Srebrna Pani TS-11 Iskra bis DF nr boczny 2001 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Srebrna Pani TS-11 Iskra bis DF nr boczny 2001 1:48

Postprzez rhinoceros » sobota, 18 kwietnia 2020, 13:13

[quote="Kuba P."
ps - może czyta to ktoś z Puław lub okolic - w latach 80 w mieście stał pomnik z Iskrą, obecnie nie ma po nim śladu. Znikł z 15 lat temu? Może ktoś ma jeszcze zdjęcia samego pomnika sprzed rozbiórki i zna historię co ÓN zawinił, komu przeszkadzał i czemu go usunięto.
Mam w Puławach rodzinę i jako mały chłopiec ze 30 lat temu zawsze koniecznie kazałem się tam zaprowadzić oglądać najpierw "samolot" potem już nieco większy - Iskrę.

No i jak nie uwielbiać tego latawca? :)

ps - zdjęcie:

Obrazek[/quote]
No to ja wtedy (-30 lat temu) byłem z Puław. 200 m od zabytku mieszkalem. Teraz na tym miejscu stoi pomnik , który współgra z sąsiedztwem kościoła. Iskra zniknęła,, bo potrzebne było miejsce na to, co teraz, a poza tym się sypała, no i wymagała nakładów... Bynajmniej nie tylko pleksiglas pożółkł i zaczął pękać. Efektowna przez wiele lat traciła na urodzie. Traciła również trwałość konstrukcji. Przecież to była "wydmuszka" pozbawiona silnika, podwozia i wszystkiego niemal, czego nie widać (jak większość modeli:))
Ech, aż się łezka zakręciła...
Poszukam, ale zdjęć pewnie już nie mam.
Pozdrawiam.
Robert
ZTS Lublin- to lubię!
Lubelskie Spotkania Modelarskie- Team!
Avatar użytkownika
rhinoceros
 
Posty: 423
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2009, 22:07

Reklama

Re: Srebrna Pani TS-11 Iskra bis DF nr boczny 2001 1:48

Postprzez mysiek13 » sobota, 18 kwietnia 2020, 16:29

Witam serdecznie, jestem z Puław i oczywiście pamiętam tę Iskre :) przeszkadzała oczywiście wspomnianemu sąsiedztwu :evil: ostatnio sporo zdjęć było na fejsie na stronie "Stare Puławy" pozdrawiam serdecznie Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 818
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Srebrna Pani TS-11 Iskra bis DF nr boczny 2001 1:48

Postprzez Kuba P. » sobota, 18 kwietnia 2020, 22:39

Dzięki, tak też pamiętam ten pomnik. Też słyszałem później, że farosz miał pomysł na teren pod pomnikiem i Iskra nie pasowała.
Drugi taki samolot z pomnika jaki znam z dzieciństwa to Avia B-33, która w latach 80 stała na postumencie w Ostravie. Też samolot znikł jednak była to decyzja polityczna bo średnio pasował jako radziecki sprzęt wyzwalajacy Slezsko.
Tam oficjalnie niby stan techniczny nie pozwalał na dalszą ekspozycje, ktoś tam z niego w ogóle spadł i się poobijał i dalej wiadomo. ALE tutaj Czesi ogarnęli temat, samolot zdjęto, wysłano najpierw do Kbely a potem wywędrował chyba do Francji i ma się dobrze w jakimś muzeum na Zachodzie.

Sorrki za wtręt obok tematu ale ta puławska Iskra to dla mnie takie zawsze miłe wspomnienie. Zresztą te znad Puław też :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Srebrna Pani TS-11 Iskra bis DF nr boczny 2001 1:48

Postprzez GrzeM » sobota, 18 kwietnia 2020, 22:50

To jak już zeszło na iskry nad Puławami, to ja z kolei mam całkiem świeże i fajne wspomnienie z podróży Warszawa-Lublin trasą nadwiślańską przez Maciejowice, Dęblin i Puławy na dzień czy dwa przed którąś z ostatnich defilad (pewnie to był 14 sierpnia). Cały odcinek między Dęblinem i Puławami mieliśmy urozmaicony widokiem biało-czerwonych iskier, ćwiczących układ na defiladę, na przemian włączających i wyłączających smugacze.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Thalgonis i 39 gości