Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez PiotrekS » sobota, 29 listopada 2008, 21:17

Miałem tę reklamówkę, była w Gulfhawku 1/32, którego dostałem w prezencie, Gulfhawka nie mam, reklamówka została, była cenna jak relikwia. Też do niej wzdychałem.
Obrazek
Avatar użytkownika
PiotrekS
 
Posty: 240
Dołączył(a): wtorek, 11 listopada 2008, 11:29

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 29 listopada 2008, 22:35

Też ją miałem, jak i katalog Revella z 1979 roku. I dla mnie także były to relikwie, niestety zaginęły w tajemniczych okolicznościach :(, więc chętnie bym je kupił/wymienił/ukradł :mrgreen:.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez djack » sobota, 29 listopada 2008, 23:21

fragles napisał(a):jednokartkowy folder reklamowy
Ten przezroczysty Huey i Mustang fajnie wyglądają. Dzięki za kosynierów.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 30 listopada 2008, 01:21

W wątku pojawiają się imperialistyczne modele. Zgroza, ale usprawiedliwiona tym, że rzeczywiście CSH sprowadzała MONOGRAMY, które jak ja uważam były absolutnie najlepszymi modelami w tamtych czasach.
Ten Hawk składa się sam jak dziesiejsze Tamiye i jego shortrunowa kopia sprzedawana teraz przez Omegę nie jest w sumie dużo lepsza, a jeśli chodzi o przyjazność dla mało doświadczonego sklejacza, to Monogram górą. Bardzo lubię te małe dwupłaty z Monograma. Jeszcze Goshawk i F4B do kompletu.

Tu kolejny gotowiec. Z metalu.
Obrazek

Tu Plasticartowa drobnica
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z tymi kalkomaniami zamiast malowania na czerwono, wiąże się historia : Nikt z mojej klasy nie wierzył , że to ja sam zdołałem te kalkomanie w jednym kawałku nałożyć na model. Wątek jest wydzielony z tego "Chwalmy się" więc te wspomnienie mojej przewagi zupełnie dobrze tu pasuje :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez fragles » niedziela, 30 listopada 2008, 02:29

:) Niezłe podsumowanie z tym imperializmem. Dobrze, że dla równowagi wstawiłeś Włodzimierza Ilicza Krasnonosego. :mrgreen:

Też uważam, że MONOGRAMY były wówczas absolutnie najlepszymi modelami. Ten Hawk Omegi, o którym piszesz, to jednak technologicznie i jakością wykonania daleko odstaje "in minus" od Hawka Mnograma.
Niżej pudełka jeszcze dwóch imperialistycznych wyrobów, które - o zgrozo! - sprzedawano w tamtych czasach (tj. połowa lat '70 ubiegłego wieku) w CSH. Co prawda - incydentalnie i za spore pieniądze, bo aż 70 zł.

Obrazek
Obrazek




PS. Grzegorz, położyłeś tą czerwoną kalkę w jednym kawałku?! Bez cięcia?! :shock:
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 30 listopada 2008, 02:56

fragles napisał(a)::
PS. Grzegorz, położyłeś tą czerwoną kalkę w jednym kawałku?! Bez cięcia?! :shock:


Tak , absolutnie w jednym kawałku , nie wpadłem na to, żeby ją dla ułatwienia podzielić.
Wtedy chyba uznałem, że modelarstwo to moje życiowe powołanie ;o) Zrobiłem coś NIEMOŻLIWEGO dla innych. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez greatgonzo » niedziela, 30 listopada 2008, 03:48

Też położyłem w jednym kawałku. Skąd miałem wiedzieć, że można ciąć kalkę? Inna sprawa jak to wyszło :oops: .
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez erkamo » niedziela, 30 listopada 2008, 12:55

Ode mnie kilka Biblii modelarskich tamtych czasow ;o)

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Katalog Revell'a zawieral tez modele ESCI i Italeri.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Pit » niedziela, 30 listopada 2008, 13:50

Ha! A ja już na początku roku kupiłem Czaplę z pierwszego tłoczenia, Łosia z niebieskiego plastiku oraz RWD-5 i RWD-6 - też dość stare. Hodowałem sobie po cichu taką myśl o powrocie do moich modelarskich korzeni, ale tym razem uzbrojony w aerograf, farby, szpachlówkę i blachy Parta. No i właściwie za chwilę startuję, ale mam poważny kłopot. Kalkomanie w tych zestawach są tragiczne, raczej nie będą się nadawać do wykorzystania. Jak wyglądają kalki we współczesnych zestawach? Można gdzieś kupić jakieś zamienniki?
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 30 listopada 2008, 14:05

Kalkomanie do Łosia w 1/72 produkuje Techmod.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » niedziela, 30 listopada 2008, 15:21

fragles napisał(a)::)
Też uważam, że MONOGRAMY były wówczas absolutnie najlepszymi modelami. Ten Hawk Omegi, o którym piszesz, to jednak technologicznie i jakością wykonania daleko odstaje "in minus" od Hawka Mnograma.


Dwa piękne Monogramy z mojej kolekcji, ale to są cały czas aktualne modele i poza niemodnymi dziś wypukłymi podziałami blach oraz ubogim wnętrzem, nie ma chyba lepszych miniatur tych samolotów. Nie traktuję ich jako zabytki.

Obrazek
Obrazek

Przewagą tych modeli było np. łączne odlewanie kadłuba z goleniami podwozia i z zastrzałami baldachimu.
Zamiast 6 drobnych części były więc tylko dwie , co znacznie uproszczało montaż. Ilu polskich chłopców zniechęciło się do modelarstwa po porażce z montażem płata w Czapli? :mrgreen: Zarobiłem kiedyś 5 złotych polskich za zmontowanie koledze tego elementu ...W szkole, na lekcji przyrody, Pani nie było co prawda w klasie. ( to w ramach wątku "chwalmy się")
Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Aleksander » niedziela, 30 listopada 2008, 18:26

Moje dwie "biblie" z tamtego okresu

Obrazek

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Pit » niedziela, 30 listopada 2008, 22:22

Jacek Bzunek napisał(a):Kalkomanie do Łosia w 1/72 produkuje Techmod.


Dzięki Jacku. A jak się ma sprawa z erwudziakami? Podzieli się ktoś informacją jak wyglądają kalkomanie w modelach produkowanych teraz?
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Avatar użytkownika
Pit
 
Posty: 180
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Cichociemny » niedziela, 30 listopada 2008, 22:39

Pit napisał(a):A jak się ma sprawa z erwudziakami? Podzieli się ktoś informacją jak wyglądają kalkomanie w modelach produkowanych teraz?

Niedawno kupiłem sobie RWD-5 (to jeden z pierwszych modeli jakie pamiętam), kalki wyglądają tak (wybacz te paprochy):
Obrazek
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez sq9ans » wtorek, 24 lutego 2009, 09:26

Nie mogłem się powstrzymać. Sprawdźcie co się pojawiło na Allegro: 565415142, 565421112. Będę obserwował bo jestem ciekaw czy się sprzeda i za jaką cenę.
sq9ans
 
Posty: 399
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości