C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez mariusz666 » czwartek, 14 marca 2013, 01:45

Witaj Collins.
Wielkie dzięki za wyjaśnienie jak poradzić sobie z oszkleniem kabiny oraz Wielki podziw ze dajesz rade z led'ami smd :shock: .
Ja kombinuje na zwykłych led'ach 3 mm .Wstawiaj foty -krok po kroku-ruszaj z robotą :lol: bo nie ma lepszej instrukcji jak czyjeś doświadczenie :D .
3m sie.Mariusz
mariusz666
 
Posty: 6
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2013, 01:31

Reklama

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » poniedziałek, 18 marca 2013, 13:29

mariusz666 napisał(a):(...) Wstawiaj foty -krok po kroku-ruszaj z robotą :lol: bo nie ma lepszej instrukcji jak czyjeś doświadczenie :D (...)

Dzięki Mariusz :) Masz całkowitą rację, szukałem relacji ze sklejania Hercules, żeby podpatrzeć co można w nim zrobić i zmienić, niestety nie znalazłem żadnej ciekawej. Szkoda, że tak mało modelarzy robi zdjęcia i opisuje jak tworzy :).

Po raz pierwszy zacząłem się stresować zbliżającym końcem konkursu. :( Muszę przyśpieszyć :)

W końcu dotarli do mnie piloci :) wybrałem sobie 2 kandydatów i od razu wziąłem się za "łamanie i odcinanie im kończyn"

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Słuchawki: z pręcika polistyrenu wytoczyłem "nauszniki" o średnicy 2,4mm z wcięciem imitującym oddzielnie miękkiego wyłożenia od obudowy. Drut miedziany 0,4mm zgniotłem w imadle uzyskując płaskownik, który następnie zagiąłem na pręcie 5mm i dopasowałem do głów pilotów.
Obrazek
A tak piloci wyglądają ze słuchawkami :) (przewody oraz mikrofony zostaną doklejone po wklejeniu ich do kokpitu)
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 18 marca 2013, 16:54

Fajnie wyglądają z tymi "nausznikami"! Z przyjemnością zaglądam!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » wtorek, 19 marca 2013, 21:43

Światła do lądowania
Oszlifowałem diodę (warm white) 3mm, tak aby jak najbardziej straciła na rozmiarze. Trzeba uważać ze szlifowaniem soczewkowej kopuły, żeby nie odkryć anody i katody - bo dioda przestanie świecić - sam się o tym przekonałem :(
Następnie okleiłem diodę folią aluminiową, a do wyjść dolutowałem cienkie przewody.
(Widoczne na zdjęciach druciki nie występują w tylnej części osłony, tylko przy światłach! Był to błąd, który później poprawiłem)
Obrazek
Z formatki polistyrenu 0,25mm wyciąłem i uformowałem obudowę światła. Tylną część pomalowałem czarną farbą i zakleiłem kawałkiem też PS.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » środa, 27 marca 2013, 13:07

Po przerwie wróciłem do pilotów. Dostali oni biały podkład a następnie Pactrę A30 i Model Master 1516 Skin Tone - jako skórę.
Obrazek
Obrazek

Po nałożeniu ceni i blasków i doklejeniu mikrofonów wyglądają tak:
Obrazek
Obrazek

Siedzący w kokpicie jeszcze bez podłączonych słuchawek
Obrazek

Jakiś czas temu kupiłem cyrkiel tnący z Olfy CMP-1, który jest się w stanie wyciąć koło o średnicy minimalnej 10mm. Potrzebowałem trochę mniejszego... dlatego przerobiłem cyrkiel i w rezultacie da się nim wyciąć koło o średnicy min 6,6mm.

Ścięte zgrubienie w śrubie blokującej ostrze
Obrazek
Zamontowana podkładka o grubości 1,3mm
Obrazek
Podcięty plastik pod ostrze
Obrazek
A tak wygląda gotowy cyrkiel
Obrazek

Wykorzystałem go do wycięcia masek na przednie kółka.
Obrazek
Obrazek

Większe koła z jednej strony zostały zamaskowane kołami z taśmy a z drugiej Sol R od Gunze
Obrazek
Obrazek
Po wyschnięciu SolR nadlewki odciąłem ostrym skalpelem.
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez spiton » środa, 27 marca 2013, 15:19

Świetnie pomalowałeś figurki. Bardzo lubię ten zestaw figurasów, bo są całkiem nieźle wyrzeźbione, i wykonano je z dobrego plastiku. Nie z gumy.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez siara1939 » środa, 27 marca 2013, 17:01

Spiton- to sa fajnie wyrzezbione figurki? Wez przestan, prosze cie..
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » czwartek, 28 marca 2013, 09:26

Zgadzam się z siara1939, jednak figurki są słabo wyrzeźbione, ciężkie w malowaniu. Ale w innym względzie zgadzam się ze spiton, a mianowicie plastik jest dobrej jakości, zdecydowanie lepszy niż np. w CMK.
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez Adam » czwartek, 28 marca 2013, 09:34

Przez szyby to będzie widać czy piloci są w środku czy ich niema i tu jakość figurek niema takiego znaczenia no chyba, że okienka będą otwarte.

Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 15:33

W wersji Herculesa J piloci mają przed oczami HUD'y więc i moi muszą takie mieć. Z przezroczystego opakowania wyciąłem płytki i pomalowałem zielonym przezroczystym lakierem Humbrola, a krawędzie szarą Pactrą.
Obrazek

Poza drobiazgami: HUD, pasy pilotów oraz rozwiązania dotyczące zasilania samolotu, rozpocząłem mozolne przerysowywanie linii podziału blach. Do trasowania prostych linii na płaskich powierzchniach wykorzystuję nóż Olfy PC-S, na pozostałych powierzchniach najlepiej sprawdza się nóż Trumpetera Line Engraver. Bardziej skomplikowane kształty wyskrobuję szpikulcem przy wzornikach (szablonach). Na koniec szlifuję powierzchnię papierem ściernym 600, 800 i 1200. Kilka zdjęć poniżej, na chwilę obecną przeszlifowania wykonane zgrubnie papierem 600, białe wypełnienie linii to oczywiście pył, który będzie usunięty ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez spiton » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 15:43

siara1939 napisał(a):Spiton- to są fajnie wyrzeźbione figurki? Wez przestan, prosze cie..

Kurde, mam te figurki, ale...w 72 ,-))) wyglądają identycznie. W 72, to jest nieźle ,-)) W 48, to faktycznie trochę kluchy.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez witek613 » środa, 10 kwietnia 2013, 08:34

Tutaj może mały offtop albo pomysł na inspirację. W czasie wakacji zrobiłem zdjęcie takiego Herculesa w wersji arktycznej na płozach i ze stelażem na rakiety pomocnicze. Może się przyda :) Świetna robota ,obserwuję :)
Obrazek
witek613
 
Posty: 219
Dołączył(a): środa, 27 maja 2009, 15:05

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » środa, 10 kwietnia 2013, 09:20

Ciekawe malowanie z pomarańczowymi elementami, można by w 1:72 coś podobnego zrobić :) Następnym razem nie będę sklejał w 1:48, zbyt dużo czasu schodzi z tej wielkości modelem. btw w każdej wolnej chwili przerysowuję i szlifuję kolejne części modelu, w międzyczasie czekam na kilka elementów ze sklepu elektronicznego. Może w przyszłym tygodniu dotrą. Do następnego... :)
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » czwartek, 2 maja 2013, 17:04

Dużo czasu minęło od ostatniej aktualizacji, w tym czasie miałem nawet pewne wahania czy się nie poddać.
Bez walki się nie obędzie!
Trafił się wolny czas więc mogłem kontynuować pracę przy Herculesie. W międzyczasie dotarło kilka elementów ze sklepu elektronicznego, m.in. silniejsze diody do strobe, dodatkowe diody, kontaktron do włączenia zasilania, przewody, złącza.

Jak wspomniałem w którymś wcześniejszym wpisie model będzie zawieszony pod sufitem, więc zasilanie musi znajdować się w jego wnętrzu. Z formatek polistyrenu 1,5mm zbudowałem skrzynię w której znajdzie się pakiet z bateriami 8 x R6. W wydzielonej części skrzyni zamontowałem kontaktron oraz wkleiłem fragment blaszki. Chcąc załączyć układ, wystarczy przesunąć magnes w stronę kontaktronu. Na spodzie skrzyni wyciąłem otwory i wkleiłem blaszki którymi będzie płynął prąd do samolotu :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Skrzynia oczywiście wymaga jeszcze wykończenia :)

Dysponuje może ktoś zdjęciami lotniczych skrzyni transportowych? Zrobię standardową skrzynię drewnianą z poprzeczkami, ale może ktoś wspomoże zdjęciami jakiejś ciekawszej?

Dysze silników przeciąłęm, w miejscu cięcia wkleiłem koło a na środku umieściłem stożek, całość pomalowałem gun metalem.
Obrazek
Obrazek

Do osłon podwozia doprowadziłem przewody.
Obrazek

Stabilizator napięcia wraz z diodą prostowniczą umieściłem w jedynym wolnym miejscu ;)
Obrazek

Układ w pełni zasilony, brakuje tylko podłączeń do sterowanych wyjść.
Obrazek
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Re: C-130 Hercules - Italeri - 1:48 - Open

Postprzez collins » poniedziałek, 6 maja 2013, 13:47

W Hercules'ie w wersji J światła do lądowania są umieszczone na osłonach podwozia głównego oraz w skrzydłach. Pierwsze już mam zrobione więc w miniony weekend wykonałem te ostatnie. Producent nie wykonał nawet obrysu świateł usytuowanych między silnikami, na podstawie schematu wyciąłem prostokątny otwór oraz dopasowałem z 1,5mm płytki polistyrenowej oprawę światła. W oprawie nawierciłem 2mm otwór i rozwierciłem w połowie do 2,5mm. Następnie wkleiłem diodę SMD z dolutowanymi przewodami. Całość wkleiłem w prostokątną kieszeń, a od drugiej strony przykleiłem prostopadłościan - wykończenie wnęki lampy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na końcówkach skrzydeł umieściłem diody, zieloną i czerwoną oraz dodatkowe białe SMD.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz pozostaje tylko ;o) wzmocnić skrzydła i ich połączenie z kadłubem oraz podłączyć przewody do sterownika, zamontować i podłączyć silniki i będę mógł całość skleić i pomalować :)
Avatar użytkownika
collins
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek, 11 października 2011, 09:08
Lokalizacja: Gostynin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości