MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez lejgo_inc » sobota, 2 maja 2009, 21:00

Ostatni tydzień zajmowałem się bardziej łódkami podwodnymi, w wolnych momentach na przemian szpachlowałem i szlifowałem MiGa. Proces szpachla/papier ścierny powtarzałem już ze cztery razy, co poniekąd tłumaczy dlaczego sprawa toczy się z takim entuzjazmem i energią.

Najpierw była szpachla GS w połączeniu z Surfacerem 500 (żeby było kolorowiej ;)
Obrazek

Potem dużo razy szpachla/szlifowanie.

Aż model nabrał odrobinę gładkości:
Obrazek
Obrazek

Teraz przejechałem jeszcze spoiny cyjanoakrylem - w niektórych miejscach szpachla się kruszyła przy szlifowaniu, liczę na to że CA pomoże się z tym problemem rozprawić. Zobaczymy co na koniec powie sprawdzające pryśnięcie Surface Primerem.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 2 maja 2009, 22:48

lejgo_inc napisał(a):Teraz przejechałem jeszcze spoiny cyjanoakrylem - w niektórych miejscach szpachla się kruszyła przy szlifowaniu, liczę na to że CA pomoże się z tym problemem rozprawić.

Najlepszym rozwiązaniem jest mix cyjanoakrylu i szpachli.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 4 maja 2009, 10:06

Popsikałem MiGa Surface Primerem, raz, drugi raz, po poprawkach trzeci raz, nastał wieczór, ale wreszcie styki przestaly krzyczeć "jeszcze tu wystajemy!":

Obrazek

Powolutku zacząłem nacinać linie - niebieska taśma 3M, ostra igła prowadzona najdelikatniej jak się da, na koniec oczyszczenie linii nożykiem Olfy. Wychodzi prawie bez błędów (widać jedno "ups" przy nasadzie skrzydła... :P). Do oczyszczenia będzie też styk ze starymi liniami (koło kabiny), bo nie dało rady żeby się zeszły po obu stronach równo. Szpachla GS, miejscami powzmacniana cyjanoakrylem, kooperuje nieźle jeżeli tylko traktuje się ją delikatnie. Zauważam że w ogóle proces nacinania linii wymaga delikatnej ręki. Wszelkie zwiększanie nacisku "żeby było szybciej" prowadzi do tego że jest wolniej bo trzeba poprawiać babole powstałe po utracie panowania nad igłą.

Obrazek

Ciąg dalszy jak uporam się z resztą linii.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 4 maja 2009, 17:38

Widzę, że się przemogłeś, bardzo ładnie to wygląda. :) Wrzuć proszę fotkę dołu maszyny po primerze, dysze silników będziesz później doklejał czy już są na miejscu? Wzierniki na skrzydłach to efekt wzorników? CA wsiąka w szpachlę czy pozostaje na jej powierzchni? Dotychczas z CA łączyłem tylko szarą szpachlę Tamiyi, płynna szpachla GS doskonale mi się komponuje z wkładkami polistyrenowymi.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 4 maja 2009, 19:49

Fotka spodu, wuala:

Obrazek

Dysze silników zostawiam na później, pozwoli mi to wygodniej malować stalowe panele ogona.
Wzierniki na skrzydłach to efekt wzornika, a dokladniej jakiejś resztki blaszki fototrawionej, ktora miała akurat okrągły wykrój. Odcinam taki szablon od reszty ramki żeby było łatwiej manewrować po modelu, i przyklejam taśmą tamiji albo 3m. A potem już ćwiczenie na łagodną rękę podczas prowadzenia igły po obwodzie szablonu. Mając trochę pozostałości po fototrawionych historiach z innymi modelami oraz pilnik diamentowy (najwygodniejszy do PE) można sobie tworzyć dowolne właściwie szablony.
Trudno mi ocenić na ile CA wsiąka w szpachle - pokrywałem nim już zaschniętą powierzchnię, ale coś musiała wsysnąć. Nie wiem natomiast jak głęboko to dotarło, i ile z tego potem zeszlifowałem.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 4 maja 2009, 23:36

Dzięki, sympatycznie to to wygląda. Spozierając na walkaround z Monino spróbowałbym trochę podostrzyć klin pomiędzy dyszami silników.
Jestem pod wrażeniem pracowitego załatania wszelkich dziur. :)
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez Marcin A. » niedziela, 10 maja 2009, 09:27

Hej

Noo, pięknie, wykonałeś kupę dobrej roboty, gratuluję i dopinguje dalej ;o)


Pozdrawiam :)
Marcin A.
 

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 11 maja 2009, 17:09

Nacinanie linii, poprawki i jeszcze trochę nacinania linii, i po 4 wieczorach spędzonych nad tą czynnością - gotowe.
Przy okazji dopasowałem dysze beemek 003, w sumie tak jak się spodziewałem - nie obyło się bez noża i szpachlówki.
Przyklejenia doczekały się różniaste wlociki powietrza jakich bogactwo na spodzie kadłuba.
I... zabrałem się za pędzelkowy priszejding. Nie spodziewam się takiego efektu jak preshading naniesiony aerografem, ale pokombinuję żeby jakoś nadrobić niedostatki narzędzia. Na razie linie i okolice zostały niedbale pociągnięte XF-24 (Dark Grey) Tamiyi.
Dopiero ~w połowie zorientowałem się, że nie porobiłem fotek gołego poliniowanego modelu :) Wobec tego - fotki w trakcie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 11 maja 2009, 19:10

Poszerzyłem plamy wzdłuż linii przy pomocy mocno rozcienczonego Humbrola 27 (sea grey).

Obrazek
Obrazek

Wnęki podwozia zostały wcześniej pomalowane "Aluminij Jarkij" Akana (jaskrawe alu). Podobnie pokrywy o golenie podwozia.
Teraz idę pogłaskać osłonę kabiny, po tym pocienianiu zrobiła się jakaś taka nieprzenikniona i mętna ;).
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 11 maja 2009, 21:31

Nieźle to wygląda! Czekam na efekt malowania – zapowiada się smakowicie.:)
Nie chcesz przykleić lekko wychylonego steru kierunku, czy już za późno?
Już wiem co mi w tyle kadłuba nie pasowało, o ile mogę powiedzieć na takim etapie zaawansowania? ;o)
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 14:54
Lokalizacja: WRO

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez Marcin A. » niedziela, 24 maja 2009, 22:38

Hej


Czy ten Mikojan wreszcie poleci?


Pozdrawiam :)
Marcin A.
 

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez spiton » niedziela, 24 maja 2009, 22:58

Miło jest obserwować, jak kupkę dziadostwa zamieniasz w model!!!!
Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 08:43

Pomalowałem miga kilkoma cienkimi warstwami Sky Grey Valejo. Pędzelkiem, czyli nie obyło się bez paru smug. Na szczęście najwredniejsze są na spodzie kadłuba, więc w gotowym wyrobie migopodobnym nie będą od razu rzucać się w oczy.
Na fotkach widać jeszcze jakieś drobne ubytki, które powstały przy manewrowaniu modelem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie zamaskowałem dziobową wstęgę i pociągnąłem ją jakimś średnim niebieskim Valejo. Na razie nie pokazuje efektu końcowego- po pierwsze nie wyszło to zachwycająco, po drugie - muszę jeszcze skorygować kształt tej wstęgi. Poza tym - skiepściłem sprawę z kalkomaniami (wszystkiego cztery gwiazdy, ale oczywiście z umiejscowieniem dałem ciała, bo zamiast na fotki popatrzyłem w instrukcję...), i nie ma się na razie czym chwalić ;) Poniższa fotka po washu, warstwie bezbarwnego połysku i po korektach jakichś baboli malarskich - korekty poszły nad washa, zróżnicowało to odcienie paneli ('mjęsię' podoba taka nieregularność).

Obrazek

Spód belki ogonowej pomalowałem najpierw "zaolejoną stalą" Valejo, potem rozjaśniłem środki paneli "jarkim aluminium" Akana, potem troche "czystej stali" Valejo, bo jarkij aluminium faktycznie był jarki i trzeba to było zgasić, a na połączeniach paneli jeszcze raz "zaolejona stal". Wszystko oczywiście za pomocą pędzla, więc smugi... tłumaczę to sobie, że ta blacha w rzeczywistości też najgładsza nie była, pogięta, spracowana, to i ma prawo do niedoskonałości. Same dysze i okolice potraktowałem jeszcze sproszkowanym grafitem.

Obrazek
Obrazek

Z drobnych detalików - zrobiłem coś na kształt celownika, i zagłówek fotela, mocowany wewnątrz owiewki (odsuwany razem z nią).

Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 czerwca 2009, 09:19 przez lejgo_inc, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez spiton » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 08:57

Wypoleruj ten srebrny spód. Bo srebrna farba bardzo pokazuje wszelkie nierówności.
Muszę powiedzieć, że ten radziecki wynalazek, w niektórych ujęciach całkiem fajnie wygląda ;-)))
Bardzo dobrze wyszedł Ci ten "prymitywny" preszejding!!!!
Tez mam słabość do takich dziadowskich zestawów ;-))
Ostatnio wziąłem się za Bucckaneer;a NOVO ;-))))), I Viggena Hellera. choć w porównaniu z produktem który Ty obrabiasz to cacka ;-)))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: MiG-9, Skarabej/Maquette 1/72

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 12:33

Jeżeli powierzchnia nie jest równiutka to polerowanie podkreśli te nierówności i zlikwiduje uzyskany efekt optyczny zamieniając go na 'niespodziankę'. By polerować skutecznie, trzeba by nałożyć szpachlującą warstwę lakieru, a potem szlifować go i polerować.
Z wiadomymi skutkami ubocznymi ;o)
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości