Bf 109 E-1 Edek 1/32

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Czarny » czwartek, 2 lipca 2009, 17:17

Panowie błagam o pomoc. Po lekturze waszych gromów na ten model zdecydowałem się mimo wszystko na jego zakup.

Obrazek

Myślę, że każdy widział bądź chociaż słyszał o nim więc pominę inboxa. Powoli się za niego zabieram, chcę go poprawić i dlatego, wiedząc, iż na tym Forum, jest kilka osób, które na 109wiątce znają się tak jakby sami ją projektowali, proszę was o pomoc.

Wybrałem maszynę Kurta Ubbena z czarującą czarownicą na burcie chociaż wiem, że zdania co do kolorystyki tego modelu są podzielone. Czy ktoś dysponuje zdjęciami burt kabiny pilota w E-1? Jeśli tak, to czy mógłby się nimi podzielić? Jaki kolor wnętrza? RLM 02 czy np z 66 na tablicy??


zdjęcie pochodzi ze strony producenta zestawu
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Czarny » poniedziałek, 13 lipca 2009, 20:47

Ostatnio nareszcie znalazłem czas żeby troszkę podłubać. Udało mi się wydobyć z Muzeum Książki UJ (mylnie nazywanego Biblioteką Jagiellońską) kilka publikacji o Emilu i tak uzbrojony zabrałem się do pracy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zacząłem też prace nad tablicą przyrządów. Wkleiłem kawałem folii pomiędzy zegary a ich oprawę żeby imitowało szkło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Myślałem też żeby zrobić go w malowaniu z 1./53 biała 15 ale tamten model ma już nową owiewkę, przynajmniej na planszy w Kagero. Czy wie ktoś może czy w tej jednostce było więcej E-1 w takim kamo? tyle, że ze starsza wersją owiewki?
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 13 lipca 2009, 21:31

Nie wiem czy słusznie narzekasz na Bibliotekę Jagiellońską - wszak jako jedna z nielicznych winna otrzymywać egzemplarze obowiązkowe wszystkich książek wydanych w języku polskim. Fakt, że te publikacje w większości są takie sobie ale należy się cieszyć, że w ogóle są dostępne. Większość z nas nie ma takiego szczęścia, aby w lokalnej biblitece znaleźć choć jedną książkę przypominającą z daleka monografię Bf 109. Jeśli już coś jest to co najwyżej jakaś przeglądówka typu "samoloty świata".

... i zdecyduj się wreszcie na jakiś konkretny egzemplarz to będziemy mogli Ci pomóc, bo jak na razie skaczesz z samolotu na samolot a to sprawy nie ułatwia ;o)
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Kuba P. » wtorek, 14 lipca 2009, 10:29

takie szybciutkie pytanko, czy "to z przodu kabiny" przykleiłeś na stałe w takiej pozycji?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Czarny » wtorek, 14 lipca 2009, 17:24

Sailorze, moje nie do końca przychylne nastawienie do BJ bierze się z tego, że co prawda biblioteka ta ma bardzo pokaźne zbiory, jak sam zauważyłeś jest jedną z kilku w Polsce która gromadzi wszystko co wyprodukuje polski rynek księgarski, ale bardzo niechętnie się tymi zbiorami dzieli. Publikacje, takie jak serie Kagero czy Aj-Pressu uznawane są za wydawnictwa albumowe a co za tym idzie wypożyczane są do czytelni, tzn że zdani jesteśmy na łaskę i niełaskę pani za ladą. W moim przypadku sytuację ratuje karta biblioteczna gdzie widnieje adnotacja: doktorant Wydziału Historycznego UJ i prośbą i uśmiechem lub groźbą że pojawię się z promotorem ;o) najczęściej nie odchodzę z kwitkiem.

Kubo - niezwykle precyzyjnie opisałeś o którą część ci chodzi. Myślę że może piszesz o dolnej części tablicy przyrządów? Nie ona jest umocowana na bluetacku nie została doklejona.

Co do malowania to decyduje się na białą 15 z I/53. Ma ktoś jakieś jej zdjęcia?
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Kuba P. » wtorek, 14 lipca 2009, 18:38

No właśnie, napisałem na tyle precyzyjnie na ile precyzyjna jest ta część mająca imitować fragment zbiornika oleju, podstawy pedałów orczyka i dolnej tablicy.
W każdym razie tablicę wiesz jak należy ustawić, do tego zerknij jak mocowane były pedały orczyka i jeśli jeszcze nie wkleiłeś fotela - warto zrobić na nowo jego mocowania i poprawić, wymodelować fotel.
Dasz sobie radę z dokumentacją czy czegoś Ci brak?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez net_sailor » wtorek, 14 lipca 2009, 19:15

Czarny, czy chodzi Ci o "białą 15" Gefreitera Josefa Broekera? Ten egzemplarz miał na pewno kanciastą kabinę.

Jest jeszcze jeden Bf 109 E-1 "biała 15" z 7./JG 53 z zakrągloną osłoną kabiny:
http://www.me109.info/display.php?a=e&l=en&fid=5319
Może się skusisz?
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Czarny » środa, 15 lipca 2009, 17:48

Sailorze: są dwa rozwiązania, zdobyć kanciastą kabinę, i robić maszynę Broekera lub zająć się drugą białą 15. Czy ona jest w defensywnym kamo czy to było jakieś odchylenie typowe dla JG53?

Kubo, mam rozrysowany fotel ale do E-4, a orczyk jedynie z przodu więc jeśli byłbyś tak uprzejmy mi coś podesłać to bardzo dziekuję.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Kuba P. » środa, 15 lipca 2009, 18:20

Sitz był taki sam w każdym Emilu, tutaj proszę rysuneczki z Ersatzteil-Liste.
Miłego modelowania!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez net_sailor » środa, 15 lipca 2009, 20:12

Czarny napisał(a):Sailorze: są dwa rozwiązania, zdobyć kanciastą kabinę, i robić maszynę Broekera lub zająć się drugą białą 15. Czy ona jest w defensywnym kamo czy to było jakieś odchylenie typowe dla JG53?

Cała JG53 była jednym wielkim odchyleniem :lol:
Według mnie ten samolot mógł być kiedyś w kamuflażu RLM 70/71, który został zmodyfikowany poprzez jednolite pokrycie boków RLM 02. rozgraniczenie z poprzednim kamuflażem widać najlepiej w okolicach wlewu paliwa. Kolorystyki płata nawet nie będę próbował zgadywać.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 E-1 Edek 1/32

Postprzez Czarny » poniedziałek, 20 lipca 2009, 19:59

Dzięki Kubo za materiały przydadzą się bardzo. Teraz naprawdę widzę ile trzeba pozmieniać. Trzeba przyznać że Edek naprawdę się ni popisał w tym temacie. Czeka mnie z tym dużo pracy ale efekt może być naprawdę niezły.

Na razie przebijam się jeszcze przez historie JG 53 J. Whela natomiast co do malowania to nadal nie rezygnuje z Broekera...

Czy nie ma ktoś zbędnej osłony kabiny (kanciastej) do 109E? Czy przypadkiem do hasegawy nie dodają dwóch owiewek?
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości