Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 18 listopada 2008, 17:17

były jeszcze podróbki (?) żaglowców hellera- niby firmowane przez jakąs radziecką manufakturę, ale nawet na pudełku było logo hellera.. tylko wszystko takie jakieś dziadowskie było..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Reklama

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Michal » wtorek, 18 listopada 2008, 17:29

ZIO BY NAITT napisał(a):Z okrętów wojennych był jeszcze HMS Royal Sovereign , do nabycia jako Арха́нгельск ;o)
A owszem, stoi u mnie na półce.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Michal » wtorek, 18 listopada 2008, 17:43

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):były jeszcze podróbki (?) żaglowców hellera- niby firmowane przez jakąs radziecką manufakturę, ale nawet na pudełku było logo hellera.. tylko wszystko takie jakieś dziadowskie było..
"Porquoi Pas?" o kórym pisałem w tym wątku to chyba z tej serii. Natomiast "Towariszcz" i "Orieł" wykonane dużo lepiej chyba jednak nie były kopiami zachodnich modeli. Nawet nieźle sklejalne były.

Obrazek
"Towariszcz"

Obrazek
"Porquoi Pas?"

Obrazek
"Archangielsk"

Brudne to, o remont generalny się prosi, wygląda jak wygląda ale na półce nie najgorzej (z daleka przynajmniej).
Fotki słabe ale nie mam weny żeby ruszyć je z miejsca a stoją na półce dość słabo o tej porze dnia oświetlonej.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez fragles » wtorek, 18 listopada 2008, 19:16

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):były jeszcze podróbki (?) żaglowców hellera- niby firmowane przez jakąs radziecką manufakturę, ale nawet na pudełku było logo hellera.. tylko wszystko takie jakieś dziadowskie było..


To logo Hellera na pudełku było jednak zamazane, ale na tyle niedokładnie, że można je było dostrzec. Wydaje mi się, że najładniejszy żaglowiec z tej serii to była "Brigantyna". Całkiem nieźle zrobiony model i, co najważniejsze wówczas dla mie, za całkiem nieduże pieniądze. Wiosną tego roku znów widziałem ten zestaw w sprzedaży, chyba pod szyldem Zviezdy, w pudełku już nie skopiowanym z Hellera.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 18 listopada 2008, 20:28

Krystian Ciechowicz napisał(a):Produkt Avengeropodobny ... rocznik 1992
Obrazek


A wiesz Ty, że to ten sam model?

Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez kecaj66 » wtorek, 18 listopada 2008, 21:10

Jeszcze do modeli firmy Lotnia. Oprócz Spitfirów wytwórnia ta miała w swojej ofercie jeszcze Hurricana w polskim i ciekawym sowieckim malowaniu ;o) .
Ostatnio edytowano wtorek, 18 listopada 2008, 21:25 przez kecaj66, łącznie edytowano 1 raz
kecaj66
 

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez portalus » wtorek, 18 listopada 2008, 21:14

Świetny temat.
Co my byśmy robili gdyby nie było tych „gniotów”?
Mnie się jeszcze sentymentalnie przypomniały takie ruskie duże modele pływające przygotowane pod RC.
Do dzisiaj ma łódź strażacką i jacht a był jeszcze taki motorówkopodobny.
Na bazie jednego z wcześniej prezentowanych żaglowcówów był jeszcze taki bocznokołowiec „Occident” czy jakoś tak, który podobał mi się najbardziej i ostatnio widziałem jego wznowienie.
Z nostalgią przypominam sobie czasy jak się bywało w Poznaniu w „Okrąglaku” szło do Pewexu i tam były np. auta Esci a potem się szło kawałek dalej do CSH i kupowało kolejną Czaple/Jaka/Łosia/Iła czy co tam akurat było.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez ZIO BY NAITT » wtorek, 18 listopada 2008, 21:59

Airfixowy Hawker Typhoon w blisterku :

Obrazek

Pomyśleć że Percival Proctor z Froga i Jak-23 z KP są w dalszym ciągu najlepszymi modelami tych maszyn w 1/72 ... :roll:

Obrazek
Obrazek

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 18 listopada 2008, 22:55

kecaj66 napisał(a):Jeszcze do modeli firmy Lotnia. Oprócz Spitfirów wytwórnia ta miała w swojej ofercie jeszcze Hurricana w polskim i ciekawym sowieckim malowaniu ;o) .

Były dwa malowania w stylu Matchboxa WC-F z 309 i LW-A z 318. Dodatkowo były kalkomanie bez schematu dla 60 Za Stalina WWS. Do dzisiaj się zastanawiam czy LW-A to fantazja bo wszystkie znane Hurriacne z 318 miały tylko indywidualne litery?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Jostein » środa, 19 listopada 2008, 00:51

Jacek Bzunek napisał(a):Były dwa malowania w stylu Matchboxa WC-F z 309 i LW-A z 318. Dodatkowo były kalkomanie bez schematu dla 60 Za Stalina WWS. Do dzisiaj się zastanawiam czy LW-A to fantazja bo wszystkie znane Hurriacne z 318 miały tylko indywidualne litery?



Są gdzieś dostępne zdjęcia tych "Huraganów" z Gdanskiego Dyonu?
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » środa, 19 listopada 2008, 02:32

Dla odparcia tematów szkutniczych i powrtu do tematu zainteresowań mam pytanie czy pamiętacie tą książeczkę ?
Obrazek
Jedyne wydawnictw oprócz "Skrzydlatej Polski" gdzie mogłem w końcu zobaczyć jak wyglądają "nie Jaki". Biegałem po wszystkich kioskach w ieście aby skompletować wszystkie nakejki a i tak nie udało
Obrazek
A ten zestawik kupiłem potrójnie..bo był w nim P-40 :mrgreen:
Obrazek
Najbardziej zagadkową konstrukcją pzostawał Beaufighter bo pan rysownik namalował widok tyłu ;o) Ileż to lat wyczekiwałem aby móc go zobaczyć z przodu :mrgreen:
W piwnicy znalazłem też pocztówki LOT-u
Obrazek
Obrazek
W tle niezłe autobusy tzw. ogórki :)
A ta instrukcja jest też znajoma. Ale klimat ;o)
Obrazek
No i na deser bo każdy facet to wzrokowiec - pozostawione góry pudełek od moik modeli wówczas jeszcze w nikczemnej skali - oprócz Spita II. Wydawał mi się monstrualny i po sklejeniu zamieniłem go na Helcata 1/72 - też sklejonego :-| Większość modeli otrzymywałem od ciotki ze Szwecji, której dawałem listę a ona i tak brała co jej wpadło w ręce w hipermarkecie. I pomyśleć, że teraz tak jest u nas :D Jak widać każde wieczko posiada dziurkę bo na krótko wylądowały jako ozdoba na słomiance (no co gust się dopiero z wiekiem kształtuje :-/ ) Pamiętam, że przy każdej okazji jak ciotunia wręczała mi pudełka wypominała mojej mamie, że mogła kupić świetny sweterek ale"jak on woli zabaweczki.." :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Vala oczywiście pmalowałemna biało bo tak był na pudełku ;o)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tego "nocnika" to już samkupiłem w sklepie modelarskim w Szwecji. Brakowało kalkomanii co zareklamowałem a sprzedawca próbował "biednemu dziecku z Polski" wmówić, że krzyże wycina się z instrukcji i nakleja na model :D Puknąłem się w głowę i zamieniłem na Matchboxowego Me-410. Kiedy przyszedłem za kilka dni ponownie do tego sklepu pan od wejścia pokazał z szerokim uśmiechem, że znalazł kalki więc odmeniłem..bo nie stać mie było na dwa :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ot takie sentymentalne bzdety.. :D
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez ZIO BY NAITT » środa, 19 listopada 2008, 11:45

Moje dwie biblie :)

Obrazek

1918-1939 rok wydania 1981 - tak stare jak ja ;o)

Oprócz tego trylogia Morgały - lektura obowiązkowa .

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Aleksander » środa, 19 listopada 2008, 12:09

A pamiętacie Oręż Żołnierza Polskiego - takie obrazki do wycinania z "Żołnierza Polskiego", gdzie z jednej strony był obrazek, a z drugiej krótka historia i dane techniczne ? Do dziś doznaję wzruszenia na widok czołgu z serduszkiem (Renault R-35), czy Mustanga Mk III. A jak płakałem, jak mi zginął obrazek Stuarta M-5...
Z tych gazetowych świstków czerpałem pierwszą wiedzę o czołgach, samolotach, armatach i innym sprzęcie. Gdzieś się to jeszcze niedawno walało po domu, ale już chyba zmiótł je wiatr historii...
Potem wydano to w postaci takiej małej, opasłej, zielonej książeczki - też niestety gdzieś podczas przeprowadzki... :cry:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Kuba P. » środa, 19 listopada 2008, 12:45

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):W piwnicy znalazłem też pocztówki LOT-u
Obrazek


O, SP-LAA, Mikołaj Kopernik.
"kurs pasa, 650..." :(
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 19 listopada 2008, 13:52

Aleksander napisał(a):A pamiętacie Oręż Żołnierza Polskiego - takie obrazki do wycinania z "Żołnierza Polskiego", gdzie z jednej strony był obrazek, a z drugiej krótka historia i dane techniczne ? Do dziś doznaję wzruszenia na widok czołgu z serduszkiem (Renault R-35), czy Mustanga Mk III. A jak płakałem, jak mi zginął obrazek Stuarta M-5...

Mam inną serię ŻP Nie tylko dla kolekcjonerów o samolotach drugowojennych i Skrzydła Niepodległej o samolotach polskich z 1918-39.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości