po tym jak się tallyhowski rozpadł na strzępy, wziąłem pas z zestawu Spita IX Italieri. Pas się jakoś położy, ale jest przerwa na spodzie kadłuba.
Aha, farba Sky Gunze jest w [url http://sklep.gunze.pl/go/_info/?user_id=CS-654&lang=pl]TYM[/url] zestawie, choć można dostać osobno Duck Egg Green[url http://sklep.gunze.pl/go/_info/?user_id=C026&lang=pl]Duck Egg Green[/url]. A malowanie pasa jest w tym przypadku najlepszym wyjściem, ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, kadłub tego Spita jest trochę za gruby...i to wychodzi przy nakładaniu pasa z jakiegokolwiek zestawu (nawet pas z zestawu Tally Ho! był za krótki) Ale jeśli wolisz emaliami to Model Master Authentic podobno są bardzo dobre. I jeszcze wszystko zależy czym będziesz malował. Jeśli pędzlem to do farb C musisz kupić retardera. Możesz też użyć farb serii H, które są farbami wodnymi i lepiej pod pędzlem leżą. Musisz wtedy znaleźć odpowiednik Ocean Grey, bo farby o takiej nazwie nie ma w tej serii w ogóle. A jeśli malujesz aerografem to wystarczy jeśli będziesz farby Gunze rozcieńczał w stosunki 2:1. Sprawdzone i działa. No chyba, że farba jest już bardzo gęsta, wtedy 3:1
Zdjęcia wrzucę po łykendzie.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez bartek piękoś » środa, 30 lipca 2008, 18:11

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź 8-)

Ja robię teraz Sikorskiego i to do jego malowania się przygotowuję. Na Spita przyjdzie czas.
Co do zagrożenia kalek lakierem serii C, to już miałem całe malowanie zaplanowane Serią C,
a tu ostatnio trafiłem na info, że lakiery inne niż wodne mogą zjeść kalki. Wiem, że można stosować serię H lub inny akryl wodny,
ale z kolei ryzyko jest że się pożre z C (emaliowym) lub spłynie pod C (emalią).
Mówią, żeby nakładać cienki warstwy jeśli akryl "sąsiaduje" z emalią i wszystkiemu dać dobrze wyschnąć. Jak sobie z tym poradziłeś?
Sorry :-/ za takie dylematy, ale w przypadku Sikory nie mogę sobie pozwolić na błąd w malowaniu,
bo model ma skomplikowaną bryłę a przede wszystkim nity wypukłe,
których część odtwarzam ze szpachli. TO powoduje, że szlifowanie odpada, podobnie mycie chemią.

Napaliłem się na serię C Gunze, bo podobno pięknie kryją i mocno trzymają
(ja duuuużo części w Sikorze będę montował na już pomalowanym kadłubie i obawiam się
odprysków i uszkodzeń powstałych przy dalszych pracach po malowaniu).
Alternatywa: wszystko jechać akrylem (skłaniam się ku Gunze H). Jak myślisz?
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » środa, 30 lipca 2008, 22:42

Modelarz ze mnie baardzo niedzielny, że się tak wyrażę. Ale przy malowaniu tak Spita jak i Korsarza nabyłem pewnego doświadczenia z farbkami serii C.
Trzymają się mocno powierzchni. Kiedyś pomalowałem nimi Typhoona z Academy. Malowałem pędzlami, nic nie odtłuszczałem. Farba się trzyma. Problem polega na tym, że trzeba ileś tam procent retardera dodać jeśli się maluje pędzlem, ponieważ bardzo szybko schną. O farbkach serii H niewiele mogę powiedzieć...na pewno lepiej się pędzlami maluje. Schną wolniej niż farbki C i nie śmierdzą. Mam w składziku kilka sztuk, którymi mam zamiar pomalować D.520 i, jeśli dostanę je szybko (i wkrótce po dyszy do aerografu) Spita XIV Fujimi. Niestety nie wszystko się da pomalować tylko farbkami H ponieważ ta seria posiada mniejszą paletę od serii C.
A co do lakierowania, to najpierw nałóż bezbarwny lakier C (lub Sidolux - jeszcze tego nie próbowałem) a po nałożeniu kalek bezbarwny H.
Aha farbki serii C możesz już po 30 minutach obrabiać (polerka, maskowanie, szlifowanie itd.)
Nie wiem czy już miałeś do czynienia z tymi farbami, ale seria C śmierdzi niemiłosiernie. Tak samo rozcieńczalniki. Rozcieńczalnik do serii H to jakiś alkohol. Zapach przyjemniejszy :mrgreen:
A co do kalek, to lakiery H ich nie zniszczą. Sprawdzone.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spit XIV Academy,skala 1/72

Postprzez Dominik » czwartek, 14 sierpnia 2008, 22:40

Powoli kończę prace nad Spitem XIVe Fujimi. Malowanie dalekowschodnie, ale sajens fikszyn...Według wszelkich zdjęć i danych samolot Sqn Leadera Lacey'a był szaro zielony (Day Fighter Scheme), ale ja postanowiłem pomalować go tak, jak proponuje Tally Ho!...czyli błędnie - Temperate Land - Dark Green/Dark Earth z białymi pasami szybkiej identyfikacji. Niestety już po malowaniu zauważyłem, że zapomniałem zamaskować pasy na stateczniku pionowym...czeka mnie trochę maskowania i malowania białą farbą...
Obrazek Tak to wygląda, tylko końcówki skrzydeł w moim modelu są normalne.
Co do malowania, to pasy malowane farbą. Nie korzystałem z kalkomanii i jestem bardzo kontent z wyniku. Fotki wrzucę za czas jakiś. Teraz wyjeżdżam na dłuższą objazdówkę i nie będę miał zbyt wiele czasu na prace. W planach mam skończyć ten model do 31 sierpnia (razem z D.520 Hese, która też jest obecnie na etapie malowania - spód i szary na górze). Jednocześnie powoli do przodu idą prace nad Spitem I z Tamki w 1/72. W tym przypadku nie spieszy mi się za bardzo bo po co.
A we wrześniu zaczynam modelistowanie w 1/48.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości