B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez RAV » piątek, 12 czerwca 2009, 01:09

Słabo się znam na Japończykach (dawno temu zrobiłem Zero i Hiena z polskich wakuform), ale życie zmusiło mnie do wzięcia się za Kate. Otóż dwa lata temu nadchodzące narodziny mojego synka Gucia uczciłem zmajstrowaniem Gustava. Za miesiąc ma się urodzić Kasia, więc nie chcąc jej dyskryminować, wygrzebałem z szafy Kate.

Z trzech malowań proponowanych przez Hasegawę wybrałem samolot Fuchidy z Akagi. Samolot jest datowany na kwiecień 1942, ale podobno tym samym leciał też nad Pearl Harbor. Dlatego nie wybrałem jeszcze okresu, jaki postaram się odtworzyć. Z jednej strony ze względów historycznych wolałbym Pearl Harbor, ale z drugiej - nie znam żadnych zdjęć z tego czasu, trochę mi szkoda malowniczych odrapań z kwietnia i musiałbym dorobić bombę, gdyż wiadomo, że w Pearl Harbor Fuchida nie latał z torpedą, a tylko ona jest w zestawie. Oto znane mi zdjęcia tego egzemplarza, wykonane na Oceanie Indyjskim w kwietniu 1942:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wszystkie trzy schematy malowania z Hasegawy powstały najwyraźniej na podstawie czasopisma Maru Mechanic. Oto Fuchida wg tego wydawnictwa:
Obrazek

Niestety inne rekonstrukcje dość wyraźnie różnią się od powyższej interpretacji. Oto ilustracja z "Famous Airplanes of the World". Wydaje się, że bardzo dobrze pasuje do zdjęć. Czy jednak czerwony ogon w tym okresie jest prawdopodobny? Czy ten element nie zniknął wraz z końcem okresu "srebrnego"?
Obrazek

Oto obrazek z "Militariów", okres Pearl Harbor. Wg wspomnień Fuchidy, jego samolot pomalowano na zielono już w trakcie rejsu. Dlatego niektóre rekonstrukcje dopuszczają srebrny spód, aczkolwiek "Militaria" dokładnie opisują, że był on szary. Zwracają uwagę numery podskrzydłowe, których nie ma na obrazku powyżej, a wydaje mi się, ze widać je na pierwszym zdjęciu.
Obrazek

I jeszcze obrazek ze "Scale Aviation Modelling", merytorycznie podobny do powyższego. Podpis głosi, że spód był srebrny.
Obrazek

Proszę o pomoc w wyborze prawidłowego malowania. Skłaniam się ku szaremu spodowi, czerwonemu ogonowi i "1" pod skrzydłami, ale może źle robię... Co z liniami na usterzeniu poziomym? A może ktoś ma niepotrzebną bombę do Kate z Pearl Harbor?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 12 czerwca 2009, 02:10

Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9944
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez Daniel-Martola » piątek, 12 czerwca 2009, 20:22

Moim zdaniem spód nie był szary. Czerwone usterzenie pochodzi z ataku na PH. W 1942 roku już go nie było.
Kate Fuchidy był jedyną zieloną maszyną japońską w ataku na PH.
Maszyna odrapana to już 42 rok z czasu rajdu na Ocean Indyjski. Bardzo mocno było odrapane lewe skrzydło.
Hasegawa robi model z ataku na PH z bombą, jak również daje malowanie w wersji z 42 roku.
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez RAV » piątek, 12 czerwca 2009, 21:37

Daniel-Martola napisał(a):Moim zdaniem spód nie był szary.

Na jakiej podstawie doszedłeś do tego wniosku? Na zdjęciach z 1942 spód wydaje się być wyraźnie inny od odrapanych placków...

Daniel-Martola napisał(a):Czerwone usterzenie pochodzi z ataku na PH. W 1942 roku już go nie było.

I co oznaczało? Z czerwonym ogonem jest też przestawiana Kate BII-320 i zielona Val BI-231. Pozostałe mają na ogonie kamuflaż jak na reszcie górnych powierzchni. Ponadto zdjęcia z 1942 pokazują, że malowanie ogona było w doskonałym stanie, podobnie jak hinomaru. Czy to nie oznacza, że z jakiegoś powodu dbano o nie z podobną pieczołowitością? Gdyby na ogonie był kamuflaż, to czy nie wyglądałby on podobnie jak na reszcie płatowca?

Daniel-Martola napisał(a):Kate Fuchidy był jedyną zieloną maszyną japońską w ataku na PH.

W "Kampaniach Lotniczych" nr 6 AJ-Pressu ("Pearl Harbor") jest 12 sylwetek Kate i wszystkie są przynajmniej częściowo zielone. Jest też jedna zielona Val. W "Militariach" nr 145 ("Aichi D3A Val, Nakajima B5N Kate") rozpisano reguły malowania zastosowanego w tym ataku - Kate z Akagi, Kagi i Zuikaku były wg nich zielone, z Hiryu i Soryu - zielono-brązowe, a z Shokaku - szare z zielonymi plamkami. Malunki z "KL" są zgodne z tym opisem, chociaż autorzy obu pozycji są różni.

Daniel-Martola napisał(a):Hasegawa robi model z ataku na PH z bombą

W 1/72? Bo że robi w 1/48, to wiem...
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez Daniel-Martola » piątek, 12 czerwca 2009, 22:07

RAV napisał(a):Na zdjęciach z 1942 spód wydaje się być wyraźnie inny od odrapanych pla

Mówię o malowaniu z PH, nie z Indyjskiego.
RAV napisał(a):W 1/72?

Owszem, mam taką własną. Jest tam bomba żywiczna.

Odnośnie zieleni - sorry. Koniec tygodnia, już nie myślę. Był zielony jedyny Val. Kate były już oczywiście że przemalowane, choć chyba nie wszystkie.
RAV napisał(a):Ponadto zdjęcia z 1942 pokazują, że malowanie ogona było w doskonałym stanie, podobnie jak hinomaru. Czy to nie oznacza, że z jakiegoś powodu dbano o nie z podobną pieczołowitością? Gdyby na ogonie był kamuflaż, to czy nie wyglądałby on podobnie jak na reszcie płatowca?

Moim zdaniem właśnie nie było w takim stanie bo zostało odmalowane właśnie później. O ile hinomaru poprawiano o tyle kamuflaż już nie, stąd tu ubytki farby. Tyle że usterzenie pomalowano kolorem kamuflażowym zamalowując kolor czerwony, stąd jego dużo lepszy stan.
Czerwone usterzenie oznaczało dowodzącego formacją, w tym przypadku była to maszyna dowodzącego pierwszą falą i równocześnie dowodzącego całym atakiem.
Zielony Val był samolotem dowodzącego formacją bombowców nurkujących.
Jeśli się mylę, ktoś mnie poprawi na pewno

pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez AdamD » sobota, 13 czerwca 2009, 17:27

Daniel-Martola napisał(a):...
Moim zdaniem właśnie nie było w takim stanie bo zostało odmalowane właśnie później. O ile hinomaru poprawiano o tyle kamuflaż już nie, stąd tu ubytki farby. Tyle że usterzenie pomalowano kolorem kamuflażowym zamalowując kolor czerwony, stąd jego dużo lepszy stan.
Czerwone usterzenie oznaczało dowodzącego formacją, w tym przypadku była to maszyna dowodzącego pierwszą falą i równocześnie dowodzącego całym atakiem...


Uzupełniając, wg. "Barwa i oznaczenia Japońskiego Lotnictwa Morskiego ..." w latach 1941 - 42 kolor na sterach pionowych identyfikował floty powietrzne. W czasie ataku na PH Pierwsza Flota Powietrzna była identyfikowana właśnie kolorem czerwonym.
W dostępnych schematach malowań z PH po za samolotem Fuchidy jeszcze jedna Kate przedstawiana jest z usterzeniem pionowym w kolorze czerwonym - p.por. Kaneda, druga fala, lotniskowiec Zuikaku
Avatar użytkownika
AdamD
 
Posty: 22
Dołączył(a): czwartek, 27 listopada 2008, 17:57
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Re: B5N2 Kate (Hasegawa 1/72)

Postprzez RAV » poniedziałek, 6 lipca 2009, 13:50

Kasia gotowa. Galerię wstawiłem poza projektem grupowym, bo nie prowadziłem tu relacji i nie wiem, czy to byłoby dopuszczalne. Tym niemniej zapraszam...
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości