Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez xmald » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 21:48

jasio-g napisał(a):Tak na prawdę chyba nigdy się nie dowiemy jak były pomalowane samoloty z tego okresu. Możemy się tylko łudzić, że jesteśmy blisko. I znów wychodzi jakieś zdjęcie, no cóż to wszak tylko zabawa

Dokładnie... choroby psychicznej się można nabawić. To trochę jak z malowaniem późnych Fokkerów i teoria z kolorowym jak pisanki kamuflażem smugowym. Przy okazji Potez elegancki ten twój Albatros.
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Reklama

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez jasio-g » wtorek, 22 stycznia 2013, 00:48

No cóż choroba uziemiła mnie na cacy. Nic nie można było dłubnąć. Ale jednak coś powstało.
Obrazek
Obrazek
Fotel zrobiony od podstaw, oryginalny miałby 5 cm grubości. Jeśli był wyściełany to ok. ale nie widziałem takiego w muzeum, tylko jeden na zdjęciu stąd ta decyzja. Przy okazji ułamałem wręgę, ale to się jakoś naprawi. Można wreszcie zamknąć kadłub. Niestety jest trochę jeszcze spaczony, więc na razie bez silnika, tam pójdą ściski, a sam silnik tak jak było w oryginale od góry do kadłuba. Pasy Eduarda, a skrzynki amunicyjnej nie ma - jako szkolny latał nieuzbrojony.
Ostatnio edytowano sobota, 4 stycznia 2020, 23:30 przez jasio-g, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez Worius » wtorek, 12 lutego 2013, 12:32

Ale pięknie to wszystko od środka wygląda :-o ..
Pozdrawiam Szymon :)
Avatar użytkownika
Worius
 
Posty: 484
Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2012, 19:01
Lokalizacja: Lubelskie,Kraśnk

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez hadzi » sobota, 23 lutego 2013, 19:36

Adam napisał(a):Ponieważ dorwałem się do skanera to już nie proszony pozwolę sobie wrzucić to z książki Kowalskiego. :)

Obrazek

Adam.


Moim zdaniem jest to bledna interpretacja. Ogladalem odbitke z oryginalnego negatywu zrobiona.
Uwazam, ze kadlub jest sklejka werniksowana na ciemno a do tego ten "dziwny" pas nie jest taki dziwny tylko bialy.
Samolot moze byc jednym ze znanego zdjecia Albatrosow stojacych w rzedzie na Lawicy, ale wtedy jeszcze nie mial numeru 26 - choc moze to byc i inny Albatros.
Sylwetka Pana Swiatlonia jest tez troche "niekonsekwentna" numer seryjny Alb... na prawej jest pod kabina a na lewej na ogonie, dotego szachownica jest pod wykrojem kabiny a na zdjeciu ja bym powiedzial ze na krancu wykroju tejze.

Nie jestem w tej interpretacji osamotniony, zgadzamy sie w tym temacie z Wojtkiem Sankowskim - chyba obecnie najlepszym znawca tematyki malowan polskich samolotow 1918-39.

Albatros Wlynskiego z tego co wiem byl produkcji Albatrosa nie OAW, wiec raczej mial typowy ster kierunku, ale jak piszecie wszystko w tych skladakach bylo mozliwe. Co do bialo-czerwonych przodow to byly takie jaki same kolpaki bialo-czerwone, co widac na fotkach w roznych publikacjach.
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 437
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 07:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez DUDE » wtorek, 30 kwietnia 2013, 08:49

Czołem,
Czy projekt żyje, dycha jeszcze?
pozdrawiam,
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez jasio-g » środa, 17 lipca 2013, 22:28

Model jeszcze dycha, ale walczyłem ze spitolonym silnikiem, czego efektem było zrobienie od nowa cylindrów i całej góry. Wykorzystałem elementy TauroModel (świece, sprężyny zaworowe i osłona popychaczy) i o dziwo pasują do rodena po przeróbkach i przed przeróbkami (dzięki za części TauroModel). Zrobiłem nawet podgrzewanie gaźnika, a potem okazało się, że nie widać samego gaźnika, a co dopiero ogrzewania po zamontowaniu w kadłubie. Przekonałem się również, że wręgi kadłuba są na tyle małe w stosunku do kadłuba, żę za bardzo się to rzuca w oczy, to musiałem skorygować. A, że kadłub był "lekko" zwichrowany" więc trochę roboty było. No ale szpachla równa wszystko. Szkoda, że się nie wyrobiłem, no ale niestety nadmiar pracy i ogólne lenistwo po niej nie napawało do modelowania.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 6 stycznia 2020, 00:19 przez jasio-g, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez jasio-g » wtorek, 17 września 2013, 13:44

Dłubiąc po kilka chwil dziennie dotarłem do takiego etapu: kadłub zamknięty i zaszpachlowany, silnik zamontowany. Na górze kadłuba sklejka zasłaniająca otwór po karabinach (widoczne na zdjęciu tego egzemplarza). Teraz czeka mnie montaż detali kadłuba znajdujących się na zewnątrz, nitowanie, a raczej gwoździowanie etc. Stan na dzisiaj:
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 4 stycznia 2020, 23:31 przez jasio-g, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez jasio-g » piątek, 1 listopada 2013, 13:10

Cosik zrobione - kadłub z imitacją gwoździ, trochę błędnie naniesione, bo sklejka była na zakładkę i pewnie poprawię w niektórych miejscach, ale to po zakończeniu dolnego płata. Roden zaserwował obwisłe płótno, w przeliczeniu jakieś 5 cm, po badaniach organoleptycznych Albatrosa B II i Camela to w tej skali praktycznie nie występuje, więc szpachluję i papier ścierny i tak w koło, by to jakoś wyglądało. Ot i obrazki - krytykujcie, będę poprawiał - czasu jest sporo :).
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 4 stycznia 2020, 23:31 przez jasio-g, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez jasio-g » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 19:57

No i poszedłem po bandzie. Próba zmontowania stateczników i skrzydła równo wyszła nieciekawie. Kadłub był zdeformowany na wstępie, naprostowałem - wydawało się, że dobrze, a tu taki babol dolny płat nie równoległy do statecznika poziomego. Po dłuższych kombinacjach uciąłem skrzydła przy kadłubie (szpachlowanie etc.). Montaż będzie na drutach. Zamontuję je na drutach i postaram się zrobić to równo. Uf, przy wierceniu złamałem 2 wiertła 0,85. Model miał być z pudła, będzie z utrapieniem - skończony. Na dodatek na zdjęciach zauważyłem krzywo przyklejone blaszki więc kolejna praca. Tak się zastanawiam, czy się nie zapętliłem w tych próbach doprowadzenia do doskonałości.
Obrazek
Obrazek
W trakcie tych obróbek zatarło się całe "gwoździowanie" na przedzie kadłuba, na ogonie jest znów za wyraziste.
Ale walczę nadal, choć coś się w środku oderwało i klekocze uff.......
Ostatnio edytowano sobota, 4 stycznia 2020, 23:32 przez jasio-g, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez DUDE » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 20:52

O rany, ale batalia!! Są ofiary i strugi potu :mrgreen:
Dopinguję!!
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez xmald » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 22:15

No batalia to na pewno ale patrząc na to co już zrobiłeś to będzie świetny model i na pewno warto przebrnąć przez ten etap...
Powodzenia i wytrwałości - również dopinguję!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 08:33

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez Adam » wtorek, 7 stycznia 2014, 11:55

Ja też trzymam kciuki, aby wszystko poszło dalej gładko.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez samurai92 » sobota, 11 stycznia 2014, 18:12

No elegancka replika powstaje. Co do poprawności z oryginałem, to ostatnio trafiłem na rysunki wg. których drążek i układ sterowania były jak w modelu DV a nie DII jak podaje Windsock i jak producenci proponują w modelach. Trochę za późno to podaje :-/ . W każdym razie robota na mistrzowskim poziomie.

Co do dokumentacji, na stronie muzeum w Krakowie w dziale archiwów zdigitalizowanych jest sporo ciekawych rzeczy, między innymi opis konstrukcji albatrosa d iii (fragment)
http://www.muzeumlotnictwa.pl/biblioteka.php
samurai92
 
Posty: 31
Dołączył(a): sobota, 10 marca 2012, 20:10

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez jasio-g » niedziela, 5 stycznia 2020, 15:15

6 lat - cóż wieczność w życiu modelu, a w moim powrót do zdrowia i modelarstwa. Coś się tam zrobiło i popsuło przy okazji. Już skrzydła doklejone, za to urwałem dwie świece do silnika - cóż najpierw trzeba zrobić przód, a później resztę. Wszystko w powijakach, jeszcze 5 lat i skończę.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 20:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Albatros D.III - RODEN - 1:32 - Standard

Postprzez Bolo07 » poniedziałek, 6 stycznia 2020, 00:47

Trzymam kciuki ! Nic się nie martw, ja miałem w pudełku jeszcze za kawalerskich czasów kupionego Nieuporta 28 i doczekał się wreszcie - córka zdążyła dorosnąć do modelarstwa i właśnie go skleja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 10:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości