MIG-23 MF Italieri 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez gzt » środa, 18 czerwca 2008, 13:57

Zauralem się powoli za mojego MIGa 23.
Zamierzam przerysować linie panelowe bo Italieri używało chyba rysunków które nie miały wiele wspólnego z tym samolotem. Niestety to chyba jedyna firma która wypuściła ten zestaw w 1/48.

Porównałem statecznik pionowy do rysunku i o zgrozo .... oto co zobaczyłem
Obrazek

Nie mam doświadczenia w "dodawaniu" materiału na taka skale. Brakuje tu chyba ze 4 mm.
Myślę żeby obciąć 2-4 mm od krawędzi natarcia, aby wkleić tam płytkę plastikowa z dopasowanym kształtem a następnie wypełnić to jakąś żywica.
Czy taki proces ma szanse powodzenia i nie rozsypie się za rok czy dwa ??

Jak pewnie wiedza Panowie, zacząłem ok roku temu i nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić, dlatego proszę doświadczonych w tej kwestii :) o pomoc.

Pozdrawiam
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Reklama

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez wojtek_fajga » środa, 18 czerwca 2008, 15:12

Lepiej doklej tę nową krawędź natarcia po sklejeniu połówek statecznika i do klejenia użyj kleju, który rozpuszcza plastik, zamiast żywicy. Kleju nie żałuj i odstaw to potem na kilka tygodni żeby dobrze wyschło...
Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez wojtek_fajga, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez gzt » środa, 18 czerwca 2008, 16:12

Dzięki Wojtku. Tak zrobię.
Pozdr.
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez Bercik » środa, 18 czerwca 2008, 20:25

Może zamiast krawędzi natarcia, przykleić tworzywo na podstawę statecznika? Może łatwiej będzie wyprowadzić to miejsce...
EDIT: chociaż jak tak patrzę na plany, to tył leży w nich dobrze w takiej pozycji, w jakiej jest teraz, więc może jednak nie jest to najlepszy pomysł :lol:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez piotr dmitruk » środa, 18 czerwca 2008, 23:04

Kiedy robiłem Enforcera, dodałem szablon z karty plastiku na krawędzi natarcia, oblałem klejem epoksydowym i wypiłowałem kształt, aż było widać brzeg karty. Nie rozlazło się. Fotka mówi wszystko:
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez gzt » środa, 18 czerwca 2008, 23:09

Dzieki Piotrze,
Wlasnie myslalem o czyms takim ale juz zacalem dodawac plastik :). Stosuje dokladnie ten sam material. Mam nadzieje ze wszystko pojdzie dobrze i za jakis tydzien dwa bede mogl zaczac obrabiac material. Chce roztopic czesc tego plastiku i zalac te fragmenty gdzie bede miec niedobory materialowe - jednym slowem zarobic dziury :).
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez iras67 » czwartek, 19 czerwca 2008, 00:30

Ja bym przeciął piłką statecznik w 1/3 od krawędzi natarcia, i wstawił tam polistyrenowy kawałek płytki na cjanoacrylu potem wyszlifował ale wcześniej sprawdziłbym jak idą linie podziału i szukał zgubionego wymiaru. Jak będziesz nakładać na krawędź natarcia to pewnie połowa linii się nie zgra.Płaszczyznę łatwiej wyprowadzić.
Pozdrawiam Ireneusz
edit: linie wypukłe :D,niemniej uważam że to jest szybszy i wbrew pozorom najłatwiejszy sposób.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez gzt » czwartek, 19 czerwca 2008, 03:26

Dzieki ale juz zaczalem nakladac warstwy plastiku. O linie nie dbam bo one sa zrobione przez Italieri zupelnie nie tam gdzie powinnybyc. To moze byc dosc dlugi projekt wlasnie z tego wzgledu ze trzeba wszystko robic od poczatku. Nie spodziewalem sie jednak az tak duzych roznic.
Skrzydlo wyglada lepiej ale ... tez nie jest za rozowo. Zobaczymy co nowego jeszcze sie urodzi :)
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez wojtek_fajga » czwartek, 19 czerwca 2008, 07:06

He he, widzisz masz trzy sposoby/techniki - każda sprawdzona, co pokazuje, że modelarstwo może być kreatywne i ciekawe.

Wolę w takich przypadkach używać plastiku i kleju rozpuszczającego plastik dlatego, że w efekcie uzyskuje się jednorodny materiał. Łatwiej w takim materiale nacinać nowe linie podziału - nie ma różnic w twardości materiału, rylec nie "wpada". Problem jest szczególnie z cyjanoakrylem, który jest znacznie twardszy od plastiku. Wadą tej techniki długi czas schnięcia - jeszcze po kilku dniach miejsce klejenia potrafi być miękkie.
Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez wojtek_fajga, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez Aleksander011 » czwartek, 19 czerwca 2008, 08:21

wojtek_fajga napisał(a):Lepiej doklej tę nową krawędź natarcia po sklejeniu połówek statecznika i do klejenia użyj kleju, który rozpuszcza plastik, zamiast żywicy. Kleju nie żałuj i odstaw to potem na kilka tygodni żeby dobrze wyschło...


Wojtek ,a może metodą "Balcerka" z Alternatywy 4- zanim zrobisz włam zapukaj....może lepiej sprawdzić plany tego MiG-a? Porównać inne dokumentacje, z inżynierskiego doświadczenia wiem ,że nie zawsze rysunki techniczne są idealne, lepiej znaleźć jeszcze z innego źródła aby mieć 100% pewności :idea: a może się mylę?
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez gzt » czwartek, 19 czerwca 2008, 15:41

Zdecydowanie Italieri odbiega od planow jakie posiadam (dwa zrodla - polskie i czeskie). Planu maja pewne roznice ale bardoz niewielkie natomiast calkiem niezle zgadzaja sie ze zdjeciami. Jednak aby upewniec sie na 100% musze poszukac dobrego zdjecia usterzenia; niestety jak do tej pory najlepsze to Kagero a tam jest za male zeby cokolwiek z nim zrobic :(
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez Turecki » czwartek, 19 czerwca 2008, 22:59

Panowie jesli do MiGa-23 zdecydowanie polecam plany w czeskiej monografii 4+ do tego wlasnie samolotu..czy zgadzacie sie ze mna?? Nie widzialem lepszych planow do tego samolotu niz tam...
Cięcie, gięcie i sklejanie...na śniadanie

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Turecki
 
Posty: 33
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 11:43
Lokalizacja: Coventry

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez waldesky » czwartek, 24 lipca 2008, 17:26

Witam !
Właśnie jestem podczas prac chirurgii plastycznej na wypraskach MiG-a 23 MF w skali 1:48 Italeri (ex-ESCI) i zgodnie z postem poprzednika uważam, że monografia 4+ jest najlepsza.
Do poprawy statecznika zabrałem się inaczej. Najpierw spiłowałem krawędź natarcia, wkleiłem na CA kawałki polistyrenu, dociąłem zgodnie z planami i uzupełniłem szczeliny szpachlówką. Po wyschnięciu i opiłowaniu miejsca szpachlowania nasączyłem CA, by szpachlówka nie kruszyła się przy nacinaniu linii podziału.
gzt, muszę Cię zmartwić, bo kształt statecznika pionowego to nie jest jedyny bubel w tym modelu. Niewłaściwy kształt i wielkość ma także osłona radaru, płyty oddzielające warstwę przyścienną przy wlotach powietrza, zbyt wąskie są stałe części skrzydła, poprawek wymagają stateczniki poziome i składany grzebień podkadłubowy. Oś obrotu skrzydła jest w niewłaściwym miejscu, a same skrzydła wymagają także sporo pracy. Niewłaściwy kształt mają górne hamulce aerodynamiczne, brak oprofilowania listwy uszczelniającej i dociskającej skrzydło w miejscu jego chowania w kadłub, nie wspominając o samej listwie. Wnęki podwozia pozostawiają wiele do życzenia, a kabina pilota (łącznie z fotelem)jest raczej symboliczna. Wątpliwości wzbudza także kształt owiewki i osłony kabiny.
Linie podziału naniesione metodą na "chybił-trafił" są wypukłe, więc bez znaczenia będzie fakt ich likwidacji w perspektywie nacinania nowych. Tu jest konieczna uwaga: niektóre linie na MiG-u 23 są wypukłe, gdyż miejsca spawania elementu nośnego płatowca, jakim był centralny zbiornik paliwa, właśnie tak wyglądały.O uzbrojeniu podwieszanym i podkadłubowym zbiorniku paliwa także nic dobrego powiedzieć nie mogę, wszystko do poprawki w mniejszym czy większym stopniu.
Ogólnie model nie jest warty polecenia, ale nie ma dla niego alternatywy, gdyż jest jedynym z którego da się zrobić polskiego MF-a z 28 PLM ze Słupska. Częściowym ratunkiem są Eduardowskie blaszki lub zakup za morzami zestawu żywicznego firmy Kazan dedykowanego do tego zestawu (koszt ok. 35 $).
Pozdrawiam i będę się uważnie przyglądał tej relacji, bo moje prace z racji ustawicznego braku czasu potrwają długo :cry:
Mam jednak nadzieję, że mój MiG 23 MF także doczeka się relacji na forum ;o)
Ostatnio edytowano piątek, 25 lipca 2008, 00:32 przez waldesky, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
"Too old to rock'n'roll, too young to die..."
Avatar użytkownika
waldesky
 
Posty: 105
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:11
Lokalizacja: Kalisz

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez gzt » czwartek, 24 lipca 2008, 19:17

no tak ... nic dodac nic ujac :(
Wlasnie wczoraj zabralem sie za obrabianie statecznika. Wstepnie jest wyprofilowany. Jeszcze czeka mnie sporo pracy przy nim ale to juz z gorki.
Jesli chodzi o inne "braki" to zdaje sobie sprawe ze nie jest to najlepszy zestaw ale niestety jedyny :(. Pozostale "roznice" z planami nie sa tak drastyczne (przynajmniej bazujac na moim ostatnim sprawdzeniu). Nie planuje przerobek wszystkiego co zle w tym zestawie bo wiazaloby sie to ze zrobieniem nowego zestawu :). Nie mam na to ani czasu ani ochoty. Sproboje zrobic cos co w miare bedzie przypominac MIGa23.
Zwroce uwage na wypukle linie. Mam nadzieje ze dokumentacja foto jaka posiadam pomoze mi w tym.

Jaki zestaw zywiczny miales na mysli ??? Chetnie sproboje uzyc cokolwiek co moze udoskonalic ten zestaw.
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: MIG-23 MF Italieri 1/48

Postprzez Arkady72 » czwartek, 24 lipca 2008, 22:38

gzt
Jaki zestaw zywiczny miales na mysli ??? Chetnie sproboje uzyc cokolwiek co moze udoskonalic ten zestaw.

Kolega ma pewnie na myśli ten zestaw, tu recenzja:
http://www.modelarstwo.org.pl/lotnicze/ ... index.html
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości