Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Dominik » czwartek, 26 czerwca 2008, 11:55

Aleksander napisał(a):może za dużo prysnąłem kaczych jaj


Mam pytanko odnośnie tych "Kaczych Jaj". Czy aby na pewno australijskie samoloty miały na spodzie Duck Egg Green? Wydawało mi się, że Sky Blue.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Reklama

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » czwartek, 26 czerwca 2008, 20:52

Masz rację - bardziej był to pewnie Sky Blue, a te kacze jaja, to DuckEgg Blue, nie DuckEgg Green (nie wiem czy jest duża różnica w kolorze, ale chyba jest).
Natomiast jak masz jakiś pomysł na odpowiednik Sky Blue (ale nie ten RAF-owski, tylko RAAF) - proszę o podpowiedź. Poza Gunzo wymienionym w instrukcji Boomeranga SpecialHobby, nic innego nie znalazłem - kolorek może bardziej w "błękit wchodzący", ale chyba podobny.
Znalazłem natomiast Agamy (emalię): Modry Kachnich Vajec (Niebieski Kaczych Jaj), z odpowiednikiem Humbrol Matt 23 - tego z kolei poleca Airfix.
W monografiach jest tylko podany kolor Sky, SkyBlue lub Nr (chyba - piszę z pamięci) K1/35 :?: (czy coś tam), bez odpowiednika dla FS.
Z kolei instrukcja Ltd każe malować spód kolorem Sky FS 25550 - brak odpowiednika w "gotowych" farbach.
Montex też nie podaje konkretnej informacji. Z ustnych przekazów wiem, że malowanie spodów akurat w Boomerangach było różne - np. srebrne też...
Wobec braku konkretu - zdecydowałem się na te "prezydenckie", niebieskie, jaja. Ot i wszystko - ale każdą sugestię przyjmę do rozważenia, póki Sido jeszcze nie położone :lol: .
Natomiast ten niebieski, który jest w australijskich Spitfire'ach jest zbyt ciemny dla Boomeranga - widać to na fotografiach - zwłaszcza kolorowych :lol: .
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 26 czerwca 2008, 22:31

Tak wogóle jakie malowanie robisz?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » piątek, 27 czerwca 2008, 00:21

Jacek Bzunek napisał(a):Tak wogóle jakie malowanie robisz?


Najbardziej podobają mi się malowania Foliage Green/DarkEarth/Sky - i taki chcę zrobić. W Ltd jest tylko jedna taka opcja - samolt Rasmusena CA-13 "Recce Robin" (błędnie czasami przedstawiany jako CA-19). Natomiast Boomeranga CA-12 będę robił (z sentymentu) w jakimś malowaniu z Papui Nowej Gwinei - prawdopodobnie cały Foliage Green z białym ogonem (o ile jest taka wersja - bo nie pamiętam), jeżli nie - to na bank - będzie biały ogon, bez względu na rodzaj kamo.
Chciałbym jeszcze kiedyś zrobić jakiegoś "Booma" stacjonującego w Mareeba, Queensland (np. Sindbada II) - też ze względu na sentyment (byłem na tym lotnisku, chociaż dużo, dużo później :lol: )
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » niedziela, 29 czerwca 2008, 17:41

Zgodnie z sugestią Piotra Dmitruka pogłębiłem linie lotek i klap i przetarłem całość papierem ściernym 1000.
Ponieważ dogłębna analiza fotografii i rysunków doprowadziła mnie do stwierdzenia, że jednak ten Humbrol Matt 23 nie jest odpowiedni, postanowiłem w dalszym etapie zmienić kolor spodu na coś bardziej niebieskiego - ale to dopiero po kolejnym preshadingu - może dziś wieczorem.
Na razie fotki tego co zrobiłem:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » niedziela, 29 czerwca 2008, 21:53

Udało mi się pomalować najpierw preshading (akryl), a potem zrobiłem połaczenie Azure Blue z białym i prysnąłem spód - na zdjęciach wyszło ciemniej niż w rzeczywistości, chociaż może i tak farba jest zbyt ciemnna - w razie czego jutro rozjaśnię :lol:
"Oto foto" :lol:

Obrazek

Obrazek

Teraz widać także lotki - a po washu chyba będzie jeszcze bardziej widać...
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » czwartek, 3 lipca 2008, 13:45

Model częściowo zamaskowany i pryśnięty od góry (+ kołpak smigła) DarkEarth (Pactra A115) - trochę rzeczywicie ciemny wyszedł w porównaniu do Humbrola Matt 29, którym malowałem Spitfire'a VIII, ale może jeszcze troche zjaśnieje jak wyschnie - zdjęcia na gorąco, tuż po malowaniu. Może jutro uda się dalszy ciąg - maskowanie od góry i FoliageGreen.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS Przy okazji polecam widoczną na zdjęciach podstawkę "heksagonalną" do malowania - kosztowała chyba ok. 30 PLN, oficjalnie służy jako kręcąca się podstawka pod TV. U mnie się sprawdza do malowania bez zarzutu - jest duża, kręci się swobodnie, ale z niewielkim oporem, powierzchnia chropowata - nic się nie ześlizguje. Planuję nawiercić kilka otworów na pęciki do przytrzymywania malowanych elementów. Od spodu ma kilka gumowych "podnóżków", więc nawet na szybie się nie przesuwa.
Pozdrawiam
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 lipca 2008, 16:14

Nadal w ciszy ;o) , ale brnę dalej. Z patafixu zrobiłem linie podziałowe dla kamuflażu i będę walczył teraz z FoliageGreen - zgodnie z FS użyję Pactry A 31. Zobaczymy jak to będzie wygladało. Rozkład plam zgodnie z artykułem w Scale Aviation Modeller International z lutego 1997

Obrazek

Ponieważ nie starczyło mi cierpliwości na dorobienie masek z papieru, zużyłem całe opakowanie patafixu do maskowania - mam nadzieję, że nie będę tego żałował i że inwestycja była tego warta :lol:

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Michał Janik » niedziela, 6 lipca 2008, 18:50

Ciszą się nie przejmuj, ja tam z dużym zainteresowaniem obserwuję, w końcu takiego cudaka - brzydaka nie często się widzi. Co do Patafixa to zagnieciesz na nowo i jeszcze będziesz mógł wykorzystać w przyszłości.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Stratocaster » niedziela, 6 lipca 2008, 19:35

Przyłączam się do głosu poprzednika. Może w ciszy, ale obserwuję. Nie sięgnąłeś po znany, idealnie składający się model z japońskiej firmy, tylko odważnie wziąłeś się za mało oklepany projekt.

życzę powodzenia
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 lipca 2008, 19:41

No - dziasiaj "podgalopowałem" troszkę - farba położona:

Obrazek

maski zdjęte i "wyjechałem" z modelem na taras, zeby było lepsze światło. Już widzę, że prawa burta pod kabiną do poprawki - za mało zielonego (poprawię wieczorem :lol: )

Obrazek

Obrazek

Usiłowałem zrobić "fading", czyli wypłowienie, ale mi nie wyszło - chyba jeszcze jestem "za krótki" na takie zabawy.
Natomiast moje rozwiązanie koloru spodu okazało się z grubsza prawidłowe - Airfix dla Spitfire'a Mk Vc podaje RAAF SkyBlue jako mieszankę Azure i białego (tylko troche w innych proporcjach niż ja to zrobiłem, ale chyba nie wygląda rażąco źle).
Jest nadzieja, że go skończę ! Będzie pierwszym moim na nowym pwm-ie i pierwszy w nowym domu (i Pracowni :lol: )
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez iras67 » niedziela, 6 lipca 2008, 19:45

Patafix nawet zyskuje po kilkukrotnym użyciu zarób go po malowaniu tak jak ciasto i w wsadź w folię z powrotem .Staje się mniej klejący ale trzyma dalej wystarczająco (mniejsze ryzyko uszkodzenia powłoki przy odrywaniu).A Boomerang jak bobasek-sama radość :mrgreen:
Pozdrawiam i kibicuję Ireneusz
Ostatnio edytowano wtorek, 15 lipca 2008, 12:29 przez iras67, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Wojciech Perkowski » niedziela, 6 lipca 2008, 20:29

Aleksander napisał(a):...Usiłowałem zrobić "fading", czyli wypłowienie, ale mi nie wyszło ...


Polecam metodę z zastosowaniem mocno rozcieńczonej mieszanki werniksu matowego (lub półmatowego) z bardzo niewielkim dodatkiem farby białej lub jasnoszarej - mgiełka na wnętrza paneli (po kalkach, przed zdjęciem masek z oszklenia oczywiscie). Łatwo zapanować nad efektem końcowym - musi się udać.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 705
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 6 lipca 2008, 21:06

Bardzo, bardzo ładny model, obserwuję cały czas i coraz częściej spoglądam na pudełko z moim Boomerangiem. Świetne wrażenie robią fale na krawędzi natarcia płata, czy masz na jakieś kwity?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ltd 1/48 CA-13 Boomerang

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 lipca 2008, 23:09

Jacek Bzunek napisał(a):fale na krawędzi natarcia płata, czy masz na jakieś kwity?


Chodzi ci o to czy rzeczywicie te fale tam były ?
Tak - na jedynym dostępnym dla mnie zdjęciu A 46-179 "Recce Robin" Rasmusena (znalezione w dwóch monografiach*) widać sylwetkę samolotu 3/4 z lewego boku (ale tylko przód) i wyraźnie fale na płatach i na dolnej części osłony silnika - jedyny taki przykład (jaki znalazłem) w dość bogatej ikonografii Boomeranga - reszta ma proste linie rozgraniczenia kamuflażu, albo pomalowane na biało krawędzie natarcia. Czy takie "fale" były też w innych okolicach tej maszyny - nie wiem, nie znalazłem fotki - ale założyłem, że mogły być (na niektórych sylwetkach barwnych w okolicy usterzenia pionowego widać trochę pofalowaną linie graniczną - tak też i zrobiłem, zachowując pozostałe fragmenty jak w innych Boomerangach.
A swoja drogą, muszę je trochę "podmalować" :lol:
_
* Z.Luranc "Commonwealth Boomerang" Skrzydła w miniaturze 24 str. 45
A.Zbiegniewski, J.Nowicki "CAC Boomerang CAC Wirraway" Wyd. Militaria Nr 43 str. 23
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7972
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości