Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez LukaszS » wtorek, 6 maja 2008, 22:57

Cześć,

Ostatnio zainteresowałem się konstrukcjami z lat 1910-1920. Postanowiłem wykonać model takiego samolotu. Wybór padł na Fokkera E.IV od Eduarda w wersji Profipack w 72. Zdecydowałem się kolejny raz podjąć próbę waloryzacji modelu o elementy fototrawione. Zobaczymy jak mi to wyjdzie. Na razie wycinam z ramek elementy i usuwam niepotrzebne części kokpitu.

Zastanawiam się nad kolorem podłogi kabiny pilota - w instrukcji nie ma o tym ani słowa, a schematom boję się uwierzyć. Może ktoś coś wie na ten temat?

Na razie dwa zdjęcia, model dziś został rozdziewiczony

Obrazek

Obrazek
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Reklama

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez ZIO BY NAITT » wtorek, 6 maja 2008, 23:47

Jeeeeeeeee :!:

Jeszcze jeden szmatopłat na forum , fajnie :D

Wydaje mi się że podłoga powinna być w kolorze szarym , ew. stalowym - w E.III pod kabiną była blacha .

PS. Sprawdź sobie pw ...

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez PrzemoL » środa, 7 maja 2008, 09:11

Ale śmiesznie! A ja właśnie skończyłem Profipacka E.III. Fotki za parę dni.
Blaszki faktycznie dodają życia temu modelowi. Choć do wykonania podpórek płozy i kozła nad kadłubem wolałem skorzystać z elementów plastikowych, blaszki wydały mi się zbyt filigranowe, no i płaskie w przekroju.
Jeśli chodzi o podłogę, to istnieje również wersja, że była drewniana. Ta blacha, o której pisze ZIO mogła być POD podłogą. Ja w każdym razie w swoim mam drewnianą, ładniej i bardziej kolorowo się zrobiło w tym kokpicie... :)
A co to jest ten wiśniowy "cycek" na ostatniej fotce?
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez LukaszS » środa, 7 maja 2008, 09:13

PrzemoL napisał(a):A co to jest ten wiśniowy "cycek" na ostatniej fotce?


:lol: Pierwsza próba zrobienia oponki z maskolu humbrola. Oczywiście średnice są błędne do tego modelu. Przyznam szczerze, że przypadkiem się zaplątała do zdjęcia

Widziałem u kilku Kolegów jak smugami pędzla (farby chyba olejne artystyczne) imitowali drewniane elementy. Szperałem, ale nie znalazłem konkretnych informacji. Jak to się robi?
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez PrzemoL » środa, 7 maja 2008, 09:22

Daj sobie spokój z tymi gumowymi oponami. :D W tym zestawie są przecież eleganckie koła, pełne i bez felg.
Mój przepis na drewno: maluję najpierw aerografem bazę w kolorze piaskowo-żółtym - bardzo bladym; potem nieco ciemniejszy odcień tego koloru (bardziej brązowy) nakładam cienkim pędzlem, niemal na sucho. Potem trochę bezbarwnego błyszczącego, a po dobrym wyschnięciu drobnym papierem ściernym wygładzam ewentualne nierówności po pędzlu. Daje to czasem dodatkowe efekty, jak się przetrze do spodniej warstwy podkładu. Na koniec całość maluję aero przezroczystą pomarańczową, kilka warstw.
Moim zdaniem należy uważać, aby nie przesadzić z fakturą słojów, w 1/72 nie powinny one się rzucać w oczy, natomiast dobrze wygląda lekkie zróżnicowanie odcieni w różnych miejscach powierzchni.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez iras67 » środa, 7 maja 2008, 09:38

To i ja dodam coś od siebie: Barwię akrylem pomarańczowym Sidolux dosłownie kropelka i stopniuje przeźroczystość i zabarwienie dodatkami czerwieni brązu i żółtego.Całość rozpuszczam wodą destylowaną. Filtry nakładam aero a słoje pędzlem-najmniejszym możliwym.Gruntuje wcześniej kolorem takim jak PrzemoL.Jak robisz to pierwszy raz to potrenuj na plastiku z ramki z zestawu .Na koniec jak dobrze wyschnie poleruje śmigło pastą Tamiya a kratownicę "lakieruje" samym Sidoluxem Fajna zabawa :D
pozdrawiam Ireneusz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez LukaszS » czwartek, 8 maja 2008, 23:51

iras67, PrzemoL, dziękuję za wskazówki. Najpierw popróbuję na jakimś niepotrzebnym kawałku plastiku.

Kolejne pytanie - jak domową metodą zwinąć z blaszki elementy karabinów :?: Nie uśmiecha mi się kupować zaginarki za 60$ :-/ Średnica zewnętrzna takiego walca ma wynosić około 1,6mm
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez iras67 » piątek, 9 maja 2008, 01:06

Pod blaszkę podkładasz jakiś sztywny cienki papier kalka techniczna lub coś podobnego Igłę lekarską o średnicy wewnętrznej km-u kładziesz na blaszkę wzdłuż osi ,i stopniowo zaginasz
podciągając kalkę od góry i wygładzając wzdłuż aż do czasu zetknięcia się krawędzi igłę wysuwasz,potem kleisz lub lutujesz, można zacząć od większej średnicy igły i potem podmienić na tą właściwą
Możesz tęż wykorzystać sztywny drut.
pozdrawiam Ireneusz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 9 maja 2008, 09:47

iras67 napisał(a):Możesz tęż wykorzystać sztywny drut.


Albo walcową część wierteł o stopniowo zmniejszających się średnicach.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez PrzemoL » piątek, 9 maja 2008, 10:10

Ja kładę blaszkę na opuszce palca i kolejno wiertłami o różnych średnicach, od większych do mniejszych, delikatnie ją "walcuję" aż zawinie się w rurkę.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez LukaszS » sobota, 10 maja 2008, 21:19

Dziękuję za wskazówki. Prace poszły trochę do przodu, powoli zbliżam się do zamknięcia kadłuba. Mam pytanie do Kolegów bliżej znających Fokkery typu E. Dlaczego aluminium ma taką dziwną fakturę jak na zdjęciu poniżej? Czyżby nie była gładka, tylko lekko "karbowana"?

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 10 maja 2008, 22:27

To aluminium jest szlifowane szlifierką z obracającę się tarczą, a samo urządzenie jest prowadzone ręcznie. Stąd te charakterystyczne wężowate kształty szlifów. W samolocie Lindbergha były podobne szlify, z tym że tu tarcza szlifiierska była prowadzona mechanicznie i szlify są regularne.

Obrazek


Ciekawy jestem czy planujesz to odtworzyc w modelu?
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 11 maja 2008, 01:06

wojtek_fajga napisał(a):To aluminium jest szlifowane szlifierką z obracającę się tarczą, a samo urządzenie jest prowadzone ręcznie. Stąd te charakterystyczne wężowate kształty szlifów. W samolocie Lindbergha były podobne szlify, z tym że tu tarcza szlifiierska była prowadzona mechanicznie i szlify są regularne.

Ciekawy jestem czy planujesz to odtworzyc w modelu?


Te regularne na "Spirit of St. Louis" też raczej były ręcznie robione...

Na fokkerze próbowałbym użyć miękkiego ołówka do malowania tych wężyków, albo dwóch odcieni srebrnego, np. Gun Metal na jaśniejszy aluminiowy. Chociaż to są raczej jasne węzyki na ciemniejszym tle...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fokker E.IV - Eduard Profipack - 1:72

Postprzez LukaszS » poniedziałek, 12 maja 2008, 18:43

wojtek_fajga napisał(a):Ciekawy jestem czy planujesz to odtworzyc w modelu?


Cześć,

Obecnie przeprowadzam próby. Zaczynałem od maskowania parafixem małych i krótkich wężyków, teraz próbuję różnej "miękkości" ołówków. Jak coś sensownego się z tego urodzi - dam znać :)
Pozdrowka,
Lukasz
Avatar użytkownika
LukaszS
 
Posty: 583
Dołączył(a): niedziela, 7 października 2007, 21:56
Lokalizacja: Brisbane / Bali / Pobierowo


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości