[MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » piątek, 9 grudnia 2011, 16:41

Mariusz ja grę wstępną pomijam a ty mnie na jakieś gadżety namawiasz ;o)
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Reklama

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Czarny » sobota, 10 grudnia 2011, 00:07

Mariuszu ja centuś krakowski jestem a ty mi karzesz i to jeszcze w Warszawie... ;o) ;o) ;o) ;o) ;o)

A tak na serio to miałem ochotę odpocząć od waloryzacji. Model wydawał się pod tym względem niezłym wyborem. Ładne detale, nieźle spasowany model leżący w temacie. Tego wnętrza nawet przy otwartym oszkleniu mało co widać. Chce bardziej pobawić się z malowaniem. Tylko że na razie zajmuje mnie bardziej inny Val a właściwie Wał.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez karolkonw » sobota, 10 grudnia 2011, 01:06

Wał wałem: ale własnie czy Val ktoś robi w jedynej słusznej skali?(1:72?)?
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez łsobota » sobota, 10 grudnia 2011, 09:06

karolkonw napisał(a):Wał wałem: ale własnie czy Val ktoś robi w jedynej słusznej skali?(1:72?)?

Fujimi. Jest też jakaś podróbka jednego z naszych "wiodących" producentów. Fujimi robi zarówno D3A1 jak i D3A2, a Plastyk oferuje tylko wersję wcześniejszą. Poza tym na pewno jest też Airfix.
Łukasz Sobota Obrazek
Avatar użytkownika
łsobota
 
Posty: 183
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:49
Lokalizacja: Czechowice Dziedzice / Kraków (coraz rzadziej niestety)

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez pik » sobota, 10 grudnia 2011, 12:39

Airfix tylko dla zatwardziałych "vintagystów", morze nitów a do planów lepiej nie przykładać. Pozostaje Fujimi, ale to też stary i dość uproszczony zestaw, ma np koła odlane z owiewkami. Nie ma dobrej alternatywy w skali 1/72, stąd pewnie nikt się nie wyrywa... ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez łsobota » sobota, 10 grudnia 2011, 13:39

Ja bym z chęcią Fujimi zrobił, ale D3A1 akurat na stanie nie mam. Pomimo pewnych uproszczeń jest to całkiem przyjemny model, a pusta kabina wręcz zachęca do podłubania czegoś we własnym zakresie.
Łukasz Sobota Obrazek
Avatar użytkownika
łsobota
 
Posty: 183
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:49
Lokalizacja: Czechowice Dziedzice / Kraków (coraz rzadziej niestety)

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez ame-iro » sobota, 10 grudnia 2011, 20:10

Airfix i Fujmi niedługo prawdopodobnie zostaną zdeklasowane...
http://www.dragon-models.com/html/5045poster.htm
ame-iro
 
Posty: 102
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 01:53

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » sobota, 10 grudnia 2011, 20:53

ame-iro napisał(a):Airfix i Fujmi niedługo prawdopodobnie zostaną zdeklasowane...
http://www.dragon-models.com/html/5045poster.htm

Tyle, że model sprzedawany będzie pod marką "CyberHobby". Cena więc będzie trochę kosmiczna :-/
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez SHERMAN222 » piątek, 6 stycznia 2012, 15:56

karolkonw napisał(a):Wał wałem: ale własnie czy Val ktoś robi w jedynej słusznej skali?(1:72?)?



Tak, ja, ale na model który musi zostać do końca pomalowany raczej forum nie zmarnuje.
Rdza i wgniecenia+anatomia cywili http://www.accidenti-a-me.com/
trochę zdjęć : http://www.panzerpunkt.info/index.html
http://www.youtube.com/watch?v=InRDF_0l ... re=related
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
Avatar użytkownika
SHERMAN222
 
Posty: 355
Dołączył(a): piątek, 24 czerwca 2011, 18:37
Lokalizacja: Bobrek

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Czarny » środa, 25 stycznia 2012, 21:31

Czas powrócić do projektu. Pokątny sprzedawca przesłał maski więc można iść dalej. Problem tylko taki, że malowania są z Pearl Harbour. Mogę wykorzystać oznaczenia BI lub BII i cyfry 0,1,2,3. Czy macie papiery na coś o kodzie składającym się z tych oznaczeń co mogło latać nad Midway i w dodatku jeszcze w kamuflażu cienmozielonym?

Kolejna sprawa to kolory. Wybrałem H59, H61. Co na hiromaru? H327?
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez MIRO » środa, 25 stycznia 2012, 22:20

H327 będzie ok.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Lokalizacja: Opole

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Czarny » wtorek, 5 czerwca 2012, 00:03

Postanowiłem spędzić wieczór w 70rocznice początku Bitwy pod Midway siedząc nad Valem.

Szperałem troszkę szukając różnych informacji dotyczących malowania i zużycia Vali pod Midway. Postanowiłem zrobić model dość ugryziony walkami. Maszyny zostały dostarczone na lotniskowce pod koniec 1941 roku, przed atakiem na PH i były w użyciu cały czas do Midway. Wysoce prawdopodobne jest iż samoloty były malowane bez podkładu (tak podają niektóre źródła) na szaro. Kolor był glossem. W trakcie walk japońce doszli do wniosku iż kamuflaż się nie sprawdza w związku z czym ad-hoc górne powierzchnie pomalowano na kolor ciemnozioleony również połyskujący. To powodowało łuszczenie się farby. Jak to wykonać:

Używam specyfiku AK Interactive Worn Effect.

Krok 1:


Pomalowanie powierzchni na kolor metalu:

Obrazek

Następnie nałożyłem fluid AK a po jego wyschnięciu pomalowałem "stary" kamuflaż. Podobnie jak przy technice z lakierem do włosów zacząłem drzeć farbę:

Obrazek

Obrazek

Sory za jakość fotek musiałem się śpieszyć bo ponoć hamerykańskie lotniskowce są w okolicy.

Teraz lecimy z zielenią.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Czarny » wtorek, 5 czerwca 2012, 02:19

Teraz widok na gotową powłokę lakierniczą. Model psiknałem Wornem AK i pokryłem zielenią a później darłem mocząc pędzel w wodzie i prowadząc go tak jak skrzydlo oplataja strugi powietrza. Teraz czas na hinomaru i resztę oznaczeń.


Co ciekawe wyszło jak na zdjęciach oryginału - nie da się jednoznacznie powiedzieć które obdrapanie jest do gołej blachy a które do szarego - podobnie jest ze zdjęciami oryginałów


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez marco2607 » wtorek, 5 czerwca 2012, 08:25

Bardzo ciekawie wygląda, możesz napisać więcej o samym specyfiku. Kładziony po całości, jak długo czekałeś zanim położyłeś farbę , czy można po tym maskować bez obawy że taśma lub szablon do malowania uszkodzi farbę.
Teraz wiesz czemu się spierają na temat tej farby na kate, twoje zdjęcia są kolorowe a mimo to ciężko odróżnić metalik od szarości (a jakby była jeszcze w połysku).
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3307
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [MidWay] Aichi D3A1 Val, Rev/Hase 1/48

Postprzez Czarny » wtorek, 5 czerwca 2012, 09:48

Specyfik kładzie się aerografem na miejsca które się chce drapać. W zależności od stopnia łuszczenia jaki się chce uzyskać należy psiknąć kilka warstw. Po jego wyschnięciu maluje się kolejną warstwę a po wyschnięciu farby moczy się powierzchnię i można zdzierać farbę czy to mokrym pędzlem czy wykałaczką albo skalpelem.
Co do przyczepności to sam nie wiem. Bo zazwyczaj stosuje na srebro/aluminium czyli farby zmniejszające przyczepność kolejnych warstw,więc trzeba zalecać ostrożność w maskowaniu taśmami z bluetackiem nie próbowałem.

Tak masz racje z tymi warstwami przebijającymi z pod zieleni. Na B&W fotkach nie będzie dałosię tego odróżnić.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości